Dnia 20 kwietnia klasy 6b i 6c wzięły udział w zajęciach we wrocławskim planetarium w ramach projektu Szkoła w mieście. Uczniowie wysłuchali wykładu na temat naszego układu słonecznego, planet, gwiazd i kosmosu. Obejrzeli pokaz „Spacer po nocnym niebie” i próbowali pojąć skalę Układu Słonecznego, galaktyki i obserwowalnego wszechświata.
Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to czas, kiedy ludzie na całym świecie łączą siły, aby uświadomić wszystkim, że wspaniałe dary przyrody trzeba wykorzystywać mądrze - tak, aby starczyło ich dla przyszłych pokoleń. Musimy być przyjaciółmi przyrody - ekologami i dbać o środowisko. Budzenie wśród dzieci współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o stan czystości najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody, to główne cele tegorocznych obchodów Dnia Ziemi w naszej szkole.
Organizatorzy – p. B. Walska, p. M. Kicman, p. A. Wdowiak, M. Ruka, P. Jaremczak i p. S. Piątek przygotowały z tej okazji wiele atrakcji i niespodzianek, a w obchody Dnia Ziemi włączyły się wszystkie klasy.
Obchody rozpoczęły się od warsztatów ekologicznych pt. “Bioróżnorodność w przyrodzie”. Podczas warsztatów kilkuosobowe delegacje z klas I-VI przygotowywały wybrany gatunek roślin i zwierząt z owoców i warzyw. Rywalizacja była duża a pomysłowość uczniów ogromna. Powstały: tygrysy, żyrafy, słonie, kapuściany zając i wiele innych zwierząt, oraz roślin. Spośród wszystkich pięknych prac komisja konkursowa wytypowała I, II, III miejsce w kategori klas młodszych i starszych, oraz dwa wyróżnienia:
W kategorii klas młodszych: I miejsce klasa 2i
II miejsce klasa 3c
III miejsce klasa 2b i 2h
wyróżnienie: klasa 1c, 3a
W kategorii klas starszych: I miejsce 4a
II miejsce 5b
III miejsce 5c
wyróżnienie: 4e, 4d
Serdecznie gratulujemy wspaniałych prac wszystkim uczestnikom warsztatów. Poniżej zamieszczone będą zdjęcia prac na których można podziwiać bioróżnorodność w przyrodzie.
Następnie odbył się quiz o tematyce ekologicznej. Uczniowie musieli wykazać się swoją wiedzą na temat ochrony środowiska, recyklingu oraz wiedzą na temat środowiska naturalnego.
Tego typu akcje edukacyjne są świetnym ukoronowaniem wszystkich działań przyrodniczych i ekologicznych prowadzonych w szkole.
Konkurs na Najpiękniejszą Pisankę cieszył się dużym zainteresowaniem. otrzymaliśmy wiele uroczych, kreatywnych, ciekawych prac, spośród których trudno było wybrać zwycięzców. Po długotrwałych naradach jury zostały wyłonione: I miejsce - Hanna K. kl.1a,
II miejsce - Karolina W. kl. 2c
III miejsce - Łucja Sz. kl.2h
oraz wyróżnienia Kalina S. kl. 2d
Zuzanna Dz. kl.2c
Zofia Z. kl.1a
Helena P. kl.2h
Wszystkim wygranym i uczestnikom dziękujemy za dział i jednocześnie GRATULUJEMY!
Po odbiór prac zapraszamy do s.117.
Niedawno w naszej szkole odbyły się zawody w zbijaka klas 2. Uczniowie godnie reprezentowali swoje klasy i walczyli do końca pokazując tym samym ducha walki. Dzieci świetnie się bawiły oraz kibicowały innym klasom. Dziękujemy za pomoc panu Januszowi G., który sędziował wszystkie mecze oraz Panią wice dyrektor Barbarze W. oraz Jolancie P. za koordynowanie całej imprezy.
Frohe Ostern, czyli lekcja j. niemieckiego na wesoło!
W zeszłym tygodniu w klasach 6 odbyła się lekcja związana ze świętami wielkanocnymi. Uczniowie otrzymali instrukcję w języku niemieckim do wykonania zabawnych rzeżuchowych główek. Po tygodniu czasu prezentujemy efekty naszej pracy i życzymy Wesołych Świąt Wielkanocnych- Frohe Ostern!!!
W piątek, 7 kwietnia, w naszej szkole gościła trójka rycerzy z bractwa joannitów w Strzegomiu. Rekonstruktorzy XIII-wiecznego rzemiosła rycerskiego opowiedzieli co nieco o realiach życia w średniowieczu, i o swojej pasji. Zaprezentowali uczniom swoją broń i ubiór ochronny, wyjaśnili zalety i wady noszenia hełmu czy kolczugi oraz przedstawili krótki pokaz swoich umiejętności bojowych. Nasi uczniowie mogli nie tylko zobaczyć hełm i tarczę, jak to bywa w muzeum, ale mogli też dotknąć czy wziąć w dłonie przedmioty wykonane dokładnie według historycznych wzorców. Uczniowie pomogli rycerzowi przywdziać przeszywnicę i hełm garnczkowy, a także mogli się sami z rycerzami zmierzyć, forsując zaporę utworzoną przez wojów i ich tarczę (z którego to zadania uczniowie SP26 wyszli zwycięsko!!!). Po pokazie nasi goście niestrudzenie odpowiadali na pytania uczniów. Również nauczyciele mogli się sprawdzić we władaniu bronią.
Spotkanie zostało zorganizowane przez nauczycieli historii z okazji przypadającej na 9 kwietnia rocznicy bitwy pod Legnicą z 1241 roku, w której rycerstwo śląskie, małopolskie, wielkopolskie i zakonne pod wodzą księcia śląskiego Henryka Pobożnego stawiło czoła zagrożeniu mongolskiemu.
Czy nieustająca potrzeba rozmowy, ciągła chęć zabierania głosu, wtrącanie wszędzie swoich przysłowiowych „trzech groszy”, czyli bycie tzw. „gadułą” może być zaletą? Tak – jeśli łączy się z elokwencją, wiedzą i dobrą dykcją. Wtedy można np. wziąć udział w konkursie krasomówczym, jak to dziś zrobili Antonina M. z klasy 4b i Mikołaj P. z klasy 4c. Tematem ich oratorskich popisów był Wrocław, jego okolice, ciekawe miejsca, zabytki. W swoich wypowiedziach udowadniali, że nasze miasto i Dolny Śląsk są ciekawe i warto po nich podróżować. Gratuluję im występu przed publicznością i prób pokonania tremy!
Uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w wojewódzkim konkursie z języka angielskiego zDolny Ślązaczek. Konkurs składał się z czterech coraz trudniejszych etapów. Uczniowi naszej szkoły, Mateuszowi M. z klasy 6b udało się zająć miejsce pośród laureatów konkursu. Na uroczystej gali otrzymał dyplom oraz medal z rąk dolnośląskiego kuratora oświaty i marszałka wojwództwa.
5 kwietnia uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w warsztatach z dronami i robotami.
Podczas tych pierwszych poznali zasady konstrukcji i historię dronów. Dzięki eksperymentom dzieci dowiedziały się dlaczego maszyny latające mogą wzbić się w powietrze i zobaczyły drona w działaniu. W trakcie warsztatów z robotami zapoznali się z istotą programowania w otaczającym ich świecie oraz sami mogli spróbować swoich sił z wykorzystaniem robota Sphero.
„Dni języka niemieckiego” zakończyła piątkowa akcja malowania twarzy, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem uczniów. Dzieci miały okazję poznać flagi krajów niemieckojęzycznych i namalować je na buzi. Uczniowie koła języka niemieckiego ponownie zagrali przedstawienie pt.: „Aschenputtel” dla uczniów świetlicy i również zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
6 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, którzy przygotowali dla uczniów i Rodziców obserwacje nieba oraz prelekcję o astronomii. Dzięki teleskopom szkolnym oraz udostępnionym przez Miłośników Astronomii, uczestnicy mogli oglądać Księżyc i jego kratery, a wieczorem także Jowisza i jego księżyce. Na szkolnym boisku państwo: Agata Gorwa, Rafał Białek i Adam Wiernasz, kalibrowali teleskopy i cierpliwie wyjaśniali co można było przez nie zobaczyć.
W sali 121 mieliśmy okazję wysłuchać pierwszej prelekcji o astronomii, którą przygotował pan Rafał Białek. Zgromadzeni dowiedzieli się dlaczego ludzie zainteresowali się astronomią, poznaliśmy najważniejsze odkrycia i uczestniczyliśmy w krótkim spacerze po Układzie Słonecznym. O ogromnym zainteresowaniu świadczyła duża liczba pytań zadawana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, na które pan Rafał cierpliwie odpowiadał.
Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję wziąć udział w programie NASA „Sally Ride EarthKAM” i przesłać polecenia dla kamery znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby wykonać fotografie Ziemi z kosmosu.
Najbardziej wytrwałych obserwatorów czekała niespodzianka - na szkolnym boisku mogliśmy obejrzeć przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Mimo zachmurzenia dzięki laserowemu wskaźnikowi odnaleźliśmy ją bez problemu.
Bardzo dziękujemy przedstawicielom Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii za niezwykle ciekawe spotkanie, dzielenie się pasją z naszymi uczniami i Rodzicami. Cieszymy się, że na naszym spotkaniu pojawili się także goście z innych szkół:). Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję uczestniczyć w następnych wydarzeniach astronomicznych.
Iwona Kowalik, Angelika Smal i Arkadiusz Hajduk
Przypominamy, że do 7 kwietnia można wykonywać zdjęcia Ziemi z kosmosu - poniżej zamieszczona jest instrukcja dla dzieci i Rodziców, którzy odebrai kody do kamery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:
Z okazji „Dni języka niemieckiego” w czwartek uczennice klasy 6a zorganizowały poczet powitalny w języku niemieckim ze słodką niespodzianką , co było miłym zaskoczeniem dla dzieci , rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły. Następnie uczniowie klas IV-VI oglądali prezentację multimedialną pt. „ Typisch deutsch”, czyli typowo niemieckie. Uczniowie dowiedzieli m.in. skąd pochodzi nazwa „Niemcy”, czy „Addidas”. Mieli również okazję poznać jedne z najdłuższych niemieckich wyrazów oraz wiele innych ciekawostek dotyczących naszego zachodniego sąsiada. Po prezentacji uczniowie mogli podczas przerw układać puzzle 2 i 3 D, które po złożeniu ukazały Zamek Neuschwanstein, Bramę Brandenburską i pocztówkę z Berlina.
W środę rozpoczęły się „Dni języka niemieckiego”. Hol szkoły przyozdobiły plakaty pokazujące charakterystyczne miejsca, marki i skojarzenia z naszym zachodnim sąsiadem. Uczniowie klas VI po ponad dwumiesięcznych próbach pokazali nam również w tym dniu przedstawienie niemieckojęzyczne na podstawie baśni braci Grimm pt. „ Aschenputtel”, czyli „ Kopciuszek”. Aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role pokazując zdolności językowe i teatralne, a zebrana publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.
25 marca w Szkole Podstawowej nr 109 im. Edwarda Dembowskiego odbyły się eliminacje do Konkursu Powiatowego dzielnicy Wrocław – Fabryczna. Naszą szkołę, kategorii poezja śpiewana, reprezentowała uczennica klasy 5b – Natalia Pawłowska. Zaprezentowała utwór Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego pt: W czasie deszczu dzieci się nudzą.
Z przyjemnością informuję, że Natalia zdobyła wyróżnienie!
W czwartek, 6 kwietnia 2017 roku, odbędzie się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Będzie to okazja do wysłuchania prelekcji (przygotowanej wprawdzie dla dzieci, ale zapraszamy również Rodziców i Opiekunów) oraz obserwacji nieba przy użyciu teleskopów.
Plan wydarzenia:
17:00 - 18:00 Obserwacje Słońca (na boisku szkolnym)
18:00 - 19:00 Prelekcja o astronomii (sala 121, I piętro)
19:10 - 20:00 Obserwacje Merkurego (jeżeli będzie taka możliwość) i/lub Księżyca
20:30 - 21:00 Obserwacje Jowisza i ew. obiektów głębokiego nieba
Wszystkie obserwacje będą miały miejsce na boisku szkolnym.
Podczas obserwacji będzie także możliwość wzięcia udziału w programie edukacyjnym NASA i wykonania zdjęć Ziemi z kosmosu poprzez wydanie polecenia kamerze znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na fotografowanie naszej planety zapraszamy do sali 115.
W marcu nasza uczennica, Katarzyna Zielińska, wzięła udział w XI Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Gratulujemy udziału w tym prestiżowym konkursie, który objęty jest patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.
Rozwiązanie konkursu „Portret / pojazd Pani Wiosny”
Bardzo dziękujemy za przepiękne prace! Cieszymy się, że nasz konkurs cieszył się tak dużą popularnością. Wszystkie prace zostały wystawione w holu szkoły, gdzie można je podziwiać podczas przerw.
Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach – dla najpiękniejszego portretu oraz dla najbardziej pomysłowego pojazdu.
Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom! W najbliższym czasie rozdamy dyplomy oraz symboliczne nagrody.
Pojazd Pani Wiosny
I msc Kacper K. 2d
II msc Zeinab S. 1b
III msc Zosia Z. 1a oraz praca grupowa: Tymon D., Dawid D. i Kacper K. 3b
Wyróżnienia dla praca grupowa: Nel W., Laura J. 3b; praca grupowa: Natan D., Kuba K. 3b; Kamil P. 2c
Portret Pani Wiosny
I msc Urszula O. 2f
II msc Zosia D. 1a
III msc Dominika M. 3c oraz Maja P. 1a
Wyróżnienia dla Zosia Z. 1a, Ania T. 2g, Paulina B. 3d oraz Mateusz K. 2h