• Aktualności z klas

        • 15.04.2024

          Przed świętami uczniowie z kl. 2b i 2e, w ramach projektu Młodzi w akcji. Wiosnauczestniczyli w przeprowadzonych w świetlicy warsztatach z wykonywania ozdób wielkanocnych. Korzystając z materiałów zakupionych przez szkołę w ramach programu  #Laboratoria Przyszłości  wyplatali koszyczki z muliny. 

          Celem warsztatów było rozwijanie u uczniów motoryki małej oraz wdrażanie do kultywowania wiosennych obyczajów związanych ze świętami wielkanocnymi.  Działanie to wymagało od uczniów dużego skupienia i uważności, ponieważ cienkie nitki muliny łatwo się plączą. Mimo tego, uczniowie stanęli na wysokości zadania i wykonali piękne kolorowe koszyczki, które z pewnością były wspaniałą ozdobą ich świątecznych stołów. Efekty ich pracy można zobaczyć w galerii.

          Iwona Opalińska

          •  

           


          8.03.2024

          Uczniowie klas 5a i 5d na lekcji geografii mieli okazję przetestować model góry 3D, zakupiony w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłości. Wykorzystanie tej pomocy naukowej pozwala uczniom lepiej zrozumieć, w jaki sposób tworzone są mapy poziomicowe i hipsometryczne. Zadanie polegało na tym, aby model góry zalewać na równą, odmierzoną wcześniej wysokość, wodą z barwnikiem spożywczym, a następnie na dołączonej przykrywce narysować linię, która jest pierwszą poziomicą. Czynność tę powtarzaliśmy aż do momentu osiągnięcia szczytu naszej góry. Efektem pracy uczniów było stworzenie mapy poziomicowej naszego terenu.
          Przy okazji tych warsztatów uczniowie ćwiczyli również współpracę w grupie, dzielenie się zadaniami. Było to też okazja do dobrej, wspólnej zabawy :-) Zachęcam do obejrzenia zdjęć z zajęć.


          Marta Musialik


          26.02.2024

          Dzięki udziałowi w Programie #Laboratoria Przyszłości uczniowie z grupy XX mieli okazję uczestniczyć we wszechstronnie rozwijających zajęciach. Klocki Korbo, które otrzymaliśmy dzięki udziałowi w programie są doskonałym narzędziem edukacyjnym, które świetnie sprawdza się podczas zajęć w świetlicy szkolnej. Ich różnorodność kształtów i kolorów stwarza możliwość rozwijania kreatywności oraz umiejętności manualnych u dzieci. Podczas zabawy dzieci mogły rozwijać umiejętności logicznego myślenia, planowania, budowania oraz współpracy. Dzięki temu narzędziu dzieci nie tylko bawią się, ale również uczą się poprzez doświadczenie praktyczne, co stanowi istotny element edukacji holistycznej. 

          Kamila Gracz


          23.02.2024

          Uczniowie klas ósmych na zajęciach matematyki uczą się jak obliczać objętości graniastosłupów oraz ostrosłupów. W tym celu wykorzystaliśmy możliwości drukarek 3D, zakupionych w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłości, które pozwoliły na wydrukowanie graniastosłupów oraz ostrosłupów – odpowiednich do przeprowadzenia doświadczeń dotyczących objętości brył. Dzięki doświadczeniom uczniowie mogli odkryć relacje w objętości graniastosłupów i ostrosłupów, doświadczenia te pozwoliły również na czytelne objaśnienia jednostek objętości oraz metod ich przeliczania. Uczniowie bardzo chętnie podjęli się wykonania zadań, rozwijali pracę w grupie, doskonalili umiejętność posługiwania pojęciami matematycznymi, a przede wszystkim chyba dobrze się przy tym bawili.

          Marek Berkowski


          08.01.2024

          Nie ma wątpliwości, że najatrakcyjniejszą formą nauki dla dzieci jest zabawa. Uczniowie z grupy świetlicowej IV  i V (klasa 2b, 2e)  mieli okazję doświadczyć tego podczas zabawy klockami KORBO, pomocami dydaktycznymi zakupionymi przez szkołę w ramach programu #Laboratoria Przyszłości.

          Uczniowie poznali budowę koła zębatego i sposób jego działania. Z wielkim entuzjazmem konstruowali własne budowle, które następnie wprawiali w ruch testując mechanizm działania przekładni. Dzieci miały możliwość manipulowania różnymi elementami, kolorami oraz działania metodą prób i błędów. Dzięki zabawie ćwiczyły nie tylko motorykę małą, koordynację wzrokowo-ruchową oraz logiczne myślenie. Miały również okazję doskonalić kompetencje miękkie: umiejętność komunikacji i pracy w grupie. 

          I.Opalińska, S. Piątek, B. Tomaszewska

           

          Wykorzystanie zasobów LP na zajęciach w świetlicy szkolnej. Od zabawy do nauki - poznajemy mechanizm działania koła zębatego i przekładni - Obrazek 1Wykorzystanie zasobów LP na zajęciach w świetlicy szkolnej. Od zabawy do nauki - poznajemy mechanizm działania koła zębatego i przekładni - Obrazek 2Wykorzystanie zasobów LP na zajęciach w świetlicy szkolnej. Od zabawy do nauki - poznajemy mechanizm działania koła zębatego i przekładni - Obrazek 4

          Wykorzystanie zasobów LP na zajęciach w świetlicy szkolnej. Od zabawy do nauki - poznajemy mechanizm działania koła zębatego i przekładni - Obrazek 3Wykorzystanie zasobów LP na zajęciach w świetlicy szkolnej. Od zabawy do nauki - poznajemy mechanizm działania koła zębatego i przekładni - Obrazek 6


          16.11.2023

          W ramach naszego międzynarodowego projektu eTwinning "Universum Challenges" nasi uczniowie mogli na chwilę przenieść się w kosmiczne przestworza. Spacerowaliśmy po księżycu, eksplorowaliśmy nasz układ słoneczny, przyglądaliśmy się pierścieniom Saturna i budowie łazików księżycowych. Obrazy były niesamowite, a my mogliśmy poczuć się jak astronauci. Oczywiście wszystko to było możliwe dzięki wykorzystaniu rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości za pomocą gogli VR, które zostały zakupione w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłości mającego na celu wdrażanie w polskich szkołach metod i form nauczania STEAM.

          Teraz jesteśmy gotowi na nasze kolejne projektowe wyzwania!

          Malwina Kordus

          Marek Berkowski

          Spacer w kosmosie  - Obrazek 1Spacer w kosmosie  - Obrazek 2


          10.11.2023

          Na początku listopada uczniowie 2 b i 2 e uczęszczający do świetlicy szkolnej mieli okazję skorzystać z wyposażenia zakupionego w ramach rządowego projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Celem tych zajęć było nie tylko rozwijanie wyobraźni i ciekawości poznawczej uczniów, ale także dostarczenie im kreatywnej rozrywki.

          Podczas zabawy z klockami LEGO Education dzieci angażowały się w rozmaite zadania. Współpracując w grupach, stworzyły modele z klocków LEGO, korzystając zarówno z dostępnych instrukcji, jak i swoich własnych pomysłów. W rezultacie powstały imponujące pojazdy, fascynujące konstrukcje i innowacyjne roboty.

          Laboratoria Przyszłości zapewniły uczniom dostęp do najnowocześniejszego sprzętu, co w znacznym stopniu wzbogaciło ofertę zajęć w naszej świetlicy. Uczniowie wyrażają niecierpliwość w oczekiwaniu na kolejne sesje korzystania z tych innowacyjnych zasobów.

          S. Piątek, B. Tomaszewska,  I. Opalińska

          Laboratoria przyszłości - klocki LEGO Education - Obrazek 1Laboratoria przyszłości - klocki LEGO Education - Obrazek 2Laboratoria przyszłości - klocki LEGO Education - Obrazek 4Laboratoria przyszłości - klocki LEGO Education - Obrazek 5

          Laboratoria przyszłości - klocki LEGO Education - Obrazek 6


          31.10.2023

          Podczas Tygodnia Zdrowego Odżywiania w ramach Światowego Dnia Żywności oraz Owoców i Warzyw klasy 2 b i 2e miały okazję wykorzystać materiały z programu #LaboratoriaPrzyszłości - Zestaw papierów kartonowych do haftowania. Uczniowie wykazali się nie lada cierpliwością i zawziętością. Praca ta nie tylko wymagała skupienia, ale również, pozwoliła nam usiąść, wyciszyć i odstresować się przed zajęciami dydaktycznymi. Sądzimy, że nie były to ostatnie zajęcia z haftowania. Zapraszamy do krótkiej fotorelacji.

          Beata Tomaszewska

          Iwona Opalińska

          "Laboratoria przyszłości" - w praktyce - Obrazek 1"Laboratoria przyszłości" - w praktyce - Obrazek 2


          06.10.2023

          Nasza szkoła, po raz drugi wzięła udział w Ogólnopolskiej Akcji „ Czytamy z sercem”, która w tym roku, trwała od 29 września do 5 października 2023 roku. ,,Czytamy z sercem’’ to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września - Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. Celem akcji jest nie tylko promocja literatury i czytelnictwa, ale również poszerzanie wiedzy na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca, rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia, jako jednej z form przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego.

          W piątek, 29 września, zorganizowane zostało spotkanie czytelnicze wokół książki i serca. Uczestniczące grupy świetlicowe wysłuchały opowiadania Aleksandry Chmielewskiej pt. „Ktoś”. Dzieci dowiedziały się jak istotną funkcję w naszym organizmie pełni serce. Dodatkowo przez cały okres trwania akcji, odbywały się zajęcia plastyczne i edukacyjne na temat serca. W ramach akcji, udało nam się uszyć piękne breloczki w kształcie serduszek, które zostały przekazane dla podopiecznych Fundacji Serce Dziecka- dzieci z oddziału Kardiologii Dziecięcej ze Szpitala przy ul. Kamińskiego we Wrocławiu. Uszycie breloczków było możliwe, dzięki wykorzystaniu sprzętu, zakupionego w ramach programu #LaboratoriaPrzyszłości.

          Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną.

           

          Roksana Garncarek

          Agnieszka Maciejewska

          Katarzyna Mikuła

          Agata Wąsowska

          Monika Cichoń


          21.06.2023

          W mijającym roku szkolnym nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup pomocy dydaktycznych w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości. Kwota dofinansowania wyniosła 317 100 zł. W zakupionym zestawie znalazły się m.in. cztery drukarki 3D, laptopy, stacje lutownicze, mikroskopy, mikrokontrolery (z sensorami gogle VR, mobilny zestaw nagłośnieniowy, głośniki komputerowe, kamera, aparaty cyfrowe, statywy, gimbal, mikrofony, lampy, tła fotograficzne, karty pamięci, program do edycji filmów. Kwota dofinansowania pozwoliła na zakup dodatkowego uposażenia w skład którego wchodzą weszły m.in. klocki LEGO Bricq oraz Spike, maszyna do szycia, igły, nici, szydełka, przybory do prac technicznych - wiertarko - wkrętarki, lutownice, młotki, śrubokręty, imadła, piłki do metalu i piły do drewna, noże, szczypce, pistolety do kleju, urządzenia do prac domowych - żelazka, stoły do prasowania, zestaw pomocy do nauki fizyki - mierniki, zestawy do demonstracji różnych zjawisk fizycznych jak również odzież ochronna dla uczniów i apteczki pierwszej pomocy. 

           Wszystkie zakupione pomoce mają za zadanie wesprzeć wszelkie metody i formy nauczania w modelu STEAM. STEAM to akronim angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka). STEAM ma za zadanie rozwijać u dzieci umiejętność kreatywnego, twórczego myślenia, opartego na wiedzy i doświadczeniu uczenia się, ma rozwijać pomysłowość, jak również dać poczucie sensu poznawania otaczającego świata. STEAM to droga przez doświadczanie, praktykę i zabawę, to odkrywanie własnych metod badawczych, które prowadzą do zgłębiania tajemnic otaczającego świata. STEAM to również rozwijanie kompetencji społecznych, poprzez pracę w grupach oraz większych zespołach, to nauka współpracy, empatii, wzajemnej pomocy,

          Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wykorzystania podczas zajęć szkolnych pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Jesteśmy przekonani, że dzięki wykorzystaniu zakupionego sprzętu uczniowie mogli rozwijać wszelkie umiejętności wpisane w metody nauczania STEAM.

           

          Galeria zdjęć

           

          Marek Berkowski


           

          25.05.2023

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w nagraniach do filmu konkursowego „Kolejowe ABC II - akcja bezpieczeństwo” ogłoszonego przez Urząd Transportu Kolejowego. Zadanie jakie stanęło przed uczniami to nagranie dwuminutowego filmu przedstawiającego bezpieczne zachowanie podczas podróży pociągiem jak również bezpiecznego zachowania przy przejazdach i torach kolejowych. Jak czytamy na stronie organizatorów „ W konkursie „Akcja Bezpieczeństwo” […]  wzięły udział szkoły z całej Polski. Zostało nadesłanych 1913 prac, w tym 301 filmów oraz 1612 plakatów. Przygotowało je ogółem 18 727 uczniów z klas I-VI”. Pomimo tego, że film z udziałem naszych uczniów nie został wyróżniony w konkursie, to jesteśmy przekonani, że doświadczenie tworzenia filmu oraz zabawa temu towarzysząca zostaną z naszymi uczniami na długi czas, a na zawsze pamiątka w postaci filmu „Władcy przepisów – drużyna kolei”. Zachęcamy do obejrzenia filmu oraz krótkiej fotorelacji z prac nad filmem. Uczniom gratulujemy zaangażowania, pasji oraz poczucia humoru. Do nagrań został wykorzystany sprzęt oraz akcesoria zakupione w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłości.

          Sylwia Grzybowska

          Tomasz Krakowiak

          Marek Berkowski

           

          „Kolejowe ABC II - akcja bezpieczeństwo” - Obrazek 2„Kolejowe ABC II - akcja bezpieczeństwo” - Obrazek 4

          „Kolejowe ABC II - akcja bezpieczeństwo” - Obrazek 3

          „Kolejowe ABC II - akcja bezpieczeństwo” - Obrazek 5


          25.05.2023

          Uczniowie z klasy 3g poznali łatwe robótki na szydełku. Nawet chłopcy polubili i cierpliwie wykonywali na szydełku łańcuszek, z którego po skończeniu powstał naszyjnik dla mamy. Odbyły się również zajęcia z tkactwa na krośnie, na których dzieci poznały technikę tkactwa wykorzystując wełnę i krosna zakupione z rządowego programu #Laboratoria Przyszłości. Uczniom bardzo podobały się zajęcia.

          Małgorzata Godek

          Szydełkowanie w klasie 3g - Obrazek 1Szydełkowanie w klasie 3g - Obrazek 2

          Szydełkowanie w klasie 3g - Obrazek 3


          28.04.2023

          W miesiącu marcu oraz kwietniu nauczyciele naszej szkoły wykorzystali możliwości drukarek 3D oraz przygotowali pomoce dydaktyczne, które będą mogli wykorzystywać na zajęciach przedmiotowych, dodatkowych czy różnych projektach. Drukarki zostały zakupione dzięki rządowemu programowi #Laboratoria Przyszłości. Wśród wydrukowanych pomocy znalazły się:
          - kostki z liczbami oraz operatorami działań w celu doskonalenia umiejętności rachunkowych uczniów,
          - kostki z literami w celu rozwijania umiejętności językowych uczniów,
          - modele przedstawiające Twierdzenie Pitagorasa,
          - kostki do manualnej obsługi gogli VR.

          Jesteśmy przekonani, że wydrukowane pomoce dydaktyczne sprawią, że nauka dla dzieci będzie ciekawsza, bardziej atrakcyjna i zrozumiała. 

          Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii. 

          Marek Berkowski 

          Pomoce dydaktyczne z drukarek 3D - Obrazek 3Pomoce dydaktyczne z drukarek 3D - Obrazek 4

          Pomoce dydaktyczne z drukarek 3D - Obrazek 5Pomoce dydaktyczne z drukarek 3D - Obrazek 1


          27.03.2023

          Uczniowie klas 7-8 biorący udział w zajęciach dodatkowych kółka informatycznego rozpoczęli cykl zajęć z wykorzystaniem zestawów mikrokontrolerów zakupionych przez szkołę w ramach rządkowego programu Laboratoria Przyszłości. Pierwszym zadaniem było przygotowanie środowiska, oraz skonfigurowanie płytki Arduino z komputerem. Po zapoznaniu się z budową płytki uczestnicy zajęć zbudowali swoje pierwsze układy z wykorzystaniem diod świecących oraz zaprogramowali ich działanie w języku C++. Przed uczniami kolejne wyzwania z płytką Arduino. Uczniowie mają do dyspozycji m.in. czujniki światła, dźwięku, odległości, matryce ledowe jak również serwomechanizmy, których użycie z pewnością poszerzy doświadczenie, rozwinie wyobraźnie oraz świadomość działania wielu maszyn i urządzeń.

          Marek Berkowski 

          Laboratoria Przyszłości - mikrokontrolery na kółku informatycznym - Obrazek 1Laboratoria Przyszłości - mikrokontrolery na kółku informatycznym - Obrazek 3

           

          Laboratoria Przyszłości - mikrokontrolery na kółku informatycznym - Obrazek 5Laboratoria Przyszłości - mikrokontrolery na kółku informatycznym - Obrazek 6


          22.03.2023

          Z okazji Światowego Dnia Wody zostały przeprowadzone warsztaty naukowe, mające formę lekcji otwartych. Podczas zajęć uczniowie klas 7 i 8 poznali wodę,  jako środowisko życia wielu organizmów oraz jej właściwości. W warsztatach wykorzystany został sprzęt zakupiony w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłości.

          W trakcie zajęć na małej sali gimnastycznej, pod okiem Pani Bernadetty Walskiej oraz Anny Mamla, uczniowie korzystając z mikroskopów oglądali preparaty mikroskopowe, które zostały wykonane z wody pobranej z jeziora, rzeki, oczka wodnego i kałuży. W każdej kropli wody uczniowie mieli okazję zaobserwować życie pierwotniaków. Najliczniejszą grupę stanowiły pantofelki, wrotki, trąbiki, okrzemki i inne. Fascynujący okazał się świat żywych organizmów, których normalnie nie widać gołym okiem. Uczniowie z ciekawością i wielkim zainteresowaniem wykonywali kolejne preparaty w poszukiwaniu innych mieszkańców. Duże organizmy i niezwykły świat podwodny uczniowie mogli obserwować z wykorzystaniem okularów VR. Podczas zajęć zostały zaprezentowane zdjęcia, filmy, symulacje oraz sceny do indywidualnej eksploracji. Wiele emocji i uśmiechu wywołały filmy, podczas których można było przeżyć bliskie spotkanie z podwodnymi oraz lądowymi zwierzętami tj. rekin lub niedźwiedź polarny. Po prezentacji materiałów nauczyciel zadawał pytania, które polegały na spostrzegawczości oraz wykorzystaniu wcześniej zdobytej wiedzy.

          W ramach lekcji otwartej prowadzonej przez Panią Annę Strzelecką uczniowie brali udział w warsztatach z chemii, podczas których badali pH wody pochodzącej z wybranych maślickich zbiorników wodnych. Pobranie próby wody, przeprowadzenie doświadczenia oraz podanie wniosków wynikających z badań, uczniowie wykonali samodzielnie.  Wielkim zainteresowaniem cieszyło się również badanie pH wody z kranu  w naszej szkole. Okazało się, że nasza szkolna woda jest zdrowa i zdatna do picia.

           

          Prowadzący:

          Bernadetta Walska, Anna Strzelecka, Anna Mamla

           

          Dokumentacja fotograficzna:

          Dorota Pasiewicz

           


          3.02.2023

          W miesiącu styczniu rozpoczęliśmy zajęcia z wykorzystaniem gogli VR. Tematem przewodnim były głównie obserwacje astronomiczne. Uczniowie mieli okazje zobaczyć Słońce oraz nasza planetę z powierzchni Księżyca, a także stać się częścią zespołu astronautów przebywających w Międzynarodowej Stacji Kosmicznej czy obserwować z bliska łaziki księżycowe w pracy. Nowa technologia pozwoliła obserwować planety, elementy Drogi Mlecznej z różnych kontynentów naszej planety czy wizualizację Czarnych Dziur. Duże wrażenie na uczniach robiły filmy ukazujące ciekawe zjawiska astronomiczne takie jak zaćmienie słońca, przypuszczalne powstanie Księżyca i jego ruch wokół Ziemi. Fascynujące okazały się również obiekty świata atomowego. Uczniowie dzięki zastosowaniu technologii rozszerzonej rzeczywistości zobaczyli m.in. budowę atomów różnych pierwiastków. Pierwsze wrażenia z wykorzystaniem gogli VR przyniosły naszym uczniom wiele pozytywnych wrażeń. Gogle VR zostały zakupione w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłości mającego na celu wdrażanie w polskich szkołach metod i form nauczania STEAM.

          Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej z wykorzystaniem gogli VR w naszej szkole.

          Marek Berkowski


          16.01.2023

          Uczniowie klas 7 – 8 uczęszczający na kółko informatyczne biorą udział w serii warsztatów z podstaw elektroniki. Wszyscy uczestnicy mają do dyspozycji mierniki, płytki stykowe, przewody, rezystory, diody świecące, dławiki, kondensatory, tranzystory, przekaźniki oraz baterie zasilające. W praktyczny sposób mogą poznać takie pojęcia jak rezystancja, napięcie elektryczne, natężenie prądu, jak również podstawowe prawa elektroniki, jak Prawo Ohma czy I i II Prawo Kirchhoffa. W ramach zajęć uczniowie wykonują serię pomiarów oraz budują układy elektroniczne zasilające na przykład diody świecące.  Efekty ich prac można obejrzeć na poniższej fotorelacji.  Zestawy do nauki podstaw elektroniki zostały zakupione w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłości .

          Podstawy elektroniki – Laboratoria Przyszłości - Obrazek 1Podstawy elektroniki – Laboratoria Przyszłości - Obrazek 2

          Podstawy elektroniki – Laboratoria Przyszłości - Obrazek 3Podstawy elektroniki – Laboratoria Przyszłości - Obrazek 4

          Podstawy elektroniki – Laboratoria Przyszłości - Obrazek 5Podstawy elektroniki – Laboratoria Przyszłości - Obrazek 6

          Marek Berkowski


          9.01.2023

          Uczniowie klasy 3d uwielbiają tworzyć i wychodzi im to znakomicie! Dlatego nie ustają w różnorodnych działaniach technicznych i plastycznych. Wykorzystując materiały z programu #Laboratoria Przyszłości wykonaliśmy tym razem wełniane ozdoby choinkowe na kiermasz świąteczny oraz czapeczki, które przekazane zostały Pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej przy ul. Rędzińskiej. 

          Zapraszamy do obejrzenia cudownych efektów ich działań w nieco wełnianej oraz coraz bardziej zimowej odsłonie :)

          Joanna Petri

          Nasza twórczość - klasa 3D - Obrazek 2

          Nasza twórczość - klasa 3D - Obrazek 3Nasza twórczość - klasa 3D - Obrazek 4

          Nasza twórczość - klasa 3D - Obrazek 5Nasza twórczość - klasa 3D - Obrazek 6

           


          22.12.2022

          Zajęcia z animacji poklatkowej zafascynowały dzieci z klasy 5d i 5e. Podczas kilku lekcji plastyki i techniki  uczniowie zapoznali się z procesem tworzenia  filmu animowanego w technice poklatkowej, począwszy od pomysłu poprzez scenariusz - storyboard, wykonanie bohaterów oraz scenografii do filmu aż do samej animacji. Działając w  grupach, przygotowali filmy o tematyce mikołajkowej, jednak każdy był opracowany według własnego pomysłu wykorzystując tradycyjne techniki znane z klasycznych animacji: animację plastelinową, wycinankę. Do realizacji filmów użyte zostały sprzęty zakupione w ramach programu #Laboratoria Przyszłości. Zajęcia z wykorzystaniem animacji są wyjątkowe. Pozwalają rozwijać wyobraźnię, pobudzają kreatywność, odkrywają nowe możliwości twórcze. To doskonała zabawa, która uczy cierpliwości i pracy w grupie.

          Sylwia Grzybowska

           

           


          6.12.2022

          W ostatnich tygodniach na lekcjach informatyki oraz kółka informatycznego nasi uczniowie rozpoczęli naukę projektowania 3D oraz zapoznali się obsługą oraz możliwościami drukarek 3D zakupionych w ramach rządowego programu #Laboratoria Przyszłości.  Zachęcamy do obejrzenia krótkiej relacji filmowej, powstałej również z wykorzystaniem sprzętu sfinansowanego dzięki programowi, przedstawiającej drogę jaką pokonuje pomysł od projektowania przez drukowanie, aż po efekt końcowy.

          Marek Berkowski

          FILM - Projektowanie 3D


          25.11.2022

          Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w nagraniu filmu, w którym zaprezentowali przeróżne przebrania. Tego dnia pracownia do zajęć technicznych zamieniła się w studio nagraniowe. Uczniowie dowiedzieli się jak zbudować plan filmowy. Nagranie powstało przy użyciu tła fotograficznego, oświetlenia fotograficznego, statywów, kamer, zakupionych przez szkołę w ramach rządowego projektu #LaboratoriaPrzyszłości. Uczniowie chętnie występowali przed kamerą i każdy chciał się wyróżnić na nagraniu wyjątkowym gestem lub ruchem. Po zakończonych nagraniach na ulicy Suwalskiej, uczniowie klas starszych z drugiego budynku szkoły przy ulicy Lubelskiej, również mieli okazję wykazać się kreatywnością i naturalnością w filmowym przedsięwzięciu. Inicjatywa spotkała się z zaciekawieniem społeczności szkolnej i była pierwszym tego rodzaju grupowym projektem filmowym, w którym wzięli udział zarówno uczniowie jak i nauczyciele. Efektem pracy był nie tylko doskonałej jakości film, ale także wspaniała zabawa w grupie.

          https://www.youtube.com/watch?v=3kx7lKYJjS0

          Paulina Stróżka 

          Laboratoria przyszłości w praktyce - Obrazek 1

          Laboratoria przyszłości w praktyce - Obrazek 2

          Laboratoria przyszłości w praktyce - Obrazek 3


           

          21.10.2022

          Dzięki zakupionym przez szkołę pomocom dydaktycznym w ramach rządowego programu  #LaboratoriaPrzyszłości,  uczniowie naszej szkoły w kolejnym  miesiącu nauki – październiku, mieli okazję kształtować niezwykle ważne kompetencje przyszłości, inżynierskie jak również rozwijać kreatywność, wyobraźnię przestrzenną, planowanie pracy.

          Podczas zajęć technicznych powstawały małe urządzenia mechaniczne, proste maszyny z zestawów konstrukcyjnych  Lego. Uczniowie zapoznawali się w elementami mechaniki. Uczyli się jak sprawnie działać według instrukcji. W klasach szóstych, dodatkowo prowadzone były przez Pana Marka B.  warsztaty z filmu animowanego z wykorzystaniem wcześniej zbudowanych przez uczniów mechanizmów. Uczniowie nakręcali filmik wykorzystując zakupione mini studio do projekcji oraz fotografowania.

          Uczniowie klasy 8a i 8d pod opieką nauczyciela biologii wzięli udział w zajęciach, na których zapoznali się z możliwościami niezwykłego urządzenia jakim jest mikroskop. Na początku utrwalili wiadomości z budowy mikroskopu optycznego, przypomnieli etapy tworzenia preparatów mikroskopowych oraz zasady obserwacji pod mikroskopem. Poznali zasadę obliczania powiększenia oglądanego obiektu pod mikroskopem oraz to, jak wyglądają różne preparaty mikroskopowe. Ćwiczenia praktyczne rozpoczęły się od oglądania gotowych preparatów z budowy roślin, zwierząt i budowy anatomicznej człowieka. Obejrzeli między innymi tkanki zwierzęce, zwrócili uwagę na ułożenie komórek i ich kształty. Poznali rodzaje tkanki łącznej i ich charakterystyczne cechy. Dowiedzieli się, gdzie występują poszczególne rodzaje tkanki łącznej. Zobaczyli jak wygląda krew w obrazie mikroskopowym. Zajęcia rozbudziły naturalną ciekawość i chęć poznawania otaczającego świata – również tego niedostrzegalnego gołym okiem. Kolejne zajęcia będą stanowiły warsztaty, na których uczniowie będą mogli samodzielnie wykonać preparaty mikroskopowe.

          Oprócz kompetencji przyszłości, uczniowie naszej szkoły mają niejednokrotnie okazję rozwijania zdolności manualnych, wyobraźni przestrzennej, ciekawości artystyczno - technicznej, nauki cierpliwości w wykonywanym zadaniu poprzez warsztaty praktyczno - techniczne. Uczniowie klas piątych, na bazie wykonanych przez siebie prosztych konstrukcji krosien z patyczków, tkali kolorowe dekoracje z zakupionych w ramach projektu Laboratoria Przyszłości do tego celu włóczek. Wkręceni w wir pracy praktycznej wykonali niesamowite dekoracyjne gwiazdy.

          Sylwia Grzybowska, Bernadetta Walska

           


          27.09.2022

          "Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki." Słowa słynnego fizjoterapeuty Glenn'ego Domana, zajmującego się m.in badaniami nad wczesną edukacją dzieci, stały się myślą przewodnią wrześniowych działań w naszej szkole. w naszej szkole. Dzięki zakupionym przez szkołę pomocom dydaktycznym w ramach rządowego programu  #LaboratoriaPrzyszłości , nasi uczniowie mieli okazję rozwiajać kompetencje przyszłości, do których należą między innymi kompetencje inżynierskie, kreatywność, elastyczność poznawcza czy współpraca z innymi, a wszystko to poprzez najzwyklejszą w świecie zabawę. 

          Marek Berkowski

          Laboratoria Przyszłości - Obrazek 1

          Laboratoria Przyszłości - Obrazek 2

          Laboratoria Przyszłości - Obrazek 3

          Laboratoria Przyszłości - Obrazek 4

          Laboratoria Przyszłości - Obrazek 5

          Laboratoria Przyszłości - Obrazek 6


          23.09.2022

          Nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup pomocy dydaktycznych w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości. Kwota dofinansowania wyniosła 317 100 zł. W zestawie zakupionego wyposażenia znajdują się m.in.: drukarki 3D, laptopy, stacje lutownicze, mikroskopy, mikrokontrolery(z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi), Gogle VR, zestaw audio(mobilny zestaw nagłośnieniowy), głośniki, zestaw foto i wideo - kamera, aparaty cyfrowe, statywy, gimbal, mikrofony, lampy, tła fotogtaficze, karty pamięci, program do edycji filmów, Wizualizery, laminator.
          Kwota dofinansowania pozwoliła na zakup dodatkowego uposażenia w skład którego wchodzą m.in.
          - zestawy konstrukcyjne, w tym do budowy zdalenie sterowanych robotów,
          - pomoce do robótek ręcznych - maszyna do szycia, igły, nici, szydełka. 
          - przybory do prac technicznych - wiertarko - wkrętarki, lutownice, młotki, śrubokręty, imadła, piłki do metalu i piły    do drewna, noże, szczypce, pistolety do kleju, 
          - urządzenia do prac domowych - żelazka, stoły do prasowania
          - zestaw pomocy do nauki fizyki - mierniki, zestawy do demonstracji różnych zjawisk fizycznych
          - odzież ochronna dla uczniów i apteczki pierwszej pomocy. 
          W ramach dofinansowania zakupiono również białe tablice oraz mebele - szafy, pojemniki, stoliki do prac ręcznych. Wszystkie zakupione pomoce mają za zadanie wesprzeć wszelkie metody i formy nauczania w modelu STEAM. STEAM to akronim angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka). Jego ideą przewodnią jest ukazanie młodym ludziom w sposób atrakcyjny i praktyczny, że nauki ścisłe, przyrodnicze, a także sztuka są ze sobą ściśle powiązane. STEAM ma za zadanie rozwijać u dzieci umiejętność samodzielnego, twórczego myślenia, opartego na wiedzy i doświadczeniu uczenia się, ma rozwiajać kreatywność, pomysłowość, jak również dać poczucie sensu poznawnia otaczającego świata. STEAM to droga przez doświadczanie, praktykę i zabawę, to odkrywanie własnych metod badawczych, które to prowadzą do zgłębiania tajemnic świata przyrody. 
          Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech Polska. 

          Marek Berkowski

          Steam, czyli Laboratoria Przyszłości w ZSP12 - Obrazek 1

          Steam, czyli Laboratoria Przyszłości w ZSP12 - Obrazek 2

          Steam, czyli Laboratoria Przyszłości w ZSP12 - Obrazek 3

          Steam, czyli Laboratoria Przyszłości w ZSP12 - Obrazek 4

          Steam, czyli Laboratoria Przyszłości w ZSP12 - Obrazek 5

          Steam, czyli Laboratoria Przyszłości w ZSP12 - Obrazek 6