W mijającym roku szkolnym nasza szkoła otrzymała dofinansowanie na zakup pomocy dydaktycznych w ramach rządowego programu #LaboratoriaPrzyszłości. Kwota dofinansowania wyniosła 317 100 zł. W zakupionym zestawie znalazły się m.in. cztery drukarki 3D, laptopy, stacje lutownicze, mikroskopy, mikrokontrolery (z sensorami gogle VR, mobilny zestaw nagłośnieniowy, głośniki komputerowe, kamera, aparaty cyfrowe, statywy, gimbal, mikrofony, lampy, tła fotograficzne, karty pamięci, program do edycji filmów. Kwota dofinansowania pozwoliła na zakup dodatkowego uposażenia w skład którego wchodzą weszły m.in. klocki LEGO Bricq oraz Spike, maszyna do szycia, igły, nici, szydełka, przybory do prac technicznych - wiertarko - wkrętarki, lutownice, młotki, śrubokręty, imadła, piłki do metalu i piły do drewna, noże, szczypce, pistolety do kleju, urządzenia do prac domowych - żelazka, stoły do prasowania, zestaw pomocy do nauki fizyki - mierniki, zestawy do demonstracji różnych zjawisk fizycznych jak również odzież ochronna dla uczniów i apteczki pierwszej pomocy.
Wszystkie zakupione pomoce mają za zadanie wesprzeć wszelkie metody i formy nauczania w modelu STEAM. STEAM to akronim angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics (nauka, technika, inżynieria, sztuka, matematyka). STEAM ma za zadanie rozwijać u dzieci umiejętność kreatywnego, twórczego myślenia, opartego na wiedzy i doświadczeniu uczenia się, ma rozwijać pomysłowość, jak również dać poczucie sensu poznawania otaczającego świata. STEAM to droga przez doświadczanie, praktykę i zabawę, to odkrywanie własnych metod badawczych, które prowadzą do zgłębiania tajemnic otaczającego świata. STEAM to również rozwijanie kompetencji społecznych, poprzez pracę w grupach oraz większych zespołach, to nauka współpracy, empatii, wzajemnej pomocy,
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wykorzystania podczas zajęć szkolnych pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości. Jesteśmy przekonani, że dzięki wykorzystaniu zakupionego sprzętu uczniowie mogli rozwijać wszelkie umiejętności wpisane w metody nauczania STEAM.
Marek Berkowski