Pod koniec lutego, w kilku klasach siódmych na godzinie z doradztwa zawodowego, zostały przeprowadzone zajęcia na temat wpływu sztucznej inteligencji na pracę i zawody w przyszłości. Pomysł został zaczerpnięty z kursu #BurzaMózgów Fundacji Orange. (www.burzamozgow.com)
Główne cele lekcji to: uświadomienie uczniom wpływu SI na rynek pracy i przyszłość różnych zawodów; wzbogacenie wiedzy na temat zawodów przyszłości; zidentyfikowanie umiejętności i kompetencji potrzebnych do pracy z SI; rozwinięcie umiejętności krytycznego myślenia i refleksji na temat etycznych i społecznych aspektów związanych z SI; poznanie zastosowania aplikacji scratch.
Zajęcia rozpoczęły się obejrzeniem mini wykładu „Praca w przyszłości”, przygotowanego przez Fundację Orange. Skłaniał on do refleksji nad tym, jak rozwój sztucznej inteligencji i automatyzacji wpłynie na to, jak będziemy pracować w przyszłości. Po wykładzie, wraz z uczniami, stworzyliśmy na tablicy listę zawodów, które pod wpływem SI mocno się zmienią lub zanikną. Znalazły się tu takie zawody, jak: kierowca, księgowy, tłumacz, sprzedawca, prawnik, rolnik, ochroniarz, kurier, recepcjonista. Powstała tez lista zawodów, na które SI będzie miała mniejszy wpływ, np.: lekarz, psycholog, nauczyciel, fryzjer, pokojówka, terapeuta, artysta, dziennikarz śledczy. W grupie drugiej znalazły się zawody oparte na kreatywności, inteligencji emocjonalnej i nieszablonowym myśleniu.
Następnie uczniowie obejrzeli nagranie wykładu na temat kompetencji przyszłości. Za najważniejsze z nich uważa się krytyczne myślenie, zdolność adaptacyjna, kreatywność, kompetencje cyfrowe i inteligencję emocjonalną. Uczniowie mogli też ocenić, czy sprawdziły się prognozy zawodów na 2020 rok oraz poznać te dotyczące przyszłych zmian na rynku pracy związanych z rosnącym wykorzystaniem SI. Zapoznaliśmy się też z przykładowymi dziesięcioma zawodami, które mają wg prognoz powstać dzięki sztucznej inteligencji, np. architekt systemów sztucznej inteligencji, specjalista ds. chat botów, kreatywny specjalista ds. wideo, specjalista ds. robotyki.
W trakcie zajęć zaprezentowano też przykłady ćwiczeń z wykorzystaniem aplikacji scratch do wykorzystania asystenta głosowego i tłumacza języków. Na koniec klasa zagrała w grę interaktywną ze strony Mapa Karier „Zawody przyszłości”. Zajęcia zakończyły się prezentacją i opisem zawodu „programista sztucznej inteligencji”.
Zajęcia przyczyniły się do zrozumienia, w jaki sposób rozwój sztucznej inteligencji wpłynie na przyszłość różnych zawodów oraz jakie umiejętności będą kluczowe w nowej rzeczywistości zawodowej. Dzięki nim uczniowie mogli doskonalić swoje umiejętności krytycznego myślenia poprzez rozważanie różnych aspektów wpływu sztucznej inteligencji na rynek pracy. Zajęcia były okazją do zidentyfikowania umiejętności i kompetencji, które będą kluczowe w pracy związanej ze sztuczną inteligencją oraz rozwinięcia świadomości konieczności ciągłego uczenia się i dostosowywania się do zmieniających się warunków pracy. Zajęcia wzbudziły także zainteresowanie uczniów tematem sztucznej inteligencji, inspirując ich do kontynuowania nauki i pogłębiania wiedzy na temat związanych z nią zagadnień.
Beata Tran Quoc