• Tekstowa podstrona

• Projekt podsumowujący: "Finis coronat opus - Koniec wieńczy dzieło"

Adresaci : uczniowie klas 1-3

Czas realizacji : miesiąc czerwiec

Cel główny:

Podsumowanie całorocznych projektów edukacyjnych, które miały na celu zaznajomienie uczniów ze znanymi sentencjami łacińskimi oraz ich znaczeniem w życiu  codziennym.

Cele szczegółowe:

Przypomnienie i utrwalenie poznanych sentencji łacińskich oraz ich znaczenia.

Promowanie refleksji nad zdobytymi doświadczeniami i umiejętnościami.

Zachęcenie uczniów do twórczej pracy i samodzielnego myślenia.

Integracja wiedzy z różnych obszarów: literatury, filozofii, kultury oraz zdrowego stylu życia.

Stworzenie wspólnej Księgi Sentencji jako podsumowanie rocznych działań.

Planowane działania:

- Omówienie sentencji "Finis coronat opus" i jej znaczenia w kontekście zakończenia projektu.

Prezentacja podsumowania wszystkich projektów realizowanych w ciągu roku:

"Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem" (październik)

"Chwytaj dzień z Kubusiem Puchatkiem - odkrywanie 'Carpe Diem' w Stumilowym Lesie" (listopad)

"Odkrywamy świat z małym Simbą - sacrum i profanum w kulturach świata" (grudzień)

"Sanus per aquam - poznajemy moc wody" (marzec)

- Tworzenie Księgi Sentencji:

Wykorzystanie różnych formy wyrazu: tekstów , rysunków , kolaży, również prac z wcześniejszych projektów.

- Sesje twórcze:

literackie i plastyczne: Uczniowie tworzą opowiadania, wiersze lub rysunki inspirowane poznanymi sentencjami.

Prezentacje:

Uczniowie prezentują swoje prace na forum klasy, dzieląc się swoimi przemyśleniami na temat znaczenia każdej z sentencji.

-Refleksje i wnioski:

Dyskusje w grupach na temat tego, czego uczniowie nauczyli się podczas realizacji poszczególnych projektów.

- Spotkanie podsumowujące :

Prezentacja Księgi Sentencji oraz omówienie poszczególnych stron przez ich twórców . Krótkie wystąpienia uczniów na temat tego, co najbardziej zapamiętali
        i jak poznane sentencje wpłynęły na ich sposób myślenia i działania.

Projekt "Finis coronat opus - Koniec wieńczy dzieło" ma na celu nie tylko podsumowanie całorocznej pracy, ale także zachęcenie uczniów do refleksji nad  zdobytymi doświadczeniami i wiedzą. Poprzez różnorodne działania twórcze i integracyjne, uczniowie będą mieli okazję do wyrażenia siebie i zrozumienia, jak ważne jest zakończenie każdego dzieła, które daje satysfakcję i poczucie sukcesu.

Alicja Śledzińska
        Beata Tomaszewska