• Październik miesiącem dla zwierząt

          • Październik był miesiącem pełnym działań poświęconych przyrodzie. Zarówno uczniowie świetlicy jak i uczniowie starszych klas aktywnie brali udział w działaniach zorganizowanych z okazji Europejskiego Dnia Ptaków, Światowego Dnia Zwierząt jak i Światowego Dnia Drzewa. Zostały zorganizowane trzy konkursy przyrodniczo-plastyczne, oraz wystawy tematyczne na temat ptaków, zagrożonych zwierząt, oraz owoców różnych drzew rosnących na świecie. Uczniowie klas 4-6 mieli zaprezentować w postaci plakatu, albumu, prezentacji lub modelu wybrany gatunek ptaków żyjących w Europie. Powstały ciekawe, piękne prace, które można było podziwiać w holu szkoły. Przedstawiciele klas wzięli udział w turnieju  wiedzy o ptakach. Wytypowano trzy najlepsze osoby, którym udało się odpowiedzieć bezbłędnie na większość pytań.

            Z okazji Światowego Dnia Zwierząt uczniowie na podstawie rysopisu zagrożonych  zwierząt mieli przedstawić portret pamięciowy. Najwięcej stworzono portretów lisa Fenka. Te i inne prace zostały pokazane na wystawie w holu szkoły.

            Młodsi koledzy i koleżanki w swoich grupach świetlicowych malowali na tkaninie mapę świata, na której umieścili przygotowane przez siebie rysunkowe przedstawienia  gatunkowych zwierząt  zamieszkujących na różnych kontynentach. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem podeszli do tematu. Powstał piękny kolorowy obraz mapy wraz ze zwierzakami, którą można podziwiać w holu naszej szkoły.

            W październiku  była również zorganizowana zbiórka karmy, koców, oraz zabawek dla psów i kotów ze schroniska. Zorganizowałyśmy  wycieczkę do Schroniska Zwierząt, gdzie została przeprowadzona dla uczniów ze świetlicy prelekcja dotycząca zwierząt i ciężkiej pracy ludzi dbających o te zwierzęta. Dzieci mogły zobaczyć nie tylko psy i koty, ale także lisa, oraz bażanty. Dzieci wróciły pełne wrażeń, które miały możliwość przelać na kartkę papieru w formie pięknych rysunków zwierzaków ze schroniska.

            Konkurs zatytułowany „Po owocach drzewa poznacie”  uświadomił uczniom, że większość owoców, które znamy i lubimy pochodzi właśnie z drzew. Powstały ciekawe modele przestrzenne w precyzyjny sposób wykonane. Wszystkie prace zostały przedstawione na wystawie w holu szkoły, gdzie można podziwiać różnorodność owoców i drzew z których pochodzą.

             

            Bernadeta Walska

            Sylwia Grzybowska

            Zapraszamy do obejrzenia prezentacji: z realizacji w świetlicach szkolnych projektu przyrodniczo artystycznego pt."Zwierzęta na mapie świata" oraz z wycieczki do schroniska, a także prezentacji zdjęć z konkursowej wystawy prac przyrodniczo- plastycznych pt."Po owocach drzewa poznacie" klas starszych.

            Album_fotograficzny2.pptx

            WYCIECZKA_DO_SCHRONISKA.pptx

            Wystawa_OWOCE_DRZEW_.pptx

          • 31 października w krajach anglojęzycznych

          • Jesteśmy SZKOŁĄ UCZĄCĄ SIĘ, dlatego nasi uczniowie z klas 4C i 5B, w ramach zgłębiania wiedzy o kulturze krajów anglojęzycznych, wykonali zadanie dotyczące tradycji  HALLOWEEN ;-) Zbudowali wspaniałe Domy Strchów (Haunted Houses), włożyli w to dużo serca i energii - GRATULUJEMY KREATYWNOŚCI I TALENTU!!!...oto efekt - miłego ogladania ;-)

            Agnieszka Świerczyńska

          • SKY IS THE LIMIT

          • Od dwóch lat uczniowie naszej szkoły uczestniczą w akcjach dotyczących kosmosu: trzykrotnie wzięliśmy udział w projekcie edukacyjnym NASA „Sally Ride EarthKAM”, a w ubiegłym roku gościliśmy w naszej szkole dr Łukasza Radosińskiego, który uczestniczył w szkoleniu astronautów w Rosji. W tym roku nasza szkoła zorganizowała interesujące obchody WORLD SPACE WEEK, za co zostaliśmy nagrodzeni dyplomem wręczonym przez amerykańskiego astronautę Georga D. Zamkę. Wszystkie te akcje zaowocowały stworzeniem projektu, w którym będziemy się zajmować tematyką lotniczą i kosmiczną. Dzięki pomocy pana Adama Biska, zyskaliśmy okazję do nawiązania kontaktów z osobami i instytucjami związanymi z lotnictwem i astronautyką. Dla naszych dzieci powstała znakomita okazja do spotkań z lotnikami i kosmonautami, nawiązania współpracy z Klubem Loteczka, poznania polskich osiągnięć w dziedzinie lotnictwa i astronautyki.

            W dniu 24 października 2016 roku odbyło się spotkanie w Hotelu Kosmonauty, w którym uczestniczyli m.in. jego organizator pan Adam Bisek, Janina Woźna - dyrektor Biura Rozwoju Gospodarczego Urzędu Miasta, Marek Winkowski – wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Technologicznego oraz Dyrekcja naszej szkoły, podczas którego zapadła decyzja o realizacji projektu. Uznaliśmy, że projekt będzie nosił tytuł SKY IS THE LIMIT.

            Po spotkaniu przedstawiciele naszej szkoły, uczestniczący w spotkaniu, obejrzeli Hotel Kosmonauty i Restaurację Orle Gniazdo, gdzie będzie odbywała się część zajęć. Wypróbowaliśmy także jeden z niesamowitych elementów wyposażenia hotelu – symulator lotów F-16 Fighting Falcon, który będzie jedną z atrakcji projektu.

            Iwona Kowalik

        • XXI edycja  2015/16 WIELKIEJ NAGRODY WROCŁAWIA
          • XXI edycja 2015/16 WIELKIEJ NAGRODY WROCŁAWIA

          • W XXI edycji „Wielkiej Nagrody Wrocławia” uczestniczyło ok. 5 tys. uczniów  z 89 wrocławskich szkół podstawowych. Szkoła Podstawowa nr 26 zajęła 9 miejsce zdobywając 37 pkt. Odbyło się 17 konkursów.

            Nasi uczniowie wzięli udział w 7 konkursach:

            XVI Konkursie Wrocławskie Krasnale

            XXII Ogólnopolskim Konkursie Krasomówczym – ucz. Aleksandra Bzdyk zajęła 5 miejsce.

            XXV Konkursie Plastycznym „Wrocław Moje Miasto”

            XXI Konkursie Fotograficznym „Wrocław w fotografii” – ucz. Michalina Koziarska zajęła 2 miejsce za zdjęcie pt. „Lustrzany domek w Rynku”

            XXI Konkursie „Moja Mała Ojczyzna”

            XV Konkursie Recytatorskim „Wrocławska Młodzież Recytuje Wrocławskich Poetów”

            II Konkursie Wiedzy o Wrocławskim Sporcie – nasza Drużyna zajęła I miejsce

            Jeszcze raz gratulujemy wyróżnionym Uczniom i Nauczycielom, którzy przyczynili się do ich sukcesu p. E. Glińskiej, p. K. Milczarczyk i p. B. Zapiórowi.                                                                                   

            Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w XXI edycji Wielkiej Nagrody Wrocławia.  Mamy wspaniałych, zdolnych uczniów i w kolejnej XXII edycji zawalczymy o nagrody we wszystkich konkurencjach.

             

            Wicedyrektor ds. szkoły Jolanta Popiołek

          • Zajęcia profilaktyczne w naszej szkole

          • We wrześniu klasy trzecie miały możliwość udziału w programie profilaktycznym „CUKIERKI”, prowadzonym przez pracowników Stowarzyszenia KARAN.  Jest to program wczesnej profilaktyki oparty na bajce Agnieszki Grzelak pod tym samym tytułem.

            Dzięki trzygodzinnym warsztatom dzieci poznały, co mogą zrobić, aby było mniej ofiar zażywania substancji psychoaktywnych. Zajęcia dostarczyły  uczniom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Program uczy także współpracy rówieśniczej, dbałości o bezpieczeństwo, rozwija inteligencję emocjonalną i twórcze myślenie. Wzmacnia samoocenę, kształtuje troskę o własne zdrowie.

             

            W październiku w klasach piątych został  przeprowadzony program „CZARODZIEJSKIE OKNO”. Jest to program autorski, który jest odpowiedzią na naglącą potrzebę reagowania na narastający problem niebezpieczeństw związanych z korzystaniem przez młodzież z komputerów i Internetu. Prowadzi to do ponoszenia szeregu strat zdrowotnych, rozwojowych i społecznych, mogących rozwinąć się w uzależnienie. Udział w programie umożliwił uczniom poznanie, jak bronić się przed cyberprzemocą i jak zabezpieczyć się przed atakami z sieci.

            Zdjęcia z zajęć

            Pedagog

            Beata Tran Quoc
            Anna Ćwiek

        • Wyróżnienie dla szkoły za organizację World Space Week
          • Wyróżnienie dla szkoły za organizację World Space Week

          • Zakończyliśmy World Space Week. Jest nam niezmiernie miło poinformować, że praca koordynatorów, nauczycieli, a przede wszystkim naszych uczniów, spotkała się z uznaniem  narodowego koordynatora akcji  pana Adama Ustynowicza. Przedstawiciele naszej szkoły: koordynatorzy, dyrekcja szkoły oraz uczniowie, zostali zaproszeni na uroczystą galę w Operze Wrocławskiej „Chopin the Space Concert”, której organizatorem był World Space Week pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz Hotel Kosmonauty Wrocław Airport pana Adama Biska. Wyróżnienie wręczył nam astronauta NASA, dowódca promu kosmicznego Endeavour, pułkownik George Zamka.

            Podczas uroczystości zaproszeni goście mieli okazję obejrzeć film „Chopin the Space Concert”, którego reżyserem jest pan Adam Ustynowicz. Seansowi  filmowemu towarzyszył koncert fortepianowy utworów Fryderyka Chopina w wykonaniu Karola Radziwonowicza.

            Bardzo dziękujemy panu Adamowi Biskowi, organizatorowi i sponsorowi koncertu, za zaproszenie nas na to niezwykłe wydarzenie.

            Obiecujemy nadal aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu działań o tematyce kosmicznej.

            Zdjęcia z uroczystości:

            Iwona Kowalik

          • "Razem zmieniamy świat" - teatr lalek z niepełnosprawnością

          • 6 października bieżącego roku w klasach 0c, 1b, 2c, 2d, 2f i 3c odbyły się zajęcia i przedstawienie lalek z niepełnosprawnością pt. „Razem zmieniamy świat”.  Podczas 20 minutowego przedstawienia z lalkami – mapetami, a następnie rozmowy, uczniowie dowiedzieli się  czym są geny, chromosomy, jak funkcjonują osoby z Zespołem Downa oraz osoby niewidome. Dzieci poznały Jacka i Zosię – dwie lalki z niepełnosprawnością, które opowiedziały im, jak radzą sobie w codziennym życiu, jakie spotykają trudności oraz w jaki sposób można im pomóc. Uczniowie dowiedzieli  się m.in.,  że osoby niewidome pomimo swojej niepełnosprawności mogą grać w piłkę, dzięki specjalnym ziarenkom, które znajdują się we wnętrzu piłki. Podczas poruszania, piłka wydaje dźwięki, za którymi podąża osoba niewidoma. Wszyscy otrzymaliśmy również krótką lekcję języka migowego, dzięki której nauczyliśmy się, kilka podstawowych gestów takich jak: dziękuję, proszę i dzień dobry. Na koniec dzieci mogły zadać Zosi i Jackowi pytania, które je nurtowały. Otrzymały również kolorowanki dotyczące niepełnosprawności. Dla nas wszystkich była to piękna lekcja o tolerancji, empatii i życzliwości wobec drugiego człowieka. Pamiętajmy -  na poziomie serca wszyscy jesteśmy tacy sami. Możemy razem zmieniać świat, jeśli będziemy o tym pamiętać!

            Przedstawienie zostało zrealizowane dzięki współpracy Fundacji L’ARCHE i Kongregacji S.A. z Grupy EDF. Fundacja L’ARCHE wspiera osoby z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzi warsztaty terapii zajęciowej, mieszkania chronione oraz projekty edukacyjne.

            Zdjęcia

            Anna Stęchła

        • 4 pażdziernika obchodzony był Światowy Dzień Zwierząt
          • 4 pażdziernika obchodzony był Światowy Dzień Zwierząt

          • "Pażdziernik miesiącem dobroci dla zwierząt", dlatego w tym miesiącu zarówno myślimy o nich  i pomagamy naszym czworonogom. Zorganizowaliśmy zbiórkę żywności dla bezdomnych zwierząt ze schroniska we Wrocławiu.  Zebrane dary już wkrótce zostaną osobiście dostarczone do schroniska przez grupę dzieci z naszej szkoły, która również weżmie udział w spotkaniu z pracownikami i wolontariuszem we Wrocławskim Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.  


            Ruszył także konkurs przyrodniczo-plastyczny dla uczniów naszej szkoły. Konkurs polega na wykonaniu pracy plastycznej dowolną techniką, a tematem prac są zagadki przyrodnicze, które rozwieszone zostały na korytarzu I piętra w szkole. Należy rozwiązać dowolną zagadkę i dostarczyć pracę plastyczną w terminie do 20 pażdziernika do Pań Bernadety Walskiej lub Sylwii Grzybowskiej. 
            W grupach świetlicowych powstaje projekt  przyrodniczo -plastyczny pt. ZWIERZĘTA NA MAPIE ŚWIATA. Dzieci z  grupy XV malowały ogromną mapę świata na tkaninie. Ostatecznie mapa zostanie udostępniona w holu szkoły dla pozostałych grup, tak aby każde dziecko mogło  odnależć na mapie miejsce gdzie występuje gatunek zwierzaka które wykonało i mogło je tam "przymocować". 


            Zapraszamy uczniów do udziału w konkursie jak i w działaniach oraz życzymy udanych pomysłów :)


            Sylwia Grzybowska 
            Bernadeta Walska

            Galeria

        • World Space Week - Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej
          • World Space Week - Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej

          • Światowy Tydzień Przestrzeni Kosmicznej jest obchodzony od 1999 roku od czasu  Rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jest okazją do promowania nauk matematyczno-przyrodniczych, osiągnieć nauki i naukowców oraz zachęcania dzieci i młodzieży do zainteresowania się naukami  związanych z odkrywaniem i badaniem kosmosu.

            Grupa nauczycieli przygotowała bogatą ofertę zajęć dla naszych uczniów, którą zatytułowaliśmy "Discover the Space" - "Odkryj kosmos". W ofercie tej znajdują się także propozycje dla Rodziców. Zapraszamy od 4 do 10 października!

            Plan wydarzenia - Wersja pdf: WORLD_SPACE_WEEK-informacja.pdf

            W przygotowanie wydarzenia zaangażowali się: Iwona Kowalik, Gabriela Mueller, Anna Olszewska, Arkadiusz Hajduk, Dominik Sawina, Ewa Glińska i Janusz Gołąbek

             

        • Sprzątanie świata pod hasłem: "Podaj dalej... drugie życie odpadów".
          • Sprzątanie świata pod hasłem: "Podaj dalej... drugie życie odpadów".

          • W piątek w naszej szkole odbyła się akcja „Sprzątania Świata”. Tuż po pierwszym dzwonku na lekcje dzieci pod opieką nauczycieli ruszyły w teren. Zbierano wszystko to, co "nieopatrznie" znalazło się na skwerach i wzdłuż poboczy dróg wyrzucone przez kogoś? Worki napełniały się bardzo szybko, aż trudno uwierzyć było w to, że tych odpadów jest tak dużo. Wśród odpadów znalazły się butelki, puszki, kapsle a nawet zbutwiałe dywany. 
            Mamy nadzieję, że akcja sprzątania świata zaowocuje chęcią codziennego dbania o środowisko zarówno wśród dzieci i dorosłych. 
            Przecież to nie krasnoludki śmiecą!


            B. Walska, A. Wdowiak, B. Czyżewska, J. Zając


            Zapraszamy do galerii.

        • Zbiórka Makulatury
          • Zbiórka Makulatury

          • Informujemy, że z dniem 01.10.2016r  w naszej szkole rusza kolejna edycja zbiórki makulatury pt. "Zbieramy makulaturę - oszczędzamy lasy." W tej akcji uczestniczą wszyscy uczniowie klas 0-VI.
            Dla usprawnienia zbiórki makulatury zostały wyznaczone trzy dni w tygodniu: (poniedziałek, środa, piątek) między godziną 7.00 a 17.00, kiedy można przynosić makulaturę. Ważenie, oraz rejestracja ilości zebranej makulatury, odbywa się na portierni szkoły. Po zważeniu prosimy o przeniesienie makulatury do kontenera znajdującego się obok boiska szkolnego. 
            Akcja trwa od października do końca maja.
            Dla najbardziej aktywnych uczniów, przewidziane są  atrakcyjne nagrody.

            Pamiętajmy że 
            "Lasy to płuca Ziemi" - warto o nie dbać. Dzięki nim możemy jeszcze oddychać.

            Koordynatorzy zbiórki:
            Alicja Głowacka
            Bernadetta Walska
            Alicja Wdowiak