• WrocMost Atlier
          • WrocMost Atlier

          • Fundacji Ekopotencjał - Przestrzeń Możliwości zaprasza mieszkańców Maślic na wydarzenie WrocMost Atlier realizowane w ramach Projektu Mosty Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

            Wydarzenie WrocMost Atelier odbędzie się 20 czerwca w godzinach 11:00-18:00 na kładce Pilczyckiej przy Stadionie Wrocław.

            Wydarzenie związane z promowaniem inicjatywy upcyckingu i rzeźbiarstwa będzie miało charakter artystyczno – kulturalny. Most 20 czerwca 2015 roku zostanie przekształcony w interaktywną pracownię artystyczną, gdzie powstaną dwie rzeźby plenerowe – repliki mostu, na którym odbywać się będzie wydarzenie z papieru, gliny i żywicy oraz Stadionu Wrocław z puszek aluminiowych. Podczas WrocMost Atelier prowadzone będą warsztaty rękodzielnicze i z upcyclingu, w trakcie których zostanie zaprezentowane jak prostymi metodami przekształcić odpady w ekobiżuterię oraz ekodekoracje. Wraz z uczestnikami projektu tworzone będą również ekoobrazy z odpadów i nakrętek oraz wielkie ekologo Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Natomiast wejście/zejście z mostu zamieni się w przestrzeń wystawienniczą (wystawa „pod mostem Pilczyckim”) dla artystów, producentów czy amatorów zajmujących się szeroko pojętym ekodesignem. Ponadto przestrzeń wydarzenia przenikać będą dźwięki muzyków ulicznych.

            Warto podkreślić, że podczas WrocMost Atelier odbędą się również warsztaty z tańca (poprowadzą je instruktorzy ze szkoły tańca FlashDance z Wrocławia) a także przeprowadzony zostanie konkurs „Eko – wieża na czas” oraz rozegrany będzie „mecz artystyczny”. Projekt zakończy się wspólnym zdjęciem wszystkich uczestników wydarzenia.

            20 czerwca będzie wyjątkowym dniem, podczas którego oddane w ręce młodych Dolnoślązaków mosty i kładki, zamienią się w sceny teatralne, przestrzenie koncertowe, pracownie plastyczne, ciemnie fotograficzne. Film, taniec, słuchowisko, literatura, happening, performance, spektakularne widowiska i subtelne instalacje – na 26 wrocławskich mostach i kładkach. Dzięki zaangażowaniu kilkuset twórców, profesjonalistów i amatorów, dzieci i dorosłych, powstanie we Wrocławiu 26 nowych przestrzeni sztuki, w których każdy widz będzie mógł stać się artystą. Program „MOSTY” to 26 opowieści na mostach otwartych na Twoją historię!

            Przy okazji wydarzenia, które potrwa od 11.00 do 18.00 będzie można również skorzystać ze strefy grillowania i pikanikowania, zanjdujacej sie przy Stadionie.

            WIĘCEJ INFORMACJI NA TEMAT WROCMOST ATELIER ZNAJDZIESZ TU

            Zdjęcie

            https://www.facebook.com/pages/Fundacja-Ekopotencja%C5%82-Przestrze%C5%84-Mo%C5%BCliwo%C5%9Bci/819358598083245?fref=nf

            https://twitter.com/EKOpotencjal_PM

            https://instagram.com/fundacjaekopotencjal/

            https://fundacjaekopotencjalpm.wordpress.com/

        • Zajęcia z tabletami
          • Zajęcia z tabletami

          • W piątek 12 czerwca rozpoczęliśmy cykl lekcji matematyki z wykorzystaniem tabletów. W zajęciach biorą udział uczniowie klas 5a, 6b i 6c. Na pierwsze zajęcia wybraliśmy zagadnienia aktualnie realizowane tematy w klasie 5, czyli „Obliczanie pól powierzchni prostopadłościanów” (klasa 6 powtarza już materiał).  Wykorzystujemy edukacyjną platformę Edmodo, założoną w 2008 roku w Chicago, która skupia obecnie ponad 50 milionów członków- nauczycieli, specjalistów i uczniów. Platforma udostępnia materiały edukacyjne, pozwala komunikować się między szkołami oraz między nauczycielami a ich uczniami, umożliwia wprowadzanie innowacyjnych, związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii,  zmian w  edukacji.  Dla uczniów, korzystających na co dzień ze zdobyczy technologicznych, jest atrakcyjnym narzędziem (podobnym nieco do Facebooka), które w ciekawy sposób motywuje do pracy, m.in. stosując między innymi system odznak.  Edmodo jest świetnym narzędziem do prowadzenia tzw. odwróconych lekcji.

            Podczas pierwszych zajęć uczniowie korzystali z przyniesionych przez siebie tabletów i smartfonów. Rozwiązywali test, przygotowany na platformie Edmodo, sprawdzający znajomość własności prostopadłościanu i sześcianu. Następnie w aplikacji https://www.notebookcast.com/  rysowali siatki sześcianów. Zadaniem w formie konkursu był quiz Kahoot, który wzbudził niesamowite emocje wśród uczniów, ponieważ po każdym zadaniu pokazywał, kto najlepiej i najszybciej rozwiązał zadanie. Rywalizacja była bardzo zacięta.

            Po zajęciach dzieci, które zdobyły najwyższe lokaty,  zostały nagrodzone odznakami Master of Geometry. Wszystkie dzieci na zachętę otrzymały odznakę Uczestnika.

            Lekcje z tabletami wymagają innej organizacji lekcji i przestrzeni edukacyjnej: dzieci nie siedzą w swoich ławkach, pracując aktywnie muszą poruszać się swobodnie po sali, siadają tam gdzie im wygodnie- na podłodze, pod szafami, na ławkach, głośno omawiają rozwiązania, cieszą się z dobrze rozwiązanego zadania. Mimo tego są bardzo zaangażowani w cały tok lekcji i pracują na „najwyższych obrotach”.  Zajęcia i emocje dzieci próbowałam uchwycić na poniższych zdjęciach i krótkim filmie.

            Click to play this Smilebox slideshow
            Create your own slideshow - Powered by Smilebox
             

            Kolejne lekcje z tabletami odbyły się w klasach 4c, 5a, 6b i 6c. Zajęcia w klasach 4 poświęcone były powtórzeniu wiadomości z geometrii (przykładowe zadania przygotowane w Learning Apps). Uczniowie klasy 5c ćwiczyli obliczanie objętości graniastosłupów prostych, a uczniowie klas szóstych powtarzali wiadomości o ułamkach dziesiętnych. Uczniowie wszystkich klas rywalizowali na zakończenie zajęć w zdobyciu największej liczby punktów w quizie Kahoot.

            Zdjęcia z zajęć w klasie 4c i 5a

            Iwona Kowalik

        • Dzień Dziecka w naszej szkole
          • Dzień Dziecka w naszej szkole

          • 1 czerwca świętowaliśmy Dzień Dziecka. Aby nasze pociechy miały świetną zabawę, w programie przygotowaliśmy dmuchane zamki oraz zjeżdżalnie. Nie zabrakło zawodów sportowych, malowania twarzy, rzutów do celu, toru przeszkód, pokazu kick boxingu oraz przedstawienia pod tytułem "Król Bull". Każde dziecko mogło dostać balon w kształcie kwiatka, miecza, psa lub dowolnego kształtu. Przyjechał do nas wóz strażacki, który dzieci mogły dokładnie obejrzeć.Uczniowie skorzystali z okazji i zadawali strażakom setki pytań. W ten dzień pogoda dopisała wyśmienicie, więc ochłodę zapewniły wszystkim sorbetowe lody, ufundowane przez Radę Rodziców. Były też świetne gry podwórkowe, które przygotowali nasi Rodzice.
            Nie zabrakło dobrej zabawy oraz wyśmienitych nastrojów.
            Naszą  imprezę zamknął turniej piłki nożnej klas 1,2 i 3 oraz niezwykły pokaz taneczny dziewcząt z klasy 3c. 
            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców, straży pożarnej oraz sportowcom ćwiczącym Kick boxing, że uświetnili Dzień Dziecka.
            E. Piwowarczyk, A. Jastrzębska, K. Spurek
            Dziękuję nauczycielom za organizację Dnia Dziecka oraz szczególnie panu Januaremu Nowosińskiemu - przewodniczącemu Rady Rodziców za organizację poczęstunku dla uczniów. Izabela Wojtycka dyrektor ZSP12

            Zdjęcia:

            https://goo.gl/photos/71DimcHnNZtW57wm9

          • Pasja , integracja, bezpieczeństwo

          • W czwartek 7 maja nasi uczniowie mieli okazję spotkać się z osobami niepełnosprawnymi, które jednocześnie są wybitnymi sportowcami i podzieliły się z nami swoimi pasjami. Podczas wspólnych zajęć szermierze wytłumaczyli znaczenie słów: pasja, odwaga, tolerancja, integracja i odpowiedzialność. Istotnym elementem  tego spotkania było ostrzeżenie przed ryzykownymi zachowaniami, które mogą doprowadzić do wypadku. Celem naszego przedsięwzięcia było: propagowanie dyscyplin paraolimpijskich,  zmiana postrzegania osoby niepełnosprawnej w naszym społeczeństwie oraz wzrost świadomości naszych uczniów na temat bezpieczeństwa. Jeden z naszych bohaterów spotkania - pan Radosław Stańczuk - zdobył następujące medale: złoty medal na Mistrzostwach Świata w Turynie w 2006r., dwa srebrne medale na Igrzyskach Paraolimpijskich w 2004r. w Atenach, Mistrzostwo Europy w Paryżu w 2003r. Uczniowie mieli okazję zmierzyć się ze sobą w walce na szpady. 

            Zdjęcia

                                                                                                                           Anna Ćwiek

        • Nakrręć się na Tamborradę!
          • Nakrręć się na Tamborradę!

          • 30 kwietnia w południe na pl. Nowy Targ odbyła się I Wrocławska Tamborrada. Do udziału w niej zaproszono dzieci i młodzież Wrocławia i aglomeracji wrocławskiej. Organizatorzy spodziewali się około 1500 dzieci. Wrocławska Tamborrada to nawiązanie do tradycyjnej  24-godzinnej fiesty w San Sebastian, które podobnie jak Wrocław, będzie w roku 2016 nosić zaszczytne miano Europejskiej Stolicy Kultury.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klas 2b i 4c pod opieką pań Hanny Szkodzińskiej i Pauliny Zwarycz. Uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki w kolorach obu miast: białe i niebieskie (San Sebastian) oraz czerwone i żółte (Wrocław), aby stworzyć mozaikę barw obu przyszłorocznych stolic kultury. Podobnie jak w San Sebastian zaśpiewali (po baskijsku)  i wybębnili Marsz San Sebastian. Wrocławskim akcentem była piosenka WrocLove, również zaśpiewana i wybębniona. Podczas imprezy zorganizowano także gry i zabawy ruchowe.

            Zdjęcia

            Skrót filmowy:

            W  notatce wykorzystano materiały z konferencji prasowej zorganizowanej przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego
            Iwona Kowalik

             

          • Uczę się bezpiecznie żyć

          • 28.04.2015r. w Wyższej Szkole Wojsk Lądowych we Wrocławiu odbył się dolnośląski konkurs bezpieczeństwa dla dzieci i młodzieży „Uczę się bezpiecznie żyć”. W kategorii klas „0” z naszej szkoły wzięło udział troje chłopców z grupy 0 „A”: Tymon de’Ville, Jakub Kobylnik i Szymon Papierz. Klasy starsze reprezentowali uczniowie klasy Va – Przemek Piątkowski i Filip Fonfara oraz uczeń klasy III b – Adam Fendorf. Chłopcy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną, jak również praktyczną na temat: udzielania pierwszej pomocy, bezpiecznego poruszania się po drodze itp. Wszyscy  nasi reprezentanci dobrze sobie  poradzili , a najmłodszym uczniom udało się zdobyć pierwsze miejsce w swojej kategorii wiekowej za co odebrali zasłużone medale i puchar. Gratulujemy!

              22.05.2015r. odbędzie się finał konkursu.

            Zdjęcia

            Aneta Rajfur, Alicja Śledzińska

          • Akcja charytatywna na rzecz Wrocławskiego Schroniska dla Zwierząt zakończona

          • Dawid Olechnowicz - uczeń klasy 6b - przeprowadził akcję charytatywną na rzecz schroniska dla zwierząt. W holu szkoły umieścil kartony, do których zbierał karmę dla zwierząt, koce, zabawki i inne rzeczy potrzebne mieszkańcom schroniska. Rezultaty zbiórki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Bardzo dziękujemy za wszystkie przyniesione dary, za wsparcie i wrażliwość. Cieszymy się, ze los zwierząt ze schroniska nie jest obojętny uczniom naszej szkoły.  Zebrane dary zostaly zawiezione do schroniska na ul. Ślazową we Wroclawiu. 
            Dziekuję Agnieszce Janusz, Zuzannie Sibińskiej i Janowi Maziarskiemu za pomoc w akcji.

            Zdjęcia

            Karolina Milczarczyk

          • ODDAJ KREW - DAJ NADZIEJĘ

          • 29 kwietnia odbyło się spotkanie w ramach akcji „Oddaj krew – daj nadzieję” poświęconej choremu Tymusiowi z naszego przedszkola. Pielęgniarka PCK przekazała istotne informacje dotyczące osób, które chcą oddać krew. Dzieci z klasy II a przygotowały piękne przedstawienie pt. „Biedronka Klara”, a klasa II b zaśpiewała piosenkę grupy Pectus  pt. „To, co chciałbym Ci dać”.

            6 maja czekamy na wszystkie dobre serca. Krwioautobus będzie stał na parkingu w godz. 12:00 – 16:00.

            Zdjęcia ze spotkania

            Alicja Głowacka, Hanna Szkodzińska

          • KONSTYTUCJA 3 MAJA

          • Z okazji święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole pojawił się … król Stanisław August Poniatowski (Jakub Choma), który w otoczeniu pięknych szlachcianek (Wiktoria Dworakowska, Kasia Kozak, Wiktoria Szponar i Gabrysia Murawska) zawitał do każdej z klas. Dziękował poddanym za pomoc w stworzeniu pierwszej w Europie, a drugiej na świecie Konstytucji. Klasy starsze tworzyły karty z wybranymi prawami z tej historycznej ustawy, zaś klasy młodsze pokazały ciągłość tamtej Konstytucji ze współczesnością. Każdy człowiek ma prawa, które są prawnie uregulowane. Uczniowie malowali najważniejsze z nich, wybrane samodzielnie. Król był bardzo zadowolony…

            Zdjęcia

            Agnieszka Rybak i Joanna Sikorska

          • "W ekologicznym rytmie przez cały tydzień"

          • Sprawozdanie z realizacji projektu ekologicznego "W ekologicznym rytmie przez cały tydzień"

            W dniach od 20.04.2015 do 24.04.2015r w naszej szkole realizowane były zadania z projektu ekologicznego.

            Celem projektu było:

            • kształtowanie postawy odpowiedzialności za obecny i przyszły stan środowiska.
            • wyrobienie gotowości do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju.
            • dostrzeganie zagrożeń wynikających z nadmiernej eksploatacji środowiska.
            • uświadomienie potrzeby ochrony środowiska.
            • aktywne, doświadczalne wprowadzenie uczniów w rozumienie czynników ekologicznych i ochrony środowiska.
            • rozwijanie zainteresowań przyrodniczych i wrażliwości na problemy środowiska.

            Każdy dzień ekologicznego tygodnia był pod innym hasłem.

            Całość sprawozdania:  Sprawozdanie_z_realizacji_projektu_ekologicznego.docx

            Galeria zdjęć

            Jolanta Popiołek, Bernadetta Walska

          • Szkolny konkurs plastyczny

          • Tematam tegorocznego międzyszkolnego konkursu plastycznego związanego  z obchodami Światowego Dnia Ziemi było wykonanie z materiałów recyklingowych zabawek lub instrumentów muzycznych. 22 kwietnia konkurs został roztrzygnięty a laureatami zostali:

            I miejsce   Michał Walendowski uczeń ZSP NR 12
            II miejsce  Oliwia Gotowiecka uczennica SP NR 82
            III miejsce  Małgosia Myszkowska i Basia Furyk uczennice ZSP NR 12
            oraz wyróżnienia otrzymali:
             Ida Średnicka, Lena Urbanowicz, Marta Sochocka uczennice ZSP NR 12,
            Ada Pikura uczennica ZSP NR 3,
            Mikołaj Czachorowski uczeń SP NR 82
             
             Zwycięzcom  gratulujemy. Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu za przygotowanie wspaniałych prac, za ciekawe i oryginalne pomysły.
             Wystawę prac konkursowych można podziwiać w holu naszej szkoły. 
             
            Sylwia Grzybowska i Agnieszka Szerląg
          • Polsko-grecka lekcja matematyki - telekonferencja z Kretą

          •   Klasa 4c uczestniczyła w ciekawej lekcji matematyki, która miała postać telekonferencji. Nasi uczniowie, dzięki możliwościom jakie daje Internet, kontaktowali się ze swoimi rówieśnikami w Chanii w Grecji. Po krótkiej prezentacji uczniowie w obu szkołach przystąpili do rozwiązywania zadań dotyczących dodawania i odejmowania ułamków dziesiętnych. Zadania, przygotowane przez nauczycielki (Iwona Kowalik z SP26 oraz Stavrula Lada z Private Primary School DDMN w Chanii) miały formę animacji. W tym samym czasie uczniowie w obu szkolach rozwiązywali te same zadania, a następnie porównywali swoje wyniki z partnerami z zagranicy. Przy okazji mieli okazję poznać imiona greckich uczniów oraz dowiedzieli się, jak czytamy ułamki dziesiętne w języku angielskim.

            Nie obyło się bez początkowych problemów technicznych, ale udało nam się nawiązać pierwsze tego typu połączenie. Uczniowie rozwiązali wszystkie zadania i zajęcia bardzo im się spodobały. Mamy nadzieję, że uda się nam organizować kolejne tego typu międzynarodowe zajęcia:)

            Zajęcia we Wrocławiu:

            Zajęcia w Chanii:

            Iwona Kowalik

          • SP26 jednym ze zwycięzców konkursu na najciekawszą inicjatywę z okazji DBI 2015

          •     Z przyjemnością informujemy, że nasza szkoła  została jednym ze zwycięzców w konkursie na najciekawszą inicjatywę z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu 2015.  Obchody Dnia Bezpiecznego Internetu trwały przez cały miesiąc luty, a ich przebieg w naszej placówce można zobaczyć na prowadzonym z tej okazji blogu: Dzień Bezpiecznego Internetu w SP26. Wszystkie zadania zrealizowano zgodnie z przygotowanym Planem działań związanych z  obchodami Dnia Bezpiecznego Internetu 2015 w SP26. (Plan_dzialan_zwiazanych_z_obchodami_Dnia_Bezpiecznego_Internetu_2015_w_SP26.pdf), opracowanym przez panie: Iwonę Kowalik, Angelikę Smal i Gabrielę Mueller. W realizacji tego planu wzięły także udział panie: Violetta Bobińska-Szocik oraz Beata Tran Quoc.

               Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu do końca lutego 2015 r. do Polskiego Centrum Programu Safer Internet zgłoszonych zostało 1523 inicjatyw na rzecz bezpieczeństwa najmłodszych internautów. Jury, w którego skład weszli przedstawiciele z Fundacji Orange oraz Polskiego Centrum Programu Safer Internet, po dokładanym przeanalizowaniu nadesłanych sprawozdań zdecydowali, że:

            Telewizory Samsung Smart TV przekazane przez Fundację Orange dla 5 najciekawszych inicjatyw otrzymują:

            - Gimnazjum nr 4 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Tychach
            - Szkoła Podstawowa nr 355 w Warszawie
            - Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. M. Grzegorzewskiej w Niemieńsku
            - Szkoła Podstawowa nr 26 we Wrocławiu
            - Zespół Szkół im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie

            Bardzo dziękujemy i gratulujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom obchodów DBI 2015 w naszej szkole:)

               Przypominamy, że jest to już druga nagroda związana z udziałem naszej szkoły w działaniach na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. W lutym 2015 roku otrzymailiśmy srebrną odznakę eSafety Label, którą przyznaje European Schoolnet z siedzibą w Brukseli, skupiajacy  szkoły europejskie pracujace na rzecz bezpieczeństwa dzieci w Internecie. Za prace wykonane w tym kierunku, m.in. prowadzenie bezpiecznych stron internetowych- szkolnych i klasowych, współpracę przez Internet ze szkołami europejskimi w ramach projektów eTwinning oraz opracowanie zasad korzystania przez uczniów z TIK znaleźliśmy się w gronie 25 europejskich szkół, któryn nadano srebrną odznakę.

             

          • ODDAJ KREW - DAJ NADZIEJĘ...

          • 29 kwietnia 2015 roku (środa) serdecznie zapraszamy wszystkich Rodziców oraz Osoby zainteresowane na spotkanie z przedstawicielami Centrum Krwiodawstwa oraz krótką część artystyczną w wykonaniu uczniów klasy 2 a i 2b. Między innymi przedstawienie „Biedronka Klara”.

            Godzina: 15:00
            sala 120

            Liczymy na Państwa obecność :)

          • XV finał konkursu „SPOTKANIE Z WIERSZEM”

          • Podczas miejskiego finałowego konkursu recytatorskiego pt. Spotkania z wierszem, naszą szkołę reprezentowała Kasia Wiśniewska uczennica klasy 3c. Kolejny raz udowodniła, że potrafi przepięknie recytować poezję dziecięcą.

            GRATULUJEMY

            Zdjęcia

            Wych. Jolanta Popiołek

          • Wystawa i konkurs pisanek

          • W klimat Świąt Wielkanocnych wprowadziła nas wystawa przepięknych pisanek, których autorami byli uczniowie naszej szkoły. Konkurs cieszył się ogromnym powodzeniem. Wzięło w nim udział ponad 100 małych artystów, bo tak trzeba ich nazwać widząc efekt ich pracy.
            Na najpiękniejszą pisankę głosowali uczniowie, nauczyciele, rodzice. Oto wyniki głosowania:

            W kategorii klas młodszych

            1 miejsce - Kacper Mielcarek  - ucz. klasy  2d (77 punktów)

            2 miejsce – Hania Sapilak – ucz. klasy 1e (65 punktów )

            3 miejsce – Michalina Koziarska – ucz. klasy 3c (53 punkty)

            Wyróżnienie otrzymali także:

            Laura Petertil 45p.

            Amelia Gnitecka  27

            Michalina Kostyła 24

            Gabrysia Sroka 22

            Natasza  Przyjałgowska 20

            W kategorii klas starszych

            1 miejsce - Diana Marcinkiewicz – ucz. klasy 6a (20punktów)

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu
             Organizatorzy Jolanta Popiolek i Sylwia Grzybowska
          • Zajęcia klas 5a i 5c w Urzędzie Statystycznym

          • Klasy 5a i 5c od ubiegłego roku szkolnego biorą udział w projekcie realizowanym przez Urząd Statystyczny.  Dzięki temu uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez pracowników Urzędu, podczas których poznają tajniki statystyki. W ubiegłym roku dzieci dowiedziały się kim jest statystyk i czym zajmuje się statystyka. Tworzyły także wykresy, na których prezentowały zebrane dane. Tym razem uczniowie poznali pojęcia, którymi posługują się statystycy: średnią arytmetyczną, medianę i dominantę oraz dowiedzieli się jakie jest ich znaczenie w pomiarach statystycznych.  Podczas zajęć dzieci wyznaczały te cechy pomiarów.

            Po powrocie do szkoły dzieci przeczytały list-zagadkę przygotowaną przez Gusia i obliczyły, ile lat ma Guś.

             

            Zdjęcia z zajęć klasy 5a

            Iwona Kowalik