Wielkanoc to jedne z najstarszych i najważniejszych świąt, głęboko osadzonych w kulturze polskiej. Są to święta, z którymi związana jest największa ilość zwyczajów i tradycji. Jest to malowanie jajek (pisanki), dzielenie się jajkiem, święconka, śniadanie wielkanocne, śmigus – dyngus. Do świąt przygotowujemy się nie tylko w domu, ale również w naszej szkole.
Dzieci z klasy 1d w świetlicy szkolnej mają zajęcia tematyczne dzięki, którym poznają tradycje i zwyczaje świąteczne, jak również przygotowują różnorodne ozdoby związane ze świętami wielkanocnymi.Tworzyliśmy mini koszyczki wielkanocne wykorzystując papierowe kubki oraz kolorową wełnę. W koszyczku umieszczaliśmy gniazdko wykonane z siana i wkładaliśmy skorupki po jakach, w których wysiewaliśmy rzeżuchę. Tworzenie koszyczków było doskonałym ćwiczeniem motoryki małej i percepcji wzrokowej. Dzieci mogą obserwować wzrost rzeżuchy i niekiedy poznać nowe smaki.
Kolejnym wyzwaniem było szycie. Dzieci mogły stworzyć kurkę, która będzie ozdoba wielkanocna, a nawet miłym "pluszakiem do spania". Zadaniem dzieci było obrócenie uprzednio zszytych i wykonanych przeze mnie wykrojów kurek wielkanocnych. Następnie dzieci wypełniały przygotowany materiał wypełnieniem do poduszek. Kolejnym krokiem do zrobienia było zszycie materiału ,tak by powstała ukończona maskotka. Szycie dla dzieci było sporym wyzwaniem, niektóre dzieci po raz pierwszy miały możliwość samodzielnego szycia „prawdziwą igłą”.
Kilka kurek trafiło na szkolny kiermasz wielkanocny by wesprzeć Doriana. Na kiermasz dzieci wykonały także ozdoby wielkanocne z drucików kreatywnych.
W okresie przedświątecznym powstaje wiele prac plastycznych nawiązujących do Świąt Wielkanocnych (praca plastyczna- kurczak wykluwający się z jaja, kodowanki wielkanocne, jajka styropianowe na patyczku do ozdoby wysianego wcześniej żyta).
Zapraszam do obejrzenia poniższych zdjęć.
Joanna Młyńczak.