• Empatia
      • Empatia

      • 12.04.2022 07:57
      • Uczniowie z 3e ukończyli czwarty moduł Międzynarodowego Projektu Emocja pt. „Empatia”. W celu rozwoju empatii oraz podwyższenia poczucia własnej wartości dzieci uczyły się:

        - akceptowania siebie i swoich doświadczeń;

        - kształtowania szacunku dla siebie i innych osób;

        - trafnego oceniania swoich reakcji, określania swoich stanów emocjonalnych;

        - rozumienia co przeżywają inni i przyjmowania perspektywy otoczenia.

      • Aby zobrazować własne uczucia dzieci, za pomocą znanych symboli pogodowych, narysowały słoiki ze swoją „wewnętrzną pogodą”. W większości dzieci przed lekcją były w dobrych humorach.

        Na początku zajęć dzieci wysłuchały tekstu o tygrysku, który cały czas narzekał i chciał znaleźć się w dżungli, ale gdy tam dotarł, był przerażony i pragnął znów wrócić do swoich znajomych maskotek.

        Rozmawialiśmy o emocjach tygryska. Następnie uczniowie słuchali odgłosów, o różnym charakterze, barwie i natężeniu dźwięku. Były wśród nich odgłosy zarówno przyjemne dla ucha, jak i nieznane, niepokojące. Dzieci relacjonowały, jakie emocje towarzyszyły im podczas słuchania nagrania.

        Uczniowie narysowali miłego i sympatycznego „Emocjacza” wg słownego opisu.

        Kolejnym etapem były relaksacyjne ćwiczenia ruchowe. Dzieci mogły trochę potańczyć w takt muzyki klasycznej Mozart Symphony NO. 40 in G Minor.

        Następne zadanie to eksperyment wykazujący... udzielanie się ziewania innym. Polegał ona na tym, że wcześniej umówiona dziewczynka zaczęła głośno ziewać i przeciągać się. To zachowanie udzieliło się również kilku innym dzieciom. Badania dowodzą, że ziewanie połączone jest z empatią (jest jednym ze składników inteligencji emocjonalnej). Naukowcy przeprowadzili testy i wykazali, że ludzie, mający wyższy poziom empatii, częściej ziewają.

        Kolejnym elementem lekcji o empatii, było przygotowanie „słoika wdzięczności”. Dzieci wkładały do niego karteczki, na których zapisywały za co są wdzięczne innej osobie, nauczycielom, rodzicom…   

          

        Bardzo ciekawe były „empatyczne okulary”. Uczniowie wycięli okulary i wyobrazili sobie, że noszą okulary kogoś innego. Wszyscy zastanawiali się, jak inni widzą świat i sytuację w której się znajdują. Na okularach dzieci zapisały swoje spostrzeżenia i odczucia.

         Ostatnim elementem lekcji było „wejście w buty innego dziecka”. Dzieci mówiły jak należy się zachować gdy:

        - kolega zostanie popchnięty przez starszego ucznia;

        - do klasy przychodzi nowy uczeń i jest bardzo zdenerwowany;

        - koleżanka zaczęła nosić okulary korekcyjne, a ktoś inny zaczął się z niej wyśmiewać;

        - komuś skradziono plecak i pieniądze. 

        Zajęcia były zróżnicowanie i ciekawe, bardzo podobały się dzieciom. Mam też nadzieję, że przyczynią się do pobudzenia zachowań empatycznych moich uczniów w przyszłości.

        Barbara Woźniak

         

      • Wróć do listy artykułów