Warsztaty astrofizyczne w Obserwatorium Astronomicznym Uniwersytetu Wrocławskiego
- Jak astronomowie badają kosmos?
"Październik miesiącem dla zwierząt".
Wycieczka do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w ramach projektu "Październik miesiącem dla zwierząt".
„Zwierzęta na mapie świata”
W miesiącu październiku we wszystkich grupach świetlicowych w naszej szkole rozmawialiśmy o zwierzętach, odbyliśmy podróż po kontynentach. Na podstawie wiedzy każdego dziecka, pomocy dydaktycznych w postaci atlasów zwierząt oraz książek z ciekawostkami o zwierzętach dowiedzieliśmy się, które zwierzęta zamieszkują poszczególne kontynenty. Po zaczerpnięciu tej wiedzy każde dziecko narysowało jedno zwierzątko i wspólnie nakleiliśmy je na mapie świata, która zawisła w holu szkoły.
Zapraszamy do obejrzenia poszczególnych etapów powstawania mapy.
Tydzień eksperymentów
Program edukacyjnych zajęć świetlicowych dla uczniów klas I-III.
7.11.2016 r. -10.11.2016 r.
Program „Tydzień eksperymentów” ma pokazać dzieciom, że każdy choć na chwilę może stać się fizykiem-eksperymentatorem i czerpać z tego wiele satysfakcji. Nie potrzeba wielkich laboratoriów i wymyślnych urządzeń – wszystko, czego potrzeba można znaleźć we własnej kuchni, w pobliskim hipermarkecie lub sklepie internetowym i kupić to za grosze. Bawiąc się w eksperymentowanie dzieci mogą dostrzec to, co dotąd było niedostrzegalne i znaleźć w tym relaks i przyjemność z pokonywania drobnych przeciwności, z dążenia i osiągnięcia bardzo konkretnego celu (świeci, rusza się, nie spada…)
Program ma na celu rozwijanie zainteresowań przyrodniczych polegające na samodzielnym wykonaniu przez dzieci prostych eksperymentów z fizyki oraz na demonstrowaniu ciekawych pokazów pozwalających na lepsze zrozumienie procesów występujących w przyrodzie i życiu praktycznym. Zdobycie przez uczniów bazy doświadczalnej, która może stanowić cenną pomoc dydaktyczną na dalszym etapie kształcenia. Program przeznaczony jest dla uczniów przebywających w świetlicy szkolnej. Zadaniem nauczyciela wychowawcy świetlicy jest zachęcenie do czynnego udziału jak największej liczby uczniów
Cel główny to stwarzanie wielu różnorodnych sytuacji poznawczych i wychowawczych, sprzyjających wszechstronnemu rozwojowi uczniów, w szczególności:
- Kształtowanie zainteresowań poznawczych uczniów poprzez uczestnictwo w samodzielnym eksperymentowaniu przy użyciu prostych materiałów codziennego użytku
- Ułatwienie zrozumienia zjawisk w otaczającym świecie
- Kształtowanie twórczego myślenia i eksperymentowania, stawiania hipotez i sprawdzania ich poprawności
- Kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie przy wykonywaniu i planowaniu eksperymentów
- Kształtowanie postaw wzmacniających poczucie własnej wartości, pewności siebie.
Metody i formy pracy:
-samodzielne eksperymentowanie przy użyciu materiałów codziennego użytku
- udział w proponowanych zabawach
-pokazy doświadczeń
-niezbędne wyjaśnienia i odpowiadanie na pytania uczniów.
Tematyka zajęć obejmuję między innymi:
1. Sklejanie wody. Doświadczenie ma na celu pokazanie uczniom, że cząsteczki wody działają na siebie przyciągając się.
2. Wylewanie wody za pomocą szpilek. Uczniowie przekonają się, że cząsteczki wody bardzo silnie ze sobą oddziałują, mimo wrzucenia do szklanki dużej liczby szpilek, woda nie wyleje się.
3. Jak parzyć herbatę. Dzieci przekonają się czy każda zaparzona herbata jest taka sama? I od czego to zależy.
4. Dmuchanie między kartki. Uczniowie sprawdzą, czy kartki w skutek dmuchnięcia zbliżyły się do siebie, czy rozeszły.
5. Balon i strumyk wody. Uczniowie będą mogli zaobserwować, czy po przybliżeniu napompowanego balona do kapiącego kranu woda nadal leci pionowo w dół.
6. Złamana łyżeczka. Uczniowie będą mieli okazje do przekonania się, czy łyżka zanurzona w szklance wody z każdej strony wygląda na prostą.
7. Telefon z kubków po jogurcie i sznurka. Dzieci sprawdzą, czy bez prądu i klasycznych telefonów komórkowych można się ze sobą skomunikować.
Zajęcia będą odbywały się codziennie w holu szkolnym w godzinach 10.00-11.00, 14.00-15.00
Serdecznie zapraszamy !
Organizatorzy:
B. Walska
S. Piątek
P. Jaremczak
M. Ruka
M. Musialik
S. Grzybowska
Październik miesiącem dla zwierząt
Październik był miesiącem pełnym działań poświęconych przyrodzie. Zarówno uczniowie świetlicy jak i uczniowie starszych klas aktywnie brali udział w działaniach zorganizowanych z okazji Europejskiego Dnia Ptaków, Światowego Dnia Zwierząt jak i Światowego Dnia Drzewa. Zostały zorganizowane trzy konkursy przyrodniczo-plastyczne, oraz wystawy tematyczne na temat ptaków, zagrożonych zwierząt, oraz owoców różnych drzew rosnących na świecie. Uczniowie klas 4-6 mieli zaprezentować w postaci plakatu, albumu, prezentacji lub modelu wybrany gatunek ptaków żyjących w Europie. Powstały ciekawe, piękne prace, które można było podziwiać w holu szkoły. Przedstawiciele klas wzięli udział w turnieju wiedzy o ptakach. Wytypowano trzy najlepsze osoby, którym udało się odpowiedzieć bezbłędnie na większość pytań.
Z okazji Światowego Dnia Zwierząt uczniowie na podstawie rysopisu zagrożonych zwierząt mieli przedstawić portret pamięciowy. Najwięcej stworzono portretów lisa Fenka. Te i inne prace zostały pokazane na wystawie w holu szkoły.
Młodsi koledzy i koleżanki w swoich grupach świetlicowych malowali na tkaninie mapę świata, na której umieścili przygotowane przez siebie rysunkowe przedstawienia gatunkowych zwierząt zamieszkujących na różnych kontynentach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem podeszli do tematu. Powstał piękny kolorowy obraz mapy wraz ze zwierzakami, którą można podziwiać w holu naszej szkoły.
W październiku była również zorganizowana zbiórka karmy, koców, oraz zabawek dla psów i kotów ze schroniska. Zorganizowałyśmy wycieczkę do Schroniska Zwierząt, gdzie została przeprowadzona dla uczniów ze świetlicy prelekcja dotycząca zwierząt i ciężkiej pracy ludzi dbających o te zwierzęta. Dzieci mogły zobaczyć nie tylko psy i koty, ale także lisa, oraz bażanty. Dzieci wróciły pełne wrażeń, które miały możliwość przelać na kartkę papieru w formie pięknych rysunków zwierzaków ze schroniska.
Konkurs zatytułowany „Po owocach drzewa poznacie” uświadomił uczniom, że większość owoców, które znamy i lubimy pochodzi właśnie z drzew. Powstały ciekawe modele przestrzenne w precyzyjny sposób wykonane. Wszystkie prace zostały przedstawione na wystawie w holu szkoły, gdzie można podziwiać różnorodność owoców i drzew z których pochodzą.
Bernadeta Walska
Sylwia Grzybowska
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji: z realizacji w świetlicach szkolnych projektu przyrodniczo artystycznego pt."Zwierzęta na mapie świata" oraz z wycieczki do schroniska, a także prezentacji zdjęć z konkursowej wystawy prac przyrodniczo- plastycznych pt."Po owocach drzewa poznacie" klas starszych.
31 października w krajach anglojęzycznych
- Jesteśmy SZKOŁĄ UCZĄCĄ SIĘ, dlatego nasi uczniowie z klas 4C i 5B, w ramach zgłębiania wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych, wykonali zadanie dotyczące tradycji HALLOWEEN ;-) Zbudowali wspaniałe Domy Strchów (Haunted Houses), włożyli w to dużo serca i energii - GRATULUJEMY KREATYWNOŚCI I TALENTU!!!...oto efekt - miłego ogladania ;-)
Agnieszka Świerczyńska
SKY IS THE LIMIT
Od dwóch lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcjach dotyczących kosmosu: trzykrotnie wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym NASA „Sally Ride EarthKAM”, a w ubiegłym roku gościliśmy w naszej szkole dr Łukasza Radosińskiego, który uczestniczył w szkoleniu astronautów w Rosji. W tym roku nasza szkoła zorganizowała interesujące obchody WORLD SPACE WEEK, za co zostaliśmy nagrodzeni dyplomem wręczonym przez amerykańskiego astronautę Georga D. Zamkę. Wszystkie te akcje zaowocowały stworzeniem projektu, w którym będziemy się zajmować tematyką lotniczą i kosmiczną. Dzięki pomocy pana Adama Biska, zyskaliśmy okazję do nawiązania kontaktów z osobami i instytucjami związanymi z lotnictwem i astronautyką. Dla naszych dzieci powstała znakomita okazja do spotkań z lotnikami i kosmonautami, nawiązania współpracy z Klubem Loteczka, poznania polskich osiągnięć w dziedzinie lotnictwa i astronautyki.
W dniu 24 października 2016 roku odbyło się spotkanie w Hotelu Kosmonauty, w którym uczestniczyli m.in. jego organizator pan Adam Bisek, Janina Woźna - dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta, Marek Winkowski – wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Technologicznego oraz Dyrekcja naszej szkoły, podczas którego zapadła decyzja o realizacji projektu. Uznaliśmy, że projekt będzie nosił tytuł SKY IS THE LIMIT.
Po spotkaniu przedstawiciele naszej szkoły, uczestniczący w spotkaniu, obejrzeli Hotel Kosmonauty i Restaurację Orle Gniazdo, gdzie będzie odbywała się część zajęć. Wypróbowaliśmy także jeden z niesamowitych elementów wyposażenia hotelu – symulator lotów F-16 Fighting Falcon, który będzie jedną z atrakcji projektu.
Iwona Kowalik
SWESDiM
Moduł SWESDiM został zmodyfikowany
Europejski Tydzień Kodowania
Moduł Europejski Tydzień Kodowania został zmodyfikowany
XXI edycja 2015/16 WIELKIEJ NAGRODY WROCŁAWIA
W XXI edycji „Wielkiej Nagrody Wrocławia” uczestniczyło ok. 5 tys. uczniów z 89 wrocławskich szkół podstawowych. Szkoła Podstawowa nr 26 zajęła 9 miejsce zdobywając 37 pkt. Odbyło się 17 konkursów.
Nasi uczniowie wzięli udział w 7 konkursach:
XVI Konkursie Wrocławskie Krasnale
XXII Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym – ucz. Aleksandra Bzdyk zajęła 5 miejsce.
XXV Konkursie Plastycznym „Wrocław Moje Miasto”
XXI Konkursie Fotograficznym „Wrocław w fotografii” – ucz. Michalina Koziarska zajęła 2 miejsce za zdjęcie pt. „Lustrzany domek w Rynku”
XXI Konkursie „Moja Mała Ojczyzna”
XV Konkursie Recytatorskim „Wrocławska Młodzież Recytuje Wrocławskich Poetów”
II Konkursie Wiedzy o Wrocławskim Sporcie – nasza Drużyna zajęła I miejsce
Jeszcze raz gratulujemy wyróżnionym Uczniom i Nauczycielom, którzy przyczynili się do ich sukcesu p. E. Glińskiej, p. K. Milczarczyk i p. B. Zapiórowi.
Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w XXI edycji Wielkiej Nagrody Wrocławia. Mamy wspaniałych, zdolnych uczniów i w kolejnej XXII edycji zawalczymy o nagrody we wszystkich konkurencjach.
Wicedyrektor ds. szkoły Jolanta Popiołek
Europejski Tydzień Kodowania
Po raz drugi bierzemu udział Europejskim Tygodniu Kodowania
Zajęcia profilaktyczne w naszej szkole
We wrześniu klasy trzecie miały możliwość udziału w programie profilaktycznym „CUKIERKI”, prowadzonym przez pracowników Stowarzyszenia KARAN. Jest to program wczesnej profilaktyki oparty na bajce Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem.
Dzięki trzygodzinnym warsztatom dzieci poznały, co mogą zrobić, aby było mniej ofiar zażywania substancji psychoaktywnych. Zajęcia dostarczyły uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Program uczy także współpracy rówieśniczej, dbałości o bezpieczeństwo, rozwija inteligencję emocjonalną i twórcze myślenie. Wzmacnia samoocenę, kształtuje troskę o własne zdrowie.
W październiku w klasach piątych został przeprowadzony program „CZARODZIEJSKIE OKNO”. Jest to program autorski, który jest odpowiedzią na naglącą potrzebę reagowania na narastający problem niebezpieczeństw związanych z korzystaniem przez młodzież z komputerów i Internetu. Prowadzi to do ponoszenia szeregu strat zdrowotnych, rozwojowych i społecznych, mogących rozwinąć się w uzależnienie. Udział w programie umożliwił uczniom poznanie, jak bronić się przed cyberprzemocą i jak zabezpieczyć się przed atakami z sieci.
Pedagog
Beata Tran Quoc
Anna Ćwiek
Organizacja pracy świetlicy szkolnej dnia 14.10.2016 r.
6.30-8.00 UCZNIOWIE Z KLAS I, II, III SALA 117
8.00-17.00 UCZNIOWIE Z KLAS I SALA 117
8.00-17.00 UCZNIOWIE Z KLAS II SALA 53
8.00-17.00 UCZNIOWIE Z KLAS III SALA ZACZAROWANY OŁÓWEK
Wyróżnienie dla szkoły za organizację World Space Week
Zakończyliśmy World Space Week. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że praca koordynatorów, nauczycieli, a przede wszystkim naszych uczniów, spotkała się z uznaniem narodowego koordynatora akcji pana Adama Ustynowicza. Przedstawiciele naszej szkoły: koordynatorzy, dyrekcja szkoły oraz uczniowie, zostali zaproszeni na uroczystą galę w Operze Wrocławskiej „Chopin the Space Concert”, której organizatorem był World Space Week pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Hotel Kosmonauty Wrocław Airport pana Adama Biska. Wyróżnienie wręczył nam astronauta NASA, dowódca promu kosmicznego Endeavour, pułkownik George Zamka.
Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film „Chopin the Space Concert”, którego reżyserem jest pan Adam Ustynowicz. Seansowi filmowemu towarzyszył koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza.
Bardzo dziękujemy panu Adamowi Biskowi, organizatorowi i sponsorowi koncertu, za zaproszenie nas na to niezwykłe wydarzenie.
Obiecujemy nadal aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu działań o tematyce kosmicznej.
Zdjęcia z uroczystości:
Iwona Kowalik
Kosmiczny trening astronauty
- Kosmonauta musi być sprawny!
"Razem zmieniamy świat" - teatr lalek z niepełnosprawnością
6 października bieżącego roku w klasach 0c, 1b, 2c, 2d, 2f i 3c odbyły się zajęcia i przedstawienie lalek z niepełnosprawnością pt. „Razem zmieniamy świat”. Podczas 20 minutowego przedstawienia z lalkami – mapetami, a następnie rozmowy, uczniowie dowiedzieli się czym są geny, chromosomy, jak funkcjonują osoby z Zespołem Downa oraz osoby niewidome. Dzieci poznały Jacka i Zosię – dwie lalki z niepełnosprawnością, które opowiedziały im, jak radzą sobie w codziennym życiu, jakie spotykają trudności oraz w jaki sposób można im pomóc. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że osoby niewidome pomimo swojej niepełnosprawności mogą grać w piłkę, dzięki specjalnym ziarenkom, które znajdują się we wnętrzu piłki. Podczas poruszania, piłka wydaje dźwięki, za którymi podąża osoba niewidoma. Wszyscy otrzymaliśmy również krótką lekcję języka migowego, dzięki której nauczyliśmy się, kilka podstawowych gestów takich jak: dziękuję, proszę i dzień dobry. Na koniec dzieci mogły zadać Zosi i Jackowi pytania, które je nurtowały. Otrzymały również kolorowanki dotyczące niepełnosprawności. Dla nas wszystkich była to piękna lekcja o tolerancji, empatii i życzliwości wobec drugiego człowieka. Pamiętajmy - na poziomie serca wszyscy jesteśmy tacy sami. Możemy razem zmieniać świat, jeśli będziemy o tym pamiętać!
Przedstawienie zostało zrealizowane dzięki współpracy Fundacji L’ARCHE i Kongregacji S.A. z Grupy EDF. Fundacja L’ARCHE wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, mieszkania chronione oraz projekty edukacyjne.
Anna Stęchła
Obrazy gwiazdozbiorów
- Znaki zodiaku na plakatach
4 pażdziernika obchodzony był Światowy Dzień Zwierząt
"Pażdziernik miesiącem dobroci dla zwierząt", dlatego w tym miesiącu zarówno myślimy o nich i pomagamy naszym czworonogom. Zorganizowaliśmy zbiórkę żywności dla bezdomnych zwierząt ze schroniska we Wrocławiu. Zebrane dary już wkrótce zostaną osobiście dostarczone do schroniska przez grupę dzieci z naszej szkoły, która również weżmie udział w spotkaniu z pracownikami i wolontariuszem we Wrocławskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.
Ruszył także konkurs przyrodniczo-plastyczny dla uczniów naszej szkoły. Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką, a tematem prac są zagadki przyrodnicze, które rozwieszone zostały na korytarzu I piętra w szkole. Należy rozwiązać dowolną zagadkę i dostarczyć pracę plastyczną w terminie do 20 pażdziernika do Pań Bernadety Walskiej lub Sylwii Grzybowskiej.
W grupach świetlicowych powstaje projekt przyrodniczo -plastyczny pt. ZWIERZĘTA NA MAPIE ŚWIATA. Dzieci z grupy XV malowały ogromną mapę świata na tkaninie. Ostatecznie mapa zostanie udostępniona w holu szkoły dla pozostałych grup, tak aby każde dziecko mogło odnależć na mapie miejsce gdzie występuje gatunek zwierzaka które wykonało i mogło je tam "przymocować".
Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie jak i w działaniach oraz życzymy udanych pomysłów :)
Sylwia Grzybowska
Bernadeta Walska
Modele statków powietrznych
- Mali inżynierowie w akcji
Quiz "Kosmiczny maraton filmowy" dla naszych uczniów
- Sprawdzamy, czy uczniowie ogladają filmy fabularne o podbojach kosmosu
Oglądamy filmy o Kosmosie podczas World Space Week
- Ciekawy sposób na spędzenie przerwy:)
Archiwum Aktualności
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Lipiec 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Wszystkie