• Empatia

• 12.04.2022 07:57
        • Uczniowie z 3e ukończyli czwarty moduł Międzynarodowego Projektu Emocja pt. „Empatia”. W celu rozwoju empatii oraz podwyższenia poczucia własnej wartości dzieci uczyły się:

- akceptowania siebie i swoich doświadczeń;

- kształtowania szacunku dla siebie i innych osób;

- trafnego oceniania swoich reakcji, określania swoich stanów emocjonalnych;

- rozumienia co przeżywają inni i przyjmowania perspektywy otoczenia.

• Moc słów

• 31.01.2022 07:24
        • 21 stycznia 2022 r. uczniowie kl. 3e uczestniczyli w zajęciach w ramach Międzynarodowego projektu Emocja. Był to już 3 moduł tego projektu. Tematem lekcji była „Moc słów”, zaś uczniowie doskonalili swoje umiejętności poprzez:

- udzielanie odpowiedzi na pytania,

- stymulowanie odprężenia,

- współdziałanie w grupie,

- kształtowanie w sobie postawy otwartości na problemy innych i chęci pomagania,

- aktywne uczestnictwo w zabawie,

- różnicowanie słów o pozytywnym i negatywnym wydźwięku.

Lekcja miała interesujący scenariusz. Na początku dzieci narysowały termometry uczuć, które symbolizowały poziom ich samopoczucia przed rozpoczęciem zajęć. W kolejnym etapie zajęć każdy uczeń miał powiedzieć swojej koleżance lub koledze dowolne, miłe słowo. Później dzieci wysłuchały „Bajki o ciepłym i puchatym” i dzieliły się swoimi odczuciami, które wyrażenia były, wg nich, „ciepłe i puchate” a które „zimne i kolczaste”. W pięknej ramce uczniowie zapisywali tylko te słowa, które były „puchate i ciepłe”. Następnym etapem zajęć było grupowanie wyrazów o wydźwięku pozytywnym, wklejanie ich do worka dobrych słów i jednoczesne eliminowanie wyrazów o wydźwięku negatywnym. Na koniec wszyscy usiedli wygodnie, wysłuchali relaksacyjnej wizualizacji pt. „Biały obłoczek” i ponownie zaznaczyli na termometrze uczuć swój poziom zadowolenia. Wszyscy zgodnie przyznali, że ich samopoczucie wyraźnie się poprawiło i stwierdzili, że lekcja była bardzo ciekawa i relaksująca.

Barbara Woźniak