Szkoła Podstawowa nr 26 jest współorganizatorem kolejnego „kosmicznego” wydarzenia – World Space Week Wrocław 2017, które odbędzie się w dniach 7-8 października 2017 r. Jest to cykl wydarzeń promujących szeroko rozumiane dziedziny nauki, wiedzę i nowoczesne technologie związane z eksploracją i badaniami Kosmosu. Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o Wszechświecie.
W naszej szkole odbędą się w sobotę, 7 października, warsztaty, podzielone dla na 3 grupy wiekowe: 6-10 lat, 11-15 i 16-20 lat. Dla uczestników przygotowano m.in. budowanie teleskopu, gotowanie komety z suchego lodu, trening astronauty na sali gimnastycznej, zajęcia z programowania łazików, zajęcia z tabletami, budowanie rakiet z materiałów z recyklingu tworzenie osłony termicznej dla jajka-astronauty i in. Krótkofalowcy z SP6ZWR przeprowadzą warsztaty na temat budowy domowego satelitarnego odbiornika map pogody oraz zbudują z uczestnikami kapsułę do balonu stratosferycznego. Przedstawiciele Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii przeprowadzą po raz kolejny obserwacje Słońca oraz obserwacje wieczorne. Odbędą się pokazy kosmicznych Wirtualnych rzeczywistości. Rada Rodziców ufundowała 6 seansów Mobilnego Planetarium (grupy 4-6 lat, 7-10 oraz 11-14 lat). Szczegółowe informacje oraz bezpłatne bilety do pobrania znajdują się na stronie http://www.worldspaceweek.pl/
Drugi dzień wydarzenia (niedziela, 8 października) to konferencja popularno-naukowa, która odbędzie się w Sali wielofunkcyjnej Hali Stulecia (przy fontannie). Prelekcje, skierowane do odbiorców w każdym wieku, wygłoszą wrocławscy astronomowie, m.in. prof. Michał Tomczak, dr Milena Ratajczak, a także popularyzatorzy nauki i astronomii i przedstawiciele branży kosmicznej, m.in. Karol Wójcicki, Jędrzej Górski, Marcin Stolarski, Michał Żołnowski, Leszek Orzechowski, Szymon Gryś, Piotr Łój. W foyer będzie możliwość rozmowy z prelegentami. Przed budynkiem odbędą się pokazy łazików marsjańskich, pokazy naukowe, startu balonu stratosferycznego oraz obserwacje astronomiczne.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Bilety oraz szczegółowe informacje, w tym harmonogram i sylwetki prowadzących, są dostępne na stronie http://worldspaceweek.pl/
World Space Week Wrocław 2017 odbywa się pod Patronatem Honorowym Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Polskiej Agencji Kosmicznej, Politechniki Wrocławskiej, Urzędu Miasta Wrocławia oraz ESERO.
Harmonogram wszystkich wydarzeń:
Zapraszamy:)
W imieniu organizatorów
Iwona Kowalik