• Klikaj mądrze - bezpieczny Internet dla wszystkich

• W miesiącu lutym, w ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu, w naszej szkole został zrealizowany projekt   "Klikaj mądrze - bezpieczny Internet dla wszystkich”. Celem projektu było zwiększenie świadomości uczniów klas 1-8, nauczycieli oraz rodziców i opiekunów na temat bezpieczeństwa w sieci, promowanie pozytywnego i bezpiecznego korzystania z zasobów internetowych, integracja społeczności szkolnej w działania związane z DBI 2024 oraz umożliwienie uczestnictwa w lekcjach online, webinarach, galach oraz szkolnych  inicjatywach związanych z bezpieczeństwem w sieci.

W ramach projektu zaplanowano szereg działań. Dla uczniów przygotowano lekcje online, których tematyka obejmowała m.in. prywatność w sieci, ślady cyfrowe czy cyberprzemoc. Organizowano również cykl bezpłatnych webinarów "Klikam z głową!" prowadzonych przez UKE. Dla nauczycieli przewidziano bezpłatne webinary i szkolenia dotyczące zagrożeń w sieci, takie jak dezinformacja czy hejt w mediach społecznościowych. Uczniowie i nauczyciele uczestniczyli także w spotkaniach  online oraz szkoleniach dotyczących wyzwań cyfrowego świata oraz rozpoznawania fake newsów organizowanych przez Dolnośląską Bibliotekę Publiczną. Rodzicom i opiekunom udostępniano przydatne linki i materiały dotyczące bezpieczeństwa w internecie, propagując również kampanię społeczną #Halo! Tu cyberbezpieczny Senior. W klasach 1-8  realizowano różnorodne działania, takie jak tworzenie „Sieciakowej fotobudki", plakatów, czy organizowanie konkursów, quizów i zajęć tematycznych .

Projekt "Klikaj mądrze - bezpieczny Internet dla wszystkich" stanowił niezwykle istotną inicjatywę, która zwiększyła świadomość społeczności szkolnej na temat bezpiecznego korzystania z internetu. Dzięki wspólnym wysiłkom i zaangażowaniu każdego uczestnika udało się stworzyć atmosferę, w której bezpieczeństwo w sieci stało się priorytetem. Wierzymy, że zdobyta wiedza będzie  cennym wsparciem dla każdego z nas w codziennym korzystaniu z zasobów internetowych.

Beata Tran Quoc

Alicja Śledzińska