Godzina Kodowania, organizowana w ramach Tygodnia Edukacji Informatycznej (Computer Science Education Week), jest największą inicjatywą edukacyjną w historii, adresowaną do uczniów z całego świata. Motto na stronie code.org głosi, że "Każdy uczeń w każdej szkole powinien mieć możliwość nauki informatyki."
Hadi Portavi, inicjator Godziny Kodowania
W roku 2016 akcja Hour of Code odbywa się miedzy 5 a 11 grudnia. Tym razem wybrałam dla naszych uczniów kilka aplikacji, które mogli przetestować podczas tygodnia z Godziną Kodowania:
https://lightbot.com/hocflash.html
https://blockly-games.appspot.com/
http://codespark.org/ (the Foos)
https://www.kodable.com/hour-of-code#lesson-plans (Kodable, bez logowania)
https://hourofcode.com/pl/learn
Pan Arek Hajduk polecił nam stronę, która szczególnie przypadła dzieciom do gustu w okresie przedświątecznym:
https://santatracker.google.com/village.html
https://santatracker.google.com/codeboogie.html
Na koniec zabawa - skomponuj własną muzykę:
http://www.incredibox.com/
Kanał TV przygotował krótką relację z przebiegu akcji w naszej szkole podczas zajęć p. Iwony Kowalik i p. Gabrieli Mueller:
Tegoroczna akcja po raz kolejny udowadniła, że kodowania można się uczyć jednocześnie dobrze się przy tym bawiąc. Partnerzy Hour of Code zadbali o bardzo atrakcyjną grafikę i wyjaśnienia np. w formie animacji, dzięki czemu z wielu aplikacji dzieci mogą korzystać same, choćby w domu.
Kodować mogą nawet najmłodsi uczniowie naszej szkoły, czyli dzieci uczące się w zerówce. Klasa 4e przygotowała lekcję o kodowaniu bez komputera dla klasy 0b:
Uczniowie z klasy 4e wprowadzili też zerówkowiczów w świat komputerów:
Dzięki programowaniu powstają niesamowite gry. Autorem bardzo interesującej gry z jest jeden z założycieli Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, Pan Adam Wiernasz. Pan Adam stworzył grę w której każda z plansz jest odwzorowaniem prawdziwej egzoplanety (planety spoza Układu Słonecznego). Dla każdej z planet policzona jest grawitacja, typ (mercurial, subterran, terran, superterran, neptunian, jovian) oraz jej przynależność do strefy habitacyjnej (zimna, ciepła, gorąca). W każdej z plansz należy wylądować na powierzchni planety lub specjalnej platformie, jeśli jest to planeta gazowa. Grę można pobrać stąd:
https://play.google.com/store/
Życzymy dobrej zabawy
Iwona Kowalik