„Ile dasz, tyle otrzymasz, czasami z najbardziej niespodziewanej strony” (Paulo Coelho).
W klasie 1d w ramach zajęć świetlicowych, czytane są dzieciom wybrane opowiadania z cyklu „Bajki -Pomagajki”. Wybrane opowieści dotyczą sytuacji, z którymi dzieci mogą się spotkać na co dzień. Po odczytanej bajce rozmawiamy o tym czego dotyczyła. Często dzieciom nasuwają się na myśl sytuacje z ich życia, dzięki czemu łatwiej im wcielić się w emocje bohaterów lub utożsamić się z nimi. Dzięki temu łatwiej poznać i odnaleźć siebie, a także otworzyć się na otaczający świat i ludzi wokół nas.
- Bajka pt.: „Króliczek Mikuś”- dotyczy agresji, dokuczania innym.
Dzięki tej bajce dzieci mogły również zrozumieć skąd się biorą agresywne zachowania oraz czym są emocje i jakie reakcje im towarzyszą. Rozmawialiśmy o tym, że każde emocje są potrzebne w życiu każdego człowieka, jednak musimy nauczyć się uwalniać je w taki sposób, by nie krzywdzić innych i samych siebie.
-„Pająk Gogo i czerwony kalosz” poruszała temat odmienności.
Bajka ta pokazała nam, żeby nie oceniać innych w powierzchowny sposób. Ukazała również, że każdy z nas może być wyjątkowy i niepowtarzalny.
- „Krokodylek Benio u dentysty” dotyczyła lęku przed nieznanym.
Dzieci po odczytaniu bajki o krokodylku chętnie dzieliły się swoimi lękami i obawami związanymi z wizytami u stomatologa. Niektóre z dzieci jeszcze nie były nigdy u dentysty, wiec z chęcią słuchały wypowiedzi swoich kolegów i koleżanek. Przy okazji porozmawialiśmy o prawidłowej higienie zębów oraz o zdrowym sposobie odżywiania.
- „U Tytki Apetytki” – dotyczyła tematu niechęci do jedzenia.
Bajka ta również poruszała bardzo istotną kwestię dotyczącą niechęci do jedzenia oraz wybiórczości spożywanych przez dzieci pokarmów. Rozmawialiśmy o tym, ,że warto próbować nowych rzeczy. Dzieci chętnie opowiadały co lubią jeść, dzięki tym opowieściom dzieci miały okazję dowiedzieć się więcej o swoich koleżankach i kolegach. Mogły odnaleźć podobieństwa w gustach kulinarnych.
- „Nawet jak przegrasz kilka bitew, możesz wygrać wojnę” (jak opanować „ sztukę” przegrywania?)- bajka o papudze Żako.
Bajka ta poruszała temat rywalizacji i dobrej zabawy. Ukazała, że nie zawsze wygrana musi być najcenniejsza. Dzięki niej dzieci mogły zrozumieć lepiej emocje towarzyszące osobom, które wygrały w grze zespołowej bądź przegrały. Trzeba „nauczyć się wygrywać i przegrywać”. Jednak współpraca i dobra zabawa jest najcenniejsza.
Po odczytaniu i rozmowach na temat przeczytanych opowieści, dzieci rysowały z pasją i zaangażowaniem piękne ilustracje do przeczytanego opowiadania.
„Bajki- Pomagajki” mają przede wszystkim na celu wspierać rozwój psychiczny dziecka. Bajki terapeutyczne pomagają dzieciom:
- Uspokoić się
- Redukować problemy emocjonalne
- Rozwijać poczucie własnej wartości
- Nauczyć się radzić sobie z przeciwnościami
- Rozwijać wiarę we własne umiejętności
- Kształtować umiejętność współpracy
- Rozwijać umiejętność rozpoznawania i nazywania emocji
- Kształtować umiejętność radzenia sobie w sytuacjach trudnych
- Rozwijać umiejętność akceptacji i odmienności
- Rozwijać umiejętność doceniania wzajemnej pomocy.
Bajki terapeutyczne są adresowane głównie do dzieci w wieku 4-9 lat. W tych bajkach świat jest widziany z dziecięcej perspektywy. Zapraszam do obejrzenia zdjęć z realizacji projektu.
Joanna Młyńczak.