• Obserwacje astronomiczne w SP26

          •  6 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, którzy przygotowali dla uczniów i  Rodziców obserwacje nieba oraz prelekcję o astronomii. Dzięki teleskopom szkolnym oraz udostępnionym przez Miłośników Astronomii, uczestnicy mogli oglądać Księżyc i jego kratery, a wieczorem także Jowisza i jego księżyce. Na szkolnym boisku państwo: Agata Gorwa, Rafał Białek i Adam Wiernasz, kalibrowali teleskopy i cierpliwie wyjaśniali co można było przez nie zobaczyć.

            W sali 121 mieliśmy okazję wysłuchać pierwszej prelekcji o astronomii, którą przygotował pan Rafał Białek. Zgromadzeni dowiedzieli się dlaczego ludzie zainteresowali się astronomią, poznaliśmy najważniejsze odkrycia i uczestniczyliśmy w krótkim spacerze po Układzie Słonecznym. O ogromnym zainteresowaniu świadczyła duża liczba pytań zadawana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, na które pan Rafał cierpliwie odpowiadał.

            Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję wziąć udział w programie NASA „Sally Ride EarthKAM” i przesłać polecenia dla kamery znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby wykonać fotografie Ziemi z kosmosu.

            Najbardziej wytrwałych obserwatorów czekała niespodzianka - na szkolnym boisku mogliśmy obejrzeć przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Mimo zachmurzenia dzięki laserowemu wskaźnikowi odnaleźliśmy ją bez problemu.

            Bardzo dziękujemy przedstawicielom Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii za niezwykle ciekawe spotkanie, dzielenie się pasją z naszymi uczniami i Rodzicami. Cieszymy się, że na naszym spotkaniu pojawili się także goście z innych szkół:).  Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję uczestniczyć w następnych wydarzeniach astronomicznych.

             

            Iwona Kowalik, Angelika Smal i Arkadiusz Hajduk

             

             

            Przypominamy, że do 7 kwietnia można wykonywać zdjęcia Ziemi z kosmosu - poniżej zamieszczona jest instrukcja dla dzieci i Rodziców, którzy odebrai kody do kamery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

            EarthKAM_instrukcja.pdf

        • Dni języka niemieckiego-dzień 2
          • Dni języka niemieckiego-dzień 2

          • Z okazji „Dni języka niemieckiego”  w czwartek uczennice klasy 6a zorganizowały poczet powitalny w języku niemieckim  ze słodką niespodzianką , co było miłym zaskoczeniem dla  dzieci , rodziców oraz nauczycieli naszej szkoły. Następnie uczniowie klas IV-VI oglądali prezentację multimedialną pt. „ Typisch deutsch”, czyli typowo niemieckie. Uczniowie dowiedzieli  m.in. skąd pochodzi nazwa „Niemcy”,  czy „Addidas”. Mieli również okazję poznać  jedne z najdłuższych niemieckich wyrazów oraz wiele innych ciekawostek dotyczących  naszego zachodniego sąsiada. Po prezentacji uczniowie mogli podczas przerw układać puzzle 2 i 3 D, które po złożeniu ukazały Zamek Neuschwanstein, Bramę Brandenburską i pocztówkę z Berlina.

            Zdjęcia

            Malwina Kordus

        • Dni języka niemieckiego- dzień 1
          • Dni języka niemieckiego- dzień 1

          • W środę rozpoczęły się „Dni języka niemieckiego”.  Hol szkoły przyozdobiły plakaty  pokazujące charakterystyczne miejsca, marki  i skojarzenia z  naszym zachodnim sąsiadem. Uczniowie klas VI  po ponad  dwumiesięcznych próbach pokazali nam również w tym dniu przedstawienie niemieckojęzyczne  na podstawie baśni braci Grimm  pt. „ Aschenputtel”, czyli  „ Kopciuszek”.  Aktorzy znakomicie wcielili się w swoje role pokazując  zdolności językowe i teatralne, a zebrana publiczność nagrodziła ich gromkimi brawami.

            Zdjęcia

            Malwina Kordus

        • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski
          • Międzyszkolny Konkurs Recytatorski

          • 25 marca w Szkole Podstawowej nr 109 im. Edwarda Dembowskiego odbyły się eliminacje do Konkursu Powiatowego dzielnicy Wrocław – Fabryczna. Naszą szkołę, kategorii poezja śpiewana, reprezentowała uczennica klasy 5b – Natalia Pawłowska. Zaprezentowała utwór Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego pt: W czasie deszczu dzieci się nudzą.

            Z przyjemnością informuję, że Natalia zdobyła wyróżnienie!

            Zuzanna Puchalska

            Galeria

          • Zaproszenie na obserwacje astronomiczne

          •  

                 W czwartek, 6 kwietnia 2017 roku, odbędzie się w naszej szkole spotkanie z przedstawicielami  Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Będzie to okazja do wysłuchania prelekcji (przygotowanej wprawdzie dla dzieci, ale zapraszamy również Rodziców i Opiekunów) oraz obserwacji nieba przy użyciu teleskopów.

            Plan wydarzenia:

            17:00 - 18:00 Obserwacje Słońca (na boisku szkolnym)

            18:00 - 19:00  Prelekcja o astronomii (sala 121, I piętro)

            19:10 - 20:00 Obserwacje Merkurego (jeżeli będzie taka możliwość) i/lub Księżyca

            20:00 - 20:30 Dalszy ciąg obserwacji Księżyca, pokaz gwiazdozbiorów

            20:30 - 21:00 Obserwacje Jowisza i ew. obiektów głębokiego nieba

             

            Wszystkie obserwacje będą miały miejsce na boisku szkolnym.

            Podczas obserwacji będzie także możliwość wzięcia udziału w programie edukacyjnym NASA i wykonania zdjęć Ziemi z kosmosu poprzez wydanie polecenia kamerze znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na fotografowanie naszej planety zapraszamy do sali 115.

             

            Serdecznie zapraszamy

            W imieniu organizatorów
            Iwona Kowalik

          • XI Przegląd Piosenki i Pieśni Patriotycznej

          • W marcu nasza uczennica, Katarzyna Zielińska, wzięła udział w XI Przeglądzie Piosenki i Pieśni Patriotycznej. Gratulujemy udziału w tym prestiżowym konkursie, który objęty jest patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

            Zdjęcia

            Magdalena Powstańska

             

             

             

        • Rozwiązanie konkursu „Portret / pojazd Pani Wiosny”
          • Rozwiązanie konkursu „Portret / pojazd Pani Wiosny”

          • Bardzo dziękujemy za przepiękne prace! Cieszymy się, że nasz konkurs cieszył się tak dużą popularnością. Wszystkie prace zostały wystawione w holu szkoły, gdzie można je podziwiać podczas przerw.
            Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach – dla najpiękniejszego portretu oraz dla najbardziej pomysłowego pojazdu.
            Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym uczestnikom! W najbliższym czasie rozdamy dyplomy oraz symboliczne nagrody.
            Pojazd Pani Wiosny
            I msc Kacper K. 2d
            II msc Zeinab S. 1b
            III msc Zosia Z. 1a oraz praca grupowa: Tymon D., Dawid D. i Kacper K. 3b
            Wyróżnienia dla praca grupowa: Nel W., Laura J. 3b; praca grupowa: Natan D., Kuba K. 3b; Kamil P. 2c
             
            Portret Pani Wiosny
            I msc Urszula O. 2f
            II msc Zosia D. 1a
            III msc Dominika M. 3c oraz Maja P. 1a
            Wyróżnienia dla Zosia Z. 1a, Ania T. 2g, Paulina B. 3d oraz Mateusz K. 2h
             
            Iwona Browarny, Monika Kicman

            Galeria

        • Dyskusyjny Klub Książki DKK
          • Dyskusyjny Klub Książki DKK

          • W ramach współpracy z Biblioteką Miejską w grupie X na świetlicy klasy 3b wystartował Dyskusyjny Klub Książki. Razem z panią Różą uczniowie wybrali młodzieżową powieść detektywistyczną „Tajemnica pożaru” M. Widmarka. Będziemy spotykać się w czwartki w ramach zajęć świetlicowych. Za nami już pierwsze trzy rozdziały oraz gorąca dyskusja nad tym, jak może dalej rozwinąć się akcja.
             
            Iwona Browarny, Róża Podgórska

            Galeria

        • „Dzieci czytają dzieciom”
          • „Dzieci czytają dzieciom”

          • W miesiącu lutym przed feriami miała miejsce druga edycja projektu czytelniczego „Dzieci czytają dzieciom”. Uczniowie z grupy X przygotowali baśń pt.: „Smocze pióra” i zaprezentowali ją dzieciom z popołudniowej zmiany w sali 117. Przygotowana przez panią Sylwię multimedialna prezentacja pozwoliła uczniom śledzić czytany tekst oraz oglądać barwne ilustracje z książki. Na koniec dzieci zajęły miejsca przy stolikach i z pomocą wychowawców przygotowały barwne maski smoka, które mogły zabrać ze sobą do domów.
             
            Iwona Browarny, Sylwia Grzybowska  

            Galeria

        • Nasi Uczniowie w Dolnośląskiej Szkole Wyższej
          • Nasi Uczniowie w Dolnośląskiej Szkole Wyższej

          • Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową uniwersytet prowadzony przez dzieci. Jej organizatorem we Wrocławiu jest Dolnośląska Szkoła Wyższa. To już piąta edycja edukacyjnego projektu realizowanego w uczelni, która w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia działalności akademickiej. Celem projektu jest rozbudzanie w młodych odbiorcach ciekawości świata, chęci do realizowania własnych pomysłów oraz projektowania eksperymentów. Uczestnikami wydarzenia są dzieci w wieku od 6. do 12. lat. W bieżącej edycji do grona studentów Polskiej Akademii Dzieci dołączyli również uczniowie naszej szkoły. Mali eksperci w trakcie wykładów naukowych, które odbywają się w ciągu roku akademickiego w ustalony dzień w szkołach wyższych, przekazują słuchaczom wiedzę z obszaru swoich zainteresowań. Wszyscy słuchacze posiadają imienny indeks uczelni, w której organizowane są wykłady. W okresie od stycznia do maja zrealizowanych zostanie pięć tematycznych spotkań. Historia, zdrowie i bezpieczeństwo, roboty i nowe technologie, sport oraz cztery żywioły, to obszary jakimi w tym roku akademickim zajmą się mali studenci w ramach naukowych wykładów Polskiej Akademii Dzieci.

            W piątek 24 marca  nasi mali studenci z klasy 3e  wzięli w udział kolejnym spotkaniu Polskiej Akademii Dzieci w Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu. Marcowe spotkanie poświęcone było robotom i nowym technologiom. Jakie urządzenia, aplikacje i rozwiązania powstały w na przełomie XX i XXI wieku wyjaśnił 10-letni Mateusz  ze Szkoły Podstawowej w Kiełczowie. W swoim wykładzie opowiedział o przechowywaniu danych w chmurze, nowoczesnych samochodach hybrydowych i autonomicznych, inteligentnym budownictwie, dronach, druku 3D, rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości w okularach VR oraz funkcjach, które łączą tablety, smartwacht’e i smarfony. W pełen tajemnic świat robotów zabrał młodych uczonych robot EuGenius. W trakcie wykładu dzieci dowiedziały się w jakich miejscach obecnie roboty wykorzystywane są na co dzień i prawie wyparły już ludzi, a w jakich miejscach dopiero testowane jest ich zastosowanie. Dowiedziały się także, czy są jakieś sporty przeznaczone tylko dla robotów i dlaczego właściwie roboty i ich konstruktorzy zajmują się sportem.

            Mali studenci z niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie w kwietniu .

            KRÓTKIE WIDEO Z AKADEMII DZIECI W LUTYM 2017:

            Alicja Śledzińska

            Sylwia Piątek

            galeria

        • Konkurs „Spotkanie z wierszem"
          • Konkurs „Spotkanie z wierszem"

          • Dnia 21 marca w naszej szkole, kolejny raz odbył się dzielnicowy etap Miejskiego Konkursu Recytatorskiego „Spotkanie z wierszem”.  
            W tym roku, mieliśmy przyjemność gościć aż 7 szkół. Wszyscy uczestnicy, pomimo dość trudnego tematu: „Muzyka w poezji, poezja w muzyce”, byli bardzo dobrze przygotowani i wspaniale się zaprezentowali. Jedną z laureatek konkursu została uczennica naszej szkoły - Julia N. z klasy 2 a. Dziewczynka swoim wykonaniem porwała wszystkich jurorów oraz całą widownię. Julii gratulujemy cudownego występu i przejścia do finału konkursu.
            Nasz konkurs uświetniła grupa uczniów, przygotowanych przez Pana Piotra S., którzy zaprezentowali  różne sztuczki kuglarskie. Wszyscy goście (duzi i mali) z wielkim skupieniem oglądali występ i byli pod wrażeniem umiejętności naszych dzieciaczków.

            Serdecznie dziękujemy Wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie konkursu.

            Organizatorzy

            Magdalena Zielińska i Dorota Orsicz- Brylonek

            Galeria

          • ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA

          • 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny. Ten dzień jest szczególnie ważny dla naszej klasy i szkoły, ponieważ przypomina nam, że do naszej wspólnoty uczęszczają również dzieci z Zespołem Downa.         
            Data - 21 marca - nie jest przypadkowa. Zespół Downa polega bowiem na tym, że w 21. parze chromosomów osoby z zespołem Downa zamiast dwóch mają trzy chromosomy. Światowy Dzień Zespołu Downa to święto ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.                                                        
            Z tej okazji zorganizowaliśmy zabawy integracyjne przy muzyce w holu naszej szkoły, które były połączone z akcją „21 MARCA ZAŁÓŻ TRZY RÓŻNE SKARPETY”. W holu postawiliśmy również tablice z plakatami informującymi o tym wyjątkowym dniu oraz umieściliśmy zdjęcia przedstawiające codzienność naszej klasy. Jako grupa integracyjna, podczas spotkania, wyjaśniliśmy wszystkim uczniom klas 0-3 na czym polega Zespół Downa oraz dlaczego jest dla nas takim ważnym wydarzeniem.            Wszyscy RAZEM świetnie się bawiliśmy. Z ogromnym optymizmem przygotowujemy się do kolejnej podobnej akcji już za rok!

            Zdjęcia

                                                           - Integracyjna klasa 2c oprac. Anna Stęchła

          • Koncert Charytatywny "Wiosna ach to TY"

          • 17 marca 2017r. w XVII Liceum Ogólnokształcącym im. Agnieszki Osieckiej we Wrocławiu, odbył się Koncert Charytatywny pod nazwą "Wiosna ach to Ty". Jak co roku uczestnikami koncertu byli nauczyciele wrocławskich placówek oświatowych. Patronat honorowy nad tą piękną uroczystością pełnił Kurator Oświaty P. Roman Kowalczyk. W gronie artystów wystąpiła grupa naszych wspaniałych, artystycznie uzdolnionych nauczycieli. Salsę zatańczyli:  M. Baran, A. Smal, N. Szumowska, B. Mikuś, M. Ruka, P. Stępień, S. Marszałek, Z. Wolski, J. Nowak, D. Sawina. Występ wokalny z piosenką Cz. Niemena "Dziwny jest ten świat" zaprezentowały A. Świerczyńska i M. Powstańska.

            Dziękujemy naszym artystom za piękne chwile, których byłyśmy świadkami. 
            Jolanta Popiołek, Iwona Kowalik, Sylwia Piątek
        • MIĘDZYSZKOLNY  KONKURS  PLASTYCZNY "EKOCUDA Z ODPADÓW III EDYCJA EKO-GRA, EKO-ZABAWKA"
          • MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY "EKOCUDA Z ODPADÓW III EDYCJA EKO-GRA, EKO-ZABAWKA"

          • Z okazji Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia – ogłaszamy konkurs na

            EKO-GRĘ lub EKO-ZABAWKĘ wykonaną techniką dowolną z recyklingu.

             

             

            ORGANIZATOR:

            szkoła Podstawowa nr 26 we Wrocławiu.

            CELE KONKURSU:

                                 Rozwijanie wyobraźni plastycznej oraz zdolności manualnych przy wskazaniu na wartości przyrodnicze.

                                 Kształcenie idei ekologii u dzieci oraz odpowiedzialności za stan przyrody poprzez budzenie świadomości ekologicznej i uświadomienie odpowiedzialności za stan środowiska w najbliższym otoczeniu.

                                 Rozwijanie umiejętności dostrzegania piękna przyrody, rozwijanie umiejętności racjonalnego korzystania z zasobów przyrody, promowanie idei segregacji odpadów i elektro-śmieci.

            TEMATYKA:

            Własna wizja gry lub zabawki wykonanej indywidualnie  techniką dowolną w formie przestrzennej z recyklingu.

            WARUNKI UCZESTNICTWA I TERMINY:

            v  Prace plastyczne należy dostarczyć do siedziby organizatora w terminie do dnia 12 kwietnia 2017r.

            Na adres:

            Zespół Szkolno Przedszkolny nr 12

            ul. Suwalska 5, 54-104 Wrocław

            z dopiskiem "Ekocuda"

            oraz nazwiskiem opiekuna konkursu: Sylwia Grzybowska, Agnieszka Szerląg

            v  Każda praca powinna być opisana w następujący sposób:

            v  Imię i nazwisko autora,

            v  wiek autora,

            v  placówka ,

            v  Imię i nazwisko opiekuna artystycznego z podaniem nr telefonu lub adresu e-mail.

            v    Metryczka z powyższymi danymi powinna być umieszczana na odwrocie pracy.

            v    Każda placówka może zgłosić do konkursu maksymalnie do dziesięciu uczestników. Każdy z uczestników może nadesłać tylko po jednej pracy.

            WYNIKI:

            Laureaci konkursu zostaną powiadomieni o wynikach konkursu drogą e-mailową lub telefonicznie. Otwarcie wystawy planowane jest na  dzień 19 kwietnia 2017 r. Protokół z posiedzenia jury będzie dostępny na naszej stronie www.zsp12.wroclaw.pl. od dnia 20.04.2017r.

            POSTANOWIENIA KOŃCOWE:

            v    prace niezgodne z regulaminem, zniszczone w wyniku niewłaściwego opakowania nie będą brane pod uwagę,

            v    dzieła młodych artystów będzie można odebrać osobiście we wskazanym przez organizatora terminie,

            v    nadesłanie prac na konkurs jest równoznaczne z uznaniem warunków niniejszego regulaminu oraz zgodą na przetwarzanie danych osobowych uczestnika konkursu, dla potrzeb promocyjnych (zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych z dn. 29.08.1997 r. Dz. U. Nr 133 poz. 833 z póź. zm.).

             

            ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU I ŻYCZYMY WIELU WRAŻEŃ ARTYSTYCZNYCH

            Opiekunowie konkursu:  Sylwia Grzybowska, Agnieszka Szerląg

          • XVIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „ MISTRZ ORTOGRAFII 2017”

          • W ubiegłym tygodniu w SP 113 odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs Ortograficzny „ MISTRZ ORTOGRAFII 2017” w ramach obchodów Dnia Języka Ojczystego. Z przyjemnością informuję, że uczennica naszej szkoły Alicja U. z klasy 6 a zajęła II miejsce, jej koleżanka z tej samej klasy, Emma A. zdobyła wyróżnienie.

            Gratulujemy!

            Ewa Glińska