W dniach 05.12. – 16.12.2016r. na terenie naszej szkoły odbyła się zbiórka zabawek, gier edukacyjnych oraz wielu innych rzeczy dla dzieci z Wrocławskiego Centrum Opieki i Wychowania. Chcielibyśmy wszystkim osobom o ogromnych sercach serdecznie podziękować za wszystkie wspaniałe dary.
Dziękujemy za każdą rzecz, która znalazła się w naszym magicznym pudełku. Dziękujemy zarówno rodzicom jak i uczniom. Wszystkie podarunki trafiły już do dzieci i dostarczyły im mnóstwo radości, a przy tym i uśmiechu.
Dziękujemy!
A. Król-Bawoł, K. Melnik, M. Ruka
Dzieci dzieciom – przepiękny finał zbiórki dla dzieci z Centrum Opieki i Wychowania we Wrocławiu
Wspólne kolędowanie
19 grudnia w naszej szkole, w ostatnim tygodniu przed feriami świątecznymi odbyło się „Wspólne kolędowanie”. O godzinie 17.00 w holu szkoły zebrała się społeczność szkolna: uczniowie, dyrekcje, nauczyciele i rodzice, by razem pośpiewać piękne staropolskie kolędy. Uroczystość rozpoczęła kolęda „Cicha noc”, której każda zwrotka została zaśpiewana przez nauczycieli w kilku językach: niemieckim, francuskim, angielskim i polskim. Następnie odbyły się popisy uczniów z naszej szkoły, dzieci grały na skrzypcach, keyboardzie, cymbałkach. Wszyscy słuchali z zaciekawieniem, inni niecierpliwili się, aby już zaśpiewać.
Śpiewane i grane na różnych instrumentach kolędy sprawiły, że ten wieczór był wyjątkowy i pozostanie na długo w naszych pamięciach. Miłym akcentem był także poczęstunek w postaci pierniczków i innych wypieków świątecznych przygotowanych przez nauczycieli i rodziców.
Wspólne kolędowanie dzieci i dorosłych było dla wszystkich niezwykłym, pięknym doświadczeniem. Wyzwalało pozytywne emocje, wprowadzało Nas w atmosferę magii zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Po zakończonym programie artystycznym Panie wicedyrektor B. Wożniak i J. Popiołek złożyły wszystkim obecnym życzenia z okazji zbliżających się Świąt oraz Nowego 2017 Roku.
Dziękujemy wszystkim za przybycie na tą ważną dla całej społeczności szkolnej uroczystość.
Organizatorzy:
S. Piątek
M. Głowaty
A. Swierczyńska
Przedstawienie „Opowieść wigilijna”
W dniu 21 grudnia w naszej szkole odbyło się przedstawienie przedświąteczne. By wprowadzić wszystkich w atmosferę zbliżających się świąt i przypomnieć o tym, co w świętach (i nie tylko od święta) najważniejsze, uczniowie klas 4a, 5c i 6c zaprezentowali swoim kolegom i koleżankom z klas IV-VI „Opowieść wigilijną” na motywach ponadczasowej historii, stworzonej przez Karola Dickensa.
Dominik Sawina
Kolędowanie z Samorządem Uczniowskim
- Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia wspólnie zaśpiewaliśmy pastorałki
Reforma edukacji
Podajemy Państwu źródło informacji na temat planowanej reformy systemu edukacji. I.Wojtycka
Świetlicowy Koncert Kolęd
W poniedziałek o godzinie 10 odbył się nasz coroczny Świetlicowy Koncert Kolęd. Stało się już naszą świetlicową tradycją, że wszystkie grupy świetlicowe integrują się poprzez wspólne kolędowanie. W miłej i świątecznej atmosferze rozbrzmiały słowa i melodie popularnych polskich kolęd, jak „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Przybieżeli do Betlejem pasterze” czy „Gdy śliczna panna”. Oglądnęliśmy zarówno pięknie przygotowane aranżacje grupowe jak i występy solowe. Nie zabrakło także kolęd w obcych językach. Dzieci z kółka języka niemieckiego zaprezentowały dziewiętnastowieczną niemiecką kolędę „Kling, Gloeckchen, klingelingeling” a Oliwia z grupy 4 zaśpiewała hebrajską kolędę „BANU LIR’OT OTCHA”.
Wesołych Świąt!
Iwona Browarny
Monika Łoboda
Paweł Lefek
Kamila Rozenek
Paulina Jaremczak
Konkurs „Skarpeta Św. Mikołaja” – rozstrzygnięcie konkursu
W ramach naszego konkursu spłynęły liczne prace. Wybór był bardzo trudny, w związku z czym przyznaliśmy trzy miejsca pierwsze, dwa miejsca drugie, dwa miejsca trzecie oraz dwa wyróżnienia.
I miejsce: Agnieszka T. 1d, Ania T. 2g, Zosia D. 1a
II miejsce: Julia G. 2i, Wiktoria N. 2i
III miejsce: Michał Ł. 2i, Matylda K. 2i
Wyróżnienia: Maja W. 2d, Judyta A. 2c
Iwona Browarny
Ewelina Zięba
Projekt "Zrób sobie książkę"
Uczniowie klas młodszych naszej szkoły wzięli udział w projekcie "Zrób sobie książkę", organizowanym przez Europejską Stolicę Książki Wrocław 2016 i Światową Stolicę Książki UNESCO. Celem projektu było przybliżenie dzieciom tajników procesu powstawania książki, przekazanie konkretnej wiedzy technicznej, między innymi z dziedziny typografii, projektowania, edytorstwa i druku. Uczniowie dowiedzieli się kim są introligatorzy lub zecerzy, rozbudzone zostały ich zainteresowania produkcją książek i co za tym idzie,
zwiększone zostało także zaangażowanie dzieci w świadome czytelnictwo. Ideą przewodnią projektu było zwrócenie uwagi na fakt, że książka to nie tylko treść, ale i forma. Postacią równie ważną co autor jest ilustrator i redaktor.
Czy często zastanawiamy się kiedy uczymy się na lekcji, czytamy czy kupujemy w sklepie skąd się książka wzięła i kto przyczynił się do tego, że my możemy z niej korzystać??? Pewnie bardzo rzadko … Uczniowie klasy III e i III d mogli się o tym dowiedzieć i popatrzeć na książkę z innej strony. Druk, drukarz, drukarnia to słowa, które nieodłącznie są z nią związane. Jednym słowem w produkcji książki bardzo ważni są ludzie, którzy swoja codzienną, ciężką pracą ( nawet na 3 zmiany) przyczyniają się do jej powstania. Nasi uczniowie odwiedzili drukarnię „Ortis” we Wrocławiu. Ogromny huk maszyn i zapach farb to pierwsze głosy i zapachy, które mogli usłyszeć i poczuć. W hali było bardzo głośno, a przewodnik-drukarz z ogromnym doświadczeniem, opowiadał o drukowaniu książek i o tym, że już niewielu jest drukarzy w Polsce, bo to jest praca ciężka i w trudnych warunkach. Na koniec wycieczki uczniowie dostali przepisy na pyszne świąteczne ciasta i firmową książkę. Niejednemu z nich zapewne jak sięgnie po nią to przypomni mu się drukarnia, drukarz ….i ten jednostajny stukot maszyn….Ewa Piwowarczyk
Alicja Śledzińska
Co zawdzięczamy misjom kosmicznym?
- Wykład dr inż. Łukasza Radosińskiego w ramach projektu SKY IS THE LIMIT
Online Christmas Party
- Wyjątkowe przedświąteczne spotkanie europejskich szkół działających w programach eTwinning
Zaproszenie na „Wspólne kolędowanie”
Zapraszamy na „Wspólne kolędowanie”, które odbędzie się dnia 19 grudnia 2016 r. o godzinie 17:00 w holu szkoły. Podczas uroczystości zostanie zaprezentowany program artystyczny o tematyce świątecznej.
Po występach na wszystkich czekać będzie poczęstunek.
Serdecznie zapraszamy całe rodziny do udziału w tym ważnym wydarzeniu naszej szkoły.
Organizatorzy:
M. Powstańska
A. Świerczyńska
S. Piątek
Nasz sukces w polskiej edycji konkursu Space Scoop
- Nasza uczennica wygrała polską edycję konkursu na stworzenie kosmicznego komiksu
Rozstrzygnięcie Konkursu na kosmiczne menu restauracji Orle Gniazdo
- Poznajcie zwycięzców konkursu restauracji Orle Gniazdo i SP26!
Konkurs recytatorski dla klas III
W dniu 8 grudnia 2016r w naszej szkole miał miejsce konkurs recytatorski dla klas III. Każda klasa mogła wytypować 3 uczniów, którzy reprezentowali swoją klasę. Celem konkursu było rozwijanie uzdolnień twórczych uczniów i prezentacja literatury dziecięcej w sprzyjającej atmosferze. Jury w swojej punktacji brało pod uwagę dobór wiersza i jego interpretację, dykcję oraz pamięciowe opanowanie wiersza. Największą zaletą konkursu była możliwość słuchania różnorodnych wierszy: o jesieni, domu, kocie, smutnej krowie, pajęczynie, muchomorze i wielu innych. Gratulujemy wszystkim recytatorom. Jury przyznało miejsca:
1. Henryk S. III g, wiersz "Listopad:, W. Grodzieńskiej
2.Maja S. III c, wiersz "Relacja z meczu", T. Plebański
3.Zuzanna M. III c, wiersz "Brat", D. Gellner
3. Hania S. III e, wiersz "Małpa w kąpieli", A. Fredro
3. Matylda K. III d, wiersz "Muchomor", A. Frączek
Cała piątka przechodzi do dalszego etapu konkursu szkolnego.
Organizatorzy
Anna Świtalska
Ewa Piwowarczyk
Jose Torres
Dnia 08.12.2016r. gościliśmy w naszej szkole znanego muzyka kubańskiego pochodzenia Jose Torresa. Poprowadził on warsztaty dla naszych uczniów w ramach projektu Wrocławski Most Tolerancji, którego celem jest przełamywanie barier, uwrażliwienie na inne kultury, narodowości. Poprzez muzykę Jose Torres pokazał dzieciom, że różnice mogą być inspirujące i tworzyć piękną, harmonijną całość. Uczniowie mieli okazję poznać instrumenty z różnych stron świata i wspólnie muzykować z Jose Torresem.
Pedagog Anna Ćwiek
Pedagog Beata Tran Quoc
Psycholog Violetta Bobińska - Szocik
Zyskaliśmy nowego partnera projektu SKY IS THE LIMIT
- Rozpoczynamy współpracę z Wrocławskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
Godzina Kodowania w SP26
Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów z całego świata. Motto na stronie code.org głosi, że "Każdy uczeń w każdej szkole powinien mieć możliwość nauki informatyki."
Hadi Portavi, inicjator Godziny Kodowania
W roku 2016 akcja Hour of Code odbywa się miedzy 5 a 11 grudnia. Tym razem wybrałam dla naszych uczniów kilka aplikacji, które mogli przetestować podczas tygodnia z Godziną Kodowania:
https://lightbot.com/hocflash.htmlhttps://blockly-games.appspot.com/
http://codespark.org/ (the Foos)
https://www.kodable.com/hour-of-code#lesson-plans (Kodable, bez logowania)
https://hourofcode.com/pl/learn
Pan Arek Hajduk polecił nam stronę, która szczególnie przypadła dzieciom do gustu w okresie przedświątecznym:
https://santatracker.google.com/village.html
https://santatracker.google.com/codeboogie.html
Na koniec zabawa - skomponuj własną muzykę:
http://www.incredibox.com/Kanał TV przygotował krótką relację z przebiegu akcji w naszej szkole podczas zajęć p. Iwony Kowalik i p. Gabrieli Mueller:
Tegoroczna akcja po raz kolejny udowadniła, że kodowania można się uczyć jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc. Partnerzy Hour of Code zadbali o bardzo atrakcyjną grafikę i wyjaśnienia np. w formie animacji, dzięki czemu z wielu aplikacji dzieci mogą korzystać same, choćby w domu.
Kodować mogą nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli dzieci uczące się w zerówce. Klasa 4e przygotowała lekcję o kodowaniu bez komputera dla klasy 0b:
Uczniowie z klasy 4e wprowadzili też zerówkowiczów w świat komputerów:
Dzięki programowaniu powstają niesamowite gry. Autorem bardzo interesującej gry z jest jeden z założycieli Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Pan Adam Wiernasz. Pan Adam stworzył grę w której każda z plansz jest odwzorowaniem prawdziwej egzoplanety (planety spoza Układu Słonecznego). Dla każdej z planet policzona jest grawitacja, typ (mercurial, subterran, terran, superterran, neptunian, jovian) oraz jej przynależność do strefy habitacyjnej (zimna, ciepła, gorąca). W każdej z plansz należy wylądować na powierzchni planety lub specjalnej platformie, jeśli jest to planeta gazowa. Grę można pobrać stąd:
https://play.google.com/store/
apps/details?id=eu.aagames. interstellar.lander&hl=en Życzymy dobrej zabawy
Iwona Kowalik
Finał XII Konkursu Matematycznego KOMA
Finał konkursu „KOMA” odbył się w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego 3. grudnia 2016 r. W finale tym w kategorii „Szkoła Podstawowa” uczestniczyli Kacper Gazda z klasy 5a i Mateusz Modrzejewski z klasy 6b. Już samo uczestnictwo w finale stanowiło duży sukces dla obu naszych reprezentantów. Z tym większym podziwem i radością należy podkreślić sukces Kacpra Gazda, który zajął drugie miejsce w tym finale konkursu obejmującego cały region Dolnego Śląska.
Joanna Aleksandrowicz-Kirwiel
OPŁATY ZA WYŻYWIENIE
Spotkanie z Panią Astronom
7 grudnia uczniowie klas szóstych uczestniczyli w ramach projektu SKY IS THE LIMIT w wykładzie, który przygotowała dla nich Pani Doktor Milena Ratajczak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem spotkania były planety spoza Układu Słonecznego. Uczniowie dowiedzieli się kim jest i na czym polega praca współczesnego astronoma. Wspólnie z Panią Doktor określili warunki konieczne do obserwacji nieba. Nasze dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat Układu Słonecznego, bez problemu potrafiły wskazać części naszego układu, rozpoznawały planety, znały ich kolejność i warunki, jakie panują na ich powierzchni. Dzięki Pani Astronom dowiedziały się czym są egzoplanety. Pani Milena Ratajczak opowiedziała naszym uczniom w jaki sposób astronomowie szukają planet poza Układem Słonecznym i ile ich już odkryto. Dzieci poznały 4 sposoby szukania tych planet i dowiedziały dlaczego zależy nam na ich odkrywaniu. Pani Astronom przedstawiła naszym uczniom przykłady planet, na których przypuszczalnie mogłoby rozwinąć się życie. Szóstoklasiści mieli okazję dowiedzieć się, gdzie znajdują się największe na świecie teleskopy i poznać plany najbliższych misji kosmicznych, których zadaniem będzie poszukiwanie egzoplanet.
Pani Doktor w bardzo obrazowy sposób, angażując także naszych uczniów, wyjaśniała zjawiska astronomiczne. Dzieci miały okazję porównać zdobytą podczas wykładu wiedzę z informacjami, które pojawiały się w filmach fabularnych np. w „Star Wars” czy „Avatarze”. Było to niezwykle ciekawe spotkanie!
Bardzo dziękujemy Pani Doktor Milenie Ratajczak za spotkanie. Mamy nadzieję, że kolejni uczniowie z naszej szkoły będą mieli okazję posłuchać Jej naukowych opowieści o Wszechświecie.
Iwona Kowalik
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Wszystkie