• Projekt "Odkrywamy świat z małym Simbą - sacrum i profanum w kulturach świata"

• W grudniu w naszej szkole realizowany był projekt pt. "Odkrywamy świat z małym Simbą - sacrum i profanum w kulturach świata". Wzięli w nim udział uczniowie klas młodszych. Celem głównym przedsięwzięcia było uświadomienie dzieciom znaczenia świeckości i świętości w różnych kulturach, wprowadzenie ich w świat pojęć łacińskich "sacrum et profanum", a także rozwijanie otwartości na różnorodność. Okazją do zapoznania się z różnymi tradycjami, takimi jak Diwali w Indiach, Nowy Rok Chiński, Boże Narodzenie w Europie czy tradycje plemienne w Afryce było spotkanie uczniów z bibliotekarzem szkolnym. Dzieci miały okazję zrozumieć, jak różne  społeczności celebrują ważne dla nich święta,stanowiące ich sacrum.  Poznały  również zwyczaje i obyczaje, życie codzienne mieszkańców różnych stron świata, ucząc się jednocześnie otwartości i szacunku dla różnorodności.

Niezwykłym narzędziem, które ułatwiło dzieciom zrozumienie sentencji "sacrum et profanum" okazał się film "Król Lew".  Przez losy małego Simby, uczniowie mogli w praktyczny sposób identyfikować momenty świętości (sacrum) i codzienności (profanum), co sprawiło, że abstrakcyjne pojęcia stały się bardziej zrozumiałe i bliskie ich własnym doświadczeniom.

Zrealizowany projekt przyczynił się do kształtowania postaw otwartości, zrozumienia i szacunku dla różnorodności. Przeprowadzone działania pokazały  dzieciom, jak różnorodny i ciekawy  może być świat. Uczniowie poznali także  kolejną  sentencję łacińską,  która  sprawiła , że  spojrzały  na świat w nowy sposób.

Koordynatorzy projektu:

Aicja Śledzińska

Agnieszka Maciejewska

Beata Tomaszewska

Projekt "Odkrywamy świat z małym Simbą - sacrum i profanum w kulturach świata" - Obrazek 1

Projekt "Odkrywamy świat z małym Simbą - sacrum i profanum w kulturach świata" - Obrazek 2

Projekt "Odkrywamy świat z małym Simbą - sacrum i profanum w kulturach świata" - Obrazek 3