• „Odżywiaj się zdrowo i żyj kolorowo”, czyli jak dbać o zdrowie
          • „Odżywiaj się zdrowo i żyj kolorowo”, czyli jak dbać o zdrowie

          • Zespół Szkół Szkolno – Przedszkolnych nr 12 we Wrocławiu promował zdrowie, dlatego też nauczyciele świetlicy zrealizowali projekt „Odżywiaj się zdrowo i żyj kolorowo”. Kilkudniowa wrześniowa akcja została podzielona na kilka bloków tematycznych. W pierwszym dniu nauczyciele nakreślili dzieciom ogólne zasady zdrowego odżywiania (tu przedstawiono – pokazano i omówiono piramidę zdrowego odżywiana). Potem odbyła się również pogadanka dotycząca tego, jak możemy dbać o swoje drowie.
            Uczniowie przypomnieli sobie, że należy unikać nadmiaru słodyczy, a jeść dużo warzyw i owoców. Wspólnie stwierdzono, że ważna jest aktywność fizyczna, uprawianie sportu i zdrowy, spokojny sen (najlepszy przed północą). Podkreślono, że ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy nauką, pracą a odpoczynkiem (w tym czasem na realizowanie własnych zainteresowań i relaksem na łonie natury). Uczniowie zgodnie potwierdzili, że należy natomiast unikać picia alkoholu, stresu i palenia papierosów.
            Prezentację multimedialną dotyczącą zdrowego odżywiania omówiła też kierownik świetlicy, Pani Sylwia Piątek.
            Ponadto podczas tej prozdrowotnej akcji, nauczyciele świetlicy chętnie powiadali swoim podopiecznym o roli kilku najważniejszych witamin. Nie mogło zabraknąć także prac plastycznych, dlatego też dzieci narysowały po jednym swoim ulubionym warzywie i owocu, które potem wycięły i wspólnie nakleiły na duży brystol.
            Z przeprowadzonych działań, wychowankowie wyciągnęli wnioski, że warto się dobrze odżywiać, aby być zdrowym, mieć dużo sił i energii do nauki, pracy, zabawy oraz aby móc realizować plany, spełniać marzenia i dbać o to, co dla nas w życiu ważne.
            Akcja „Odżywiaj się zdrowo i żyj kolorowo” miała na celu propagowanie zdrowego stylu życia (i kształtowania tych nawyków u dzieci już od najmłodszych lat).

            Anna Skiba

        • Projekt „Sztuka uniwersalnym językiem dialogu"
          • Projekt „Sztuka uniwersalnym językiem dialogu"

          • W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczestniczą w realizacji projektu „ Sztuka uniwersalnym językiem dialogu " będącym częścią programu "Wrocławianin kompetentny międzykulturowo." Zajęcia prowadzone są  przez członków fundacji Go’n’Act  i mają na celu zaznajomienie   dzieci z różnymi regionami świata oraz budowanie postawy otwartości wobec drugiego człowieka poprzez kontakt ze sztuką. Jest to punkt wyjścia do rozważań o tym, jak zróżnicowany jest świat, a jednocześnie o tym, że każdy człowiek jest tak samo ważny. Na każdym spotkaniu dzieci poznają dany region świata ze szczególnym uwzględnieniem typowych motywów w sztuce oraz charakterystycznych technik artystycznych. Mają również niepowtarzalną okazję obejrzeć rekwizyty z całego świata takie jak zabawki, ubrania, instrumenty. 
            Dnia 28 września uczniowie klasy 1c  uczestniczyli w pierwszych   z cyklu warsztatach. Były one poświęcone kulturze afrykańskiej. Jest ona  tak bogata, jak różnorodna jest cała Afryka. Na początku XX wieku, tacy artyści jak Picasso, Matisse, Vincent van Gogh, Paul Gauguin i Modigliani inspirowali się sztuką afrykańską tworząc wiele niezwykłych dzieł. 
            Na zajęciach nasi uczniowie  poznali popularne w Afryce instrumenty muzyczne takie jak  bębny, bougarabou i djembe oraz mieli możliwość zobaczenia oryginalnych strojów i biżuterii ludów afrykańskich. Na zakończenie warsztatów  wykonali  samodzielnie naszyjniki inspirowane motywami afrykańskimi. 
            Kolejne zajęcia w ramach projektu „ Sztuka uniwersalnym językiem dialogu " już w październiku. Tym razem będą one poświęcone sztuce kultur Ameryki Południowej.


            Alicja Śledzińska

            Galeria

        • W drodze do gwiazd - Dolnośląski Festiwal Nauki w SP26
          • W drodze do gwiazd - Dolnośląski Festiwal Nauki w SP26

          • W sobotę, 23 września 2017 roku, odbyły się w naszej szkole warsztaty i prelekcje pod hasłem "W drodze do gwiazd", zorganizowane wspólnie z Wrocławskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Przygotowano dla uczniów 6 warsztatów, które prowadzili nauczyciele SP26 (Anna Olszewska, Iwona Kowalik, Bernadetta Walska, Angelika Smal), firma Atomic Atelier i członkowie PTMA - pani Anna Bukiewicz-Szul oraz pani Agata Gorwa. Dzieci tworzyły model Układu Słonecznego, były autorami prac prezentujących ich wyobrażenia życia poza naszą planetą, budowały rakiety i testowały ich moc m.in. na korytarzu i sali gimnastycznej, budowały pojazdy kosmiczne z materiałow z recyklingu i projektowały stroje dla astronauty.

            Zdjęcia z warsztatów:

            Życie poza Ziemią

            Układ Słoneczny dla klas 1-3

            Rakietą w Kosmos dla klas 4-7

            Budowanie pojazdu Kosmicznego dla klas 1-3

            Układ Słoneczny z materiałów eco dla klas 4-7

            Projektowanie stroju dla astronauty

             

            Wkrótce zamieścimy także kolejne materiały filmowe z zajęć.

             

            Odbyło się także 5 wykładów na dla wszystkich zainteresowanych, prowadzonych przez członków PTMA - panów: Aleksandra Parkitnego, Rafała Białka, Bartosza Solarza, Adama Wiernasza.

            Zdjęcia z wykładów

             

            Atrakcją dla wszystkich przybyłych był start balonu stratosferycznego, który uniósł się ze szkolnego boiska na wysokość 29 km. Lot ten został przygotowany przez Polski Związek Krótkofalowców z panem Włodzimierzem Tarnowskim. Czekamy na materiały nagrane przez kamerę znajdującą się w balonie.

             

            Zdjęcia z balonu, które udostępnił nam pan Włodzimierz Tarnowski. Dziękujemy!

             

            Dziękujemy wszystkim za udział w naszych zajęciach i pomoc w ich organizacji.

            W imieniu organizatorów
            Iwona Kowalik

             

          • Zmiana terminu 58. misji programu Sally Ride EarthKAM

          • W związku ze zmianą terminy 58. misji programu NASA "Sally Ride EarthKAM", nie będziemy mieli możliwości wykonywania zdjęć Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w sobotę 23 września, podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w naszej szkole.  Wszystkich zainteresowanych tym wyjątkowym programem prosimy o kontakt mailowy sp26.zsp12.wroclaw@gmail.com. Od poniedziałku wszystkim zainteresowanym prześlemy instrukcję oraz 10 kodów niezbędnych do wykonania zdjęć Ziemi z Kosmosu. Termin misji to 25-30 września 2017 roku. Na początku misji NASA oferuje większy wybór orbit.

            Zapraszamy

            Iwona Kowalik

             

        • Start balonu stratosferycznego podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w SP26
          • Start balonu stratosferycznego podczas Dolnośląskiego Festiwalu Nauki w SP26

          • Polska Agencja Żeglugi Powietrznej zezwoliła na wypuszczenie wolnego bezzałogowego balonu, używanego w celach meteorologicznych, podczas warsztatów Dolnośląśkiego Festiwalu Nauki w Szkole Podstawowej nr 26, w sobotę, 23 września. Start balonu przygotowuje Klub Łączności Ratunkowej oraz Cyfrowych Systemów Łączności przy Polskim Związku Krótkofalowców SP6ZWR. Wydarzenie następi o godzinie 11.00 na szkolnym boisku.

            Serdecznie zapraszamy na to wyjątkowe wydarzenie!

            W imieniu organizatorów
            Iwona Kowalik

        • "My nie gryziemy" ogólnopolska akcja Fundacji Ewy Nawrol
          • "My nie gryziemy" ogólnopolska akcja Fundacji Ewy Nawrol

          • W dniach 18 -19.09.2017r. gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Fundacji Ewy Naworol, którzy w ramach ogólnopolskiej  akcji „My nie gryziemy” przeprowadzili zajęcia dla uczniów klas 1-3. Akcja miała na celu uświadamianie i poszerzanie wiedzy dzieci w kwestii profilaktyki ataków i pogryzień przez psy oraz bezpiecznego obcowania ze zwierzętami. Szkolenie było prowadzone na pokładzie specjalnie przystosowanej naczepy ciężarówki Freightliner.


            W akcji wzięło udział 13 klas z  naszej szkoły. Podczas szkolenia uczniowie mieli okazję poznać zasady bezpiecznego zachowania się w sytuacji zaatakowania przez psa i przećwiczyć tzw. pozycję żółwia. Usłyszeli też jak odczytać zachowanie psa, jak należy dbać o swojego pupila, czym go karmić. Dzieci zostały też poinstruowane, jak należy sprzątać po swoim piesku. Na zakończenie szkolenia każdy uczeń otrzymał książeczkę zawierającą zasady bezpiecznego obcowania ze zwierzętami.


            Pedagog
            Beata Tran Quoc

            Galeria

        • Dzień Kropki w klasach 7
          • Dzień Kropki w klasach 7

          • 15 września obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Kropki. Klasy siódme oglądały filmy związane z motywem kropki. Podziwialiśmy złudzenia optyczne, które kreuje nasz mózg ze zwykłych kropek. Wykorzystaliśmy kropki do nauki słownictwa. Zadaniem uczniów było tworzenie jak najciekawszych, najzabawniejszych opisów w języku niemieckim, które dodatkowo łączyli z pantomimą.

            Galeria

            Nauczyciele klas 7

        • „RAZEM ZMIENIAMY ŚWIAT” – TEATR LALEK Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ
          • „RAZEM ZMIENIAMY ŚWIAT” – TEATR LALEK Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

          • 14 września bieżącego roku klasy: 1c, 2b, 3a, 3c, 3d, 3e odwiedziła Fundacja L’arche, która zagrała dla naszych uczniów spektakl  pt. „Razem zmieniamy świat”.  Bohaterami przedstawienia były lalki - mapety: Tomek - rudy energiczny chłopak, jeżdżący na wyścigówce (czyli wózku) z powodu MPD (Mózgowego Porażenia Dziecięcego) oraz jego przyjaciółka Malwina.  Aktorzy starali się pokazać dzieciom, że pomimo swej niepełnosprawności są bardzo podobni do swoich rówieśników. Tak samo, jak oni mogą się uczyć, bawić, zawierać przyjaźnie, grać w koszykówkę, czy chodzić na basen. Po spektaklu uczniowie dowiedzieli się czym jest MPD oraz jak można pomóc osobom niepełnosprawnym w różnych sytuacjach życia codziennego. Wszyscy otrzymali również krótką lekcję języka migowego, dzięki której nauczyli się podstawowych gestów, takich jak: dziękuję, proszę, przepraszam, dzień dobry. Spektakl był piękną lekcją o tolerancji, akceptacji i życzliwości wobec drugiego człowieka.

             Zdjęcia

                                                                                                                      Anna Stęchła

          • Inauguracja roku szkolnego 2017/2018

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018 w klasach pierwszych z udziałem Prezydenta Wrocławia pana Rafała Dutkiewicza:

             

            Rozpoczęcie roku szkolnego w klasach starszych - relacja Kanału TV SP26:

          • Rozpoczęliśmy zapisy na Dolnośląski Festiwal Nauki w SP26

          • Szkoła Podstawowa nr 26 współnie z Wrocławskim Oddziałem Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii zaprasza na zajęcia pod hasłem "W drodze do gwiazd", przygotowane w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Poniżej prezentujemy wszystkie zajęcia, które odbędą się w naszej szkole. Zwracamy Państwa uwagę, że w związku z limitem miejsc na zajęcia warsztatowe konieczne są zapisy poprzez mail: sp26.zsp12.wrocław@gmail.com. W mailu należy podać imię i nazwisko uczestnika warsztatów oraz jego wiek. Wstęp na wszystkie zajęcia jest bezpłatny.

            Zapraszamy wszystkich zainteresowanych - uczniów, Rodziców i wszystkich zainteresowanych tematyką zajęć -na wykłady oraz pokaz nieba. Wszystkie zajęcia odbędą się w Szkole Podstawowej nr 26 w sobotę 23 września 2017 roku.

            Imprezy_SP26_w_DFN_2017.pdf

            Zdjęcia Ziemi z Kosmosu będiemy wykonywać od 15.00 do 17.00 w sali 115.

             

            W imieniu organizatorów:
            Iwona Kowalik

          • Zaproszenie na pokazy fizyczne dla dzieci

          • W ramach 44 Zjazdu Fizyków Polskich w dniu 13 września 2017 roku odbędą się Pokazy fizyczne dla dzieci. Impreza będzie miała miejsce w sali audytoryjnej budynku D-20 Centrum Kongresowego Politechniki Wrocławskiej ustyuowanego przy Placu Grunwaldzkim, ul. Janiszewskiego 9 we Wrocławiu. W programie:

            • Fizyka dla magika - Pokazy wybranych zjawisk fizycznych, które zaprezentuje  doc. dr. inż. Anna Hajdusianek (Politechnika Wrocławska), twórca i dyrektor Akademii Młodych Odkrywców

             

            Organizatorzy zapraszają uczniów szkół podstawowych (wraz z rodzicami, rodzeństwem), wszystkich zainteresowanych, a także dzieci w wieku przedszkolnym od godziny 17.30 do 18.30. Wstęp wolny. Należy wypełnić formularz (w załaczeniu), który prosimy przesłać na adres mailowy Krzysztof.ryczko@pwr.edu.pl do dnia 8 września z informacją o liczbie uczniów, którzy wraz z opiekunami wezmą udział  w pokazach.

            formularze_ZjazdFizykowPolskich.docx

        • A po wakacjach inauguracja roku szkolnego 2017/2018
          • A po wakacjach inauguracja roku szkolnego 2017/2018

          • Udanych wakacji i bezpiecznego powrotu do szkoły :-)

            Inauguracja roku szkolnego 2017/2018 odbędzie sie w dniu 04 września 2017 r. :

            •  godz. 11.00     klasy   1, 2, 3 boisko szkolne / przy niepogodzie sala gimnastyczna;
            •  godz. 09.00   klasy   4, 5, 6, 7 boisko szkolne / przy niepogodzie sala gimnastyczna.

            W zakładce Dyrektor zawarte zostały wszystkie ważne terminy kalendarium nadchodzącego roku szkolnego.

            Dyrektor ZSP 12 Izabela Wojtycka

        • Przedstawienie 3g "Cinderella"
          • Przedstawienie 3g "Cinderella"

          • 22 czerwca uczestnicy koła teatralnego z klasy 3g wystawili przedstawienie w języku angielskim pt. "Cinderella". Młodzi aktorzy zadali sobie bardzo dużo trudu w przygotowaniu występu. Nauczyli się bardzo trudnych ról oraz przygotowali piękne elementy scenografii.

            W przygotowanie do ról włożyli całe serca i mimo drobnych potknięć zasłużyli na gromkie brawa publiczności. Pokonując swoją nieśmiałość i pierwszy stres związany z publicznym wystąpieniem pokazali jak są odważni. Wielkie brawa kochani! Gratulujemy!

            M. Głowacka-Haponiuk

            Galeria