Od 7.11.2016 r. - 10.11.2016 r . w szkole odbywały się zajęcia dla uczniów pt. „Tydzień eksperymentów”. Program miał na celu rozwijanie zainteresowań przyrodniczych polegające na samodzielnym wykonaniu przez dzieci prostych eksperymentów z fizyki oraz na demonstrowaniu ciekawych pokazów pozwalających na lepsze zrozumienie procesów występujących w przyrodzie i życiu praktycznym. Uczniowie przekonali się, że każdy choć na chwilę może stać się fizykiem-eksperymentatorem i czerpać z tego wiele, przyjemności i satysfakcji. Nie potrzebowaliśmy wielkich laboratoriów i wymyślnych urządzeń. Wystarczyły chęci i zaangażowanie dzieci!
A oto kilka wybranych eksperymentów, które przeprowadziliśmy w szkole:
Wodna góra
Do tego doświadczenia potrzebna była duża ilość monet i szklanka wody.
Kiedy do szklanki wrzucaliśmy kolejne monety okazało się, że zmieści się o wiele więcej monet niż można było oczekiwać. Woda zaczęła się wybrzuszać nad szklanką jak góra. Dlaczego tak się stało? ponieważ cząsteczki wody wzajemnie się przyciągają. Takie przyciąganie się cząsteczek wody nosi nazwę kohezji. Kohezja działa we wszystkich kierunkach i wywołuje napięcie powierzchniowe.
Leniwa Moneta
W tym doświadczeniu wystarczy mieć kartę do gry, monetę i szklankę.
Kartę do gry kładziemy na szklance a na karcie kładziemy monetę. Następnie uderzamy w brzeg karty tak żeby się poruszyła.
Co się stanie?
Karta wyląduje na stole zas moneta wpadnie do szklanki.
Dlaczego?
żeby poruszyć również monetę. Ponieważ moneta jest cięższa od karty, jej bezwładność również jest wyższa. Siła pchnięcia poruszyła kartę, ale nie była na tyle duża,
Wybuch wulkanu
Do tego eksperymentu użyliśmy: octu, sody oczyszczonej, barwników spożywczych, piasku, żwiru, miski, oraz 2 butelek plastikowych.
ocet i barwnik spożywczy. Do drugiej butelki została wsypana soda oczyszczona. Wokół butelki z sodą uformowany został stożek wulkaniczny z piasku i żwiru. Na koniec do tak przygotowanego wulkanu dodaliśmy zawartość butelki z octem i barwnikiem. W jednej butelce zostały zmieszane:
Co się stało?
Z otworu butelki wypływa kolorowa ciecz „prawdziwy wybuch wulkanu”
Dlaczego tak się stało?
Gdy ocet i soda oczyszczona zmieszają się ze sobą, powstaje dwutlenek węgla, który wypycha kolorową ciecz z butelki.
TRIK ZE ŚWIECZKĄ
Zapalony podgrzewacz został umieszczony na podstawce z wodą. Po chwili świeczkę nakryto szklanką. Do tego eksperymentu potrzebna była szklana podstawka napełniona wodą, szklanka podgrzewacz oraz zapałki.
Co się stało?
Świeczka zgasła, a woda została wessana ze spodka do szklanki.
Dlaczego?
zgaśnie. Powietrze pozostałe w szklance oziębi się, jednocześnie skurczy się i w ten sposób stworzy się miejsce dla wody, która wciśnie się do szklanki. Tlen z powietrza podtrzymuje płomień świecy. Gdy tlen pod szklanką się zużyje, płomień
TAJEMNICZE PISMO Z MĄKI
Do tego eksperymentu potrzebna nam była: mąka, woda, miska, roztwór jodu, ręcznik papierowy, patyczki higieniczne, sok z cytryny
w miejsce napisu został naniesiony roztwór jodu, a potem sok z cytryny. Po chwili za pomocą zakraplacza Wykonaliśmy mieszaninę mączno-wodną w której został zamoczony patyczek higieniczny. Następnie tak nasączonym patyczkiem napisaliśmy na ręczniku papierowym nasze tajemne hasło.
Co się stało?
Znaki napisane z mąki pod wpływem jodu zabarwią się i będą widoczne. Gdy polejemy je sokiem z cytryny, znowu znikną.
Dlaczego?
Jod reaguje ze skrobią zawartą w mące. Gdy polejemy pismo sokiem z cytryny zawarta w cytrynie witamina C połączy się z jodem i odbarwi tekst.
To zaledwie kilka przykładów z tego co udało nam się pokazać w ciągu całego tygodnia. Na podstawie prostych doświadczeń można było się dowiedzieć jak rosną rośliny, jak powstaje wiatr, grad, grzmot, jak przy pomocy soku z cytryny sprawić, by zaświeciła się żarówka, jak otrzymać niewidzialny atrament, lub jak wywołać chmurę w butelce.
Podczas tego tygodnia ważne było uświadomienie zarówno dzieciom jak i dorosłym, że eksperymenty i obserwacje to prawdziwa przyjemność obcowania z nauką. Prawdziwi naukowcy to ludzie eksperymentujący gdzie się da, z wykorzystaniem tego co jest pod ręką.
Zdobyta przez uczniów baza doświadczalna, stanowi cenną pomoc dydaktyczną na dalszym etapie kształcenia.
Tydzień eksperymentów został przygotowany przez: B. Walską, S. Piątek, M. Rukę, M. Musialik, I. Browarny, S. Grzybowską, P. Jaremczak.
Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie.
B. Walska
S. Piątek
Galeria