• Edukacja w imię wolności

• Projekt "Edukacja w Imię Wolności" był niezwykłym przedsięwzięciem, które przez cały miesiąc angażowało uczniów naszej szkoły w różnorodne działania. Celem tego projektu było zaangażowanie całej społeczności szkolnej w obchody Święta Niepodległości oraz ukazanie uczniom najważniejszych wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. W ramach działań stawiano sobietakże za zadanie kształtowanie postaw patriotycznych, rozwijanie poczucia tożsamości narodowej, lokalnej i kulturowej, a także promowanie wrażliwości na pamięć oraz szacunek dla tych, którzy oddali życie dla Polski.

Podczas fascynujących zajęć, uczniowie naszej szkoły wkroczyli w świat historii, odkrywając znaczenie pojęć niepodległości i wolności. Poprzez lekcje zanurzyli się w barwnej opowieści o dziejach naszego kraju, a szczególne miejsce w ich sercach zajęła postać wybitnego przywódcy – Józefa Piłsudskiego. Dzięki prowadzonym zajęciom lekcyjnym uczniowie nie tylko zdobyli wiedzę na temat kluczowych momentów w historii Polski, lecz także rozwinęli swoją świadomość narodową. Z pasją i zaangażowaniem redagowali "Życzenia dla Niepodległej", oddając hołd Polsce w wyjątkowy sposób.
        Tworzenie listów skierowanych bezpośrednio do naszego kraju stało się dla nich sposobem wyrażenia uczuć, dumy, i szacunku do historii, którą współtworzymy. Ponadto, uczestnicy klas 1b, 1c, 1d, 3d i 2f wzięli udział w międzyszkolnym konkursie "Radosne Dźwięki Niepodległości" o zasięgu miejskim. Wspólnie zaśpiewali polską pieśń patriotyczną "Jak szło wojsko raz ulicą". Ich aktywność osiągnęła wyjątkowy wymiar podczas Radosnej Parady Niepodległości, gdzie nie tylko zostali docenieni, ale zdobyli również zaszczytne II miejsce w kategorii szkół podstawowych podczas XX Radosnej Parady Niepodległości. W wydarzeniu udział wzięli również uczniowie z klas 4-8 pod opieką: Elżbiety Waligóry, Agnieszki Otawskiej oraz Arkadiusza Hajduka. Zorganizowano wspaniałe warsztaty specjalnie dla uczniów klas starszych, tworząc niezapomnianą atmosferę pełną zaangażowania i patriotycznego entuzjazmu. W trakcie tych inspirujących spotkań, uczniowie z dumą poświęcili czas na przygotowywanie wyjątkowych patriotycznych ozdób, które miały uczynić Radosną Paradę jeszcze bardziej barwną i uroczystą. Dopełnieniem zaangażowania uczniów było ich udział w Biegu dla Niepodległej, symbolicznie upamiętniając Odzyskanie Niepodległości przez Polskę. Przekroczenie dystansu biegu i zapisanie się na murze pamięci stanowiło wyjątkowygest upamiętnienia, podkreślając znaczenie wolności i patriotyzmu w życiu każdego człowieka i narodu.

Dzięki zaangażowaniu w projekt, uczniowie nie tylko poszerzyli swoją wiedzę, ale także rozwijali wartości patriotyczne, zdobywając szacunek dla historii i doceniając doniosłość wolności i niepodległości. To wyjątkowe doświadczenie, które zostawia trwałe piętno w sercach młodych pokoleń, inspirując je do pielęgnowania dziedzictwa narodowego i angażowania się w sprawy społeczne.

Koordynatorzy projektu:
        Angelika Smal-Nieborak, Joanna Petri