• Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem

• Miesiąc październik w naszej szkole pełen był wyjątkowych wydarzeń, które miały na celu rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia, samopoznania oraz zachęcanie uczniów do refleksji nad swoją tożsamością. Wszystko to działo się w ramach realizacji projektu "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem", skierowanego do uczniów klas 1-8.

Projekt rozpoczęliśmy od spotkania z bibliotekarzem szkoły – panią Agnieszką Maciejewską. Została wówczas przedstawiona uczniom sentencja filozofa René Descartesa: "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem". Omówiliśmy jej znaczenie, jako jednego z najważniejszych stwierdzeń w historii filozofii. Uczniowie poznali również podstawowe pojęcia filozoficzne, takie jak myślenie, świadomość i tożsamość. To był początek naszej fascynującej podróży w świat myśli i filozofii. Kolejnym etapem projektu były „Sesje twórczego rysowania”, podczas których uczniowie mieli okazję wyrazić swoje myśli i emocje poprzez sztukę. Tworzyli obrazy oddające ich wnętrze, korzystając z różnych technik, kolorów i form. Mieli  możliwość  wyrażenia swojej indywidualności w sposób wizualny. Równie ważnym elementem projektu były zajęcia taneczne, podczas których dzieci  mogły wyrazić swoje uczucia  poprzez ruch i taniec. Tworzyli proste choreografie lub improwizacje taneczne, co pozwoliło im przedstawić swoje emocje w sposób  inny niż poprzez słowa czy obrazy.  Podczas warsztatów muzycznych  powstawały  proste  melodie, wyrażające  myśli i emocje uczniów. To był kolejny kreatywny sposób na wyrażenie siebie. Podczas  „Sesji artystycznego eksperymentowania” dzieci miały również szansę eksperymentować z różnymi materiałami artystycznymi, takimi jak farby, kredki czy kolaże. Powstały prace techniczno-plastyczne, które były wyrazem ich myśli i uczuć. To było prawdziwe odkrywanie siebie przez tworzenie sztuki. Po każdej sesji twórczej, zachęcaliśmy uczniów do krótkiej refleksji nad tym, co chcieli przekazać swoimi pracami, jakie emocje towarzyszyły im podczas tworzenia, oraz co odkryli o sobie. Ta część projektu pomagała uczniom zrozumieć siebie i swoje myśli.

Projekt "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem" był nie tylko szansą na rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i samopoznania, ale również wprowadzeniem dzieci w fascynujący świat filozofii , refleksji  i sentencji  łacińskich.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu i pomogli uczniom odkryć, że myśląc, istnieją. To dopiero początek naszej filozoficznej przygody!

Alicja Śledzińska

Agnieszka Maciejewska