• Martinstag- Dzień św. Marcina
          • Martinstag- Dzień św. Marcina

          • Nasi zachodni sąsiedzi świętują co roku dzień św. Marcina (Martinstag), zachęcając do wspólnych pochodów z lampionami, jarmarków Marcińskich, czy wspólnych ognisk. Uczniowie klas siódmych oraz klas gimnazjalnych postanowili  oprócz zwyczajów przypadających na 11 listopada poznać bliżej postać św. Marcin z Tours,a mianowicie co zrobił, gdy na swojej drodze spotkał marznącego biedaka, w jaki sposób z rzymskiego legionisty został biskupem oraz dlaczego gęsi są jego symbolem. Zgodnie stwierdziliśmy, że w przyszłym roku zorganizujemy w naszej szkole jarmark Marciński z pysznymi rogalami!

            Malwina Kordus

            Zdjęcia

        • „Śniadanie daje moc” - Obchody Dnia Zdrowego Żywienia i Gotowania w SP26
          • „Śniadanie daje moc” - Obchody Dnia Zdrowego Żywienia i Gotowania w SP26

          • Uczniowie klas młodszych naszej szkoły corocznie uczestniczą w realizacji programu   „ Śniadanie daje moc.” Jego   ideą jest promowanie prawidłowego żywienia wśród uczniów klas 1-3 szkół podstawowych, zwiększanie świadomości na temat zdrowego odżywiania oraz istotnej roli śniadań w codziennej diecie dzieci.


            W  8 listopada we wszystkich szkołach podstawowych w Polsce, które zgłosiły się do programu  odbyły się obchody  „ Dnia Śniadanie Daje Moc ”.  Także w naszej szkole były zabawy, konkursy, tworzenie plakatów z hasłami dotyczącymi zdrowych posiłków oraz wspólne przygotowanie zdrowych i smacznych śniadań.  Nasi uczniowie wiedzą już doskonale , że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu  mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień! 
             
            Koordynator  projektu w SP 26
            Alicja Śledzińska

            Galeria

          • W terminie do 1 grudnia (piątek) należy wykonać samodzielnie dowolną techniką plastyczną kalendarz adwentowy z  24 elementami (przegródkami/okienkami/pojemniczkami/kopertami itd.) wraz z numeracją. Trzy najlepsze prace z klas 1-3 oraz 3 kalendarze z klas 4-7 zostaną nagrodzone i będą reprezentowały naszą szkołę w etapie  międzyszkolnym  konkursu.

             

            Podpisane prace(imię nazwisko, KLASA,szkoła) należy przekazać  organizatorowi konkursu, można je również  zostawić w pokoju nauczycielskim.

             

                      Organizator konkursu: Malwina Kordus

          • I Międzyszkolny Konkurs Mam Talent

          • Miło mi poinformować, że uczniowie naszej szkoły zostali LAUREATAMI  
            I  MIĘDZYSZKOLNEGO  KONKURSU  MAM  TALENT !
            Historia początek swój miała na drodze eliminacji w SP 26, do których zgłosiło się kilkunastu uczniów z różnymi „talentami”, m.in. : muzycznym, plastycznym, intelektualnym… Jury w składzie: Paulina Zwarycz (nauczyciel muzyki) i Marta Lushchay (nauczyciel wychowania wczesnoszkolnego) wytypowało 11 osób, które swymi nieprzeciętnymi zdolnościami przykuły szczególnie uwagę. Byli wśród nich:
            1.Julia Nowak kl.3 – talent aktorski
            2.Malwina Minigulov kl.4 – talent muzyczny (shuffle dance)
            3.Milena Kolat kl.5 - talent plastyczny
            4.Lidia Walczak k l.5 – talent muzyczny (gra na pianinie)
            5.Marta Sochocka kl. 5 – talent muzyczny (gra na pianinie)
            6.Achkasov Vladyslav kl.6 – kostka Rubika
            7.Sebasian Miszkowicz- Adamowicz kl.6 – talent muzyczny (gra na wibrafonie)
            8.Maksymilian Błoński kl.7 – talent muzyczny (śpiew)
            9.Jan Wesołowski kl.7 – iluzja, magia
            10.Maja Krasowska kl.7 – talent muzyczny (śpiew)
            11.Katarzyna Zielińska kl.7 – talent muzyczny (śpiew)

            27 października 2017 r. zwycięzcy półfinału pojechali zaprezentować swoje zdolności do SP nr 27 przy ul. Rumiankowej we Wrocławiu i wygrali!!!
            Występ Vladysława, który na czas układał kostki Rubika (o różnym poziomie trudności) wzbudził ogromny podziw -  nie tylko publiczności ale i jury. Podobnie było z magikiem Jankiem Wesołowskim, Mają Krasowską, Kasią Zielińską czy świetnym instrumentalistą – Sebasianem Miszkowicz- Adamowiczem, dzięki któremu widownia miała okazję pewnie po raz pierwszy w życiu ujrzeć i usłyszeć jeden z instrumentów perkusyjnych – wibrafon.
            Oklaskom nie było końca! Zwyciężyli – nasi cudowni uczniowie!
            GRATULUJEMY !!!
            Życzymy dalszych sukcesów i cieszymy się, że jesteście wśród nas !

             

            Zdjęcia

                                                                                                           Paulina Zwarycz

          • IV Przegląd Wrocławskich Zespołów Śpiewaczych

          • 24 października 2017 r. wybrane  uczennice klas 7 – pasjonatki  śpiewu (Marika Kiełbiowska ,
            Jagoda Borysiak, Nicole Mroczka, Lena Szprynger, Justyna Biesiekierska, Julia Tomaszewska,
            Maja Krasowska, Katarzyna Zielińska)  – miały okazję zaprezentować swój talent muzyczny  na
            IV PRZEGLĄDZIE  WROCŁAWSKICH  ZESPOŁÓW  ŚPIEWACZYCH  w Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Przygotowywały się krótko a utwór , jaki chciały zaprezentować – okazał się bardzo wymagający. Wystąpiły a cappella śpiewając  „Drzewo” – główną melodię z filmu „Igrzyska śmierci”.  Uczennice wystąpiły na ogromnej scenie sali koncertowej liczącej 400 osób i przy licznej konkurencji. Dla niektórych z Nich był to debiut muzyczny – a już na pewno debiut zespołu wokalnego SP 26!
            Gratulujemy  występu!!!
            Dziewczyny przygotowywała p. Paulina Zwarycz (nauczyciel muzyki).

            Zdjęcia

            Paulina Zwarycz

          • RAZEM W PEŁNI SPRAWNI!

          • 26 października bieżącego roku w naszej szkole, odbyły się warsztaty z projektu „Razem w pełni sprawni”. Poprowadził je Pan Łukasz Siemież z Fundacji Promyk Słońca. W warsztatach uczestniczyły cztery klasy: 3c, 4c, 5d oraz 7c. Uczniowie dyskutowali o tym czym jest niepełnosprawność, o stereotypach krążących wokół tej tematyki. Dowiedzieli się, jak pomóc osobie poruszającej się na wózku inwalidzkim, w momencie gdy wózek się przewróci lub osoba z niego wypadnie. Uczestnicy „na własnej skórze” mogli doświadczyć z czym musi zmagać się na co dzień osoba niepełnosprawna (z deficytem).Uczniowie zapoznali się również z zasadami savoir – vivre wobec osób niepełnosprawnych. Na koniec usłyszeli rap z przesłaniem – utwór z teledyskiem, opisujący codzienność osoby poruszającej się na wózku.

            Zdjęcia

            Anna Stęchła, Dorota Mizeracka

        • Europejski Tydzień Kodowania
          • Europejski Tydzień Kodowania

          • Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Europejskim Tygodniu Kodowania, który zorganizowaliśmy w dniach 16-20 października. Uczniowie SP26 korzystali z aplikacji: Kodable, Gry Blockly, Wayfinding with Code (Disney), Scratch oraz
            Minecraft. Uczestnicy rozwiązywali proste i bardziej skomplikowane operecje blokowe, używali pętli i bloków warunkowych. Rozwijali także kreatywność tworząc własne krótkie historyjki. Uczyli się kodowania, dobrze się przy tym bawiąc. Istotna była współpraca i wzajemna pomoc uczniów, którzy dzielili się własnymi pomysłami umożliwiającymi rozwiązanie pojawiających się problemów. 

            Krótka relacja z przebiegu wydarzenia w naszej szkole:

            Zachęcamy wszystkich do zabawy z kodowaniem:)

            Iwona Kowalik

             

             

          • Warsztaty z psem

          • Dnia 17 października w naszej szkole  odbyły się warsztaty Projektu Miejskiego poświęcone relacji człowiek- zwierzę. Warsztat przeprowadził pan Marcin Wierzba - realizujący Projekt Centrum Przyjaznych Relacji pt.  "Ludzie - Zwierzęta". 
            Pan Marcin jest instruktorem i zoopsychologiem  w szkole dla psów "Happy Dog". Jest również specjalistą od zachowań psów i kotów oraz relacji człowiek - zwierzę.
                           W warsztatach wzięli udział uczniowie klas  czwartych c,d, e, f. Głównym tematem spotkania było zapoznanie uczniów z  zasadami poprawnej komunikacji  z psem oraz relacji człowiek - zwierzę, czyli jak z szacunkiem traktować zwierzęta. Ponadto czwartoklasiści zdobyli informacje w zakresie higieny środowiska.  Dowiedzieli się  dlaczego należy sprzątać po psach, jak odróżnić kubły na psie odchody od zwykłych koszy na śmieci, dlaczego trzeba regularnie szczepić, odrobaczać zwierzęta domowe oraz pilnować by nie miały pcheł.
                          Najprzyjemniejszym etapem warsztatów był bezpośredni kontakt z psem, możliwość pogłaskania czy przytulenia się do zwierzęcia. Świadczą o tym radosne twarze dzieci widoczne na zdjęciach.
             
            Dorota Mizeracka
        • Projekt „Sztuka uniwersalnym językiem dialogu"
          • Projekt „Sztuka uniwersalnym językiem dialogu"

          • W bieżącym roku szkolnym uczniowie naszej szkoły uczestniczą w realizacji projektu „ Sztuka uniwersalnym językiem dialogu " będącym częścią programu "Wrocławianin kompetentny międzykulturowo." Zajęcia prowadzone są  przez członków fundacji Go’n’Act  i mają na celu zaznajomienie   dzieci z różnymi regionami świata oraz budowanie postawy otwartości wobec drugiego człowieka poprzez kontakt ze sztuką. Na każdym spotkaniu dzieci poznają dany region świata ze szczególnym uwzględnieniem typowych motywów w sztuce oraz charakterystycznych technik artystycznych. 
            Dnia 11 października uczniowie klasy 1c  uczestniczyli w drugich   z cyklu warsztatach. Były one poświęcone sztuce kultur Ameryki Południowej. Dla opisania i uporządkowania kultur obszar  przedkolumbijskiej Ameryki został podzielony przez naukowców na trzy regiony: północny, obejmujący Meksyk, Gwatemalę, Salwador i część Hondurasu, nazwany Mezoameryką, środkowy, obejmujący Panamę, Nikaraguę, Kostarykę, Kolumbię oraz część Hondurasu i południowy, obejmujący Ekwador, Peru, Chile, część Boliwii, nazwany obszarem andyjskim. Każdy z tych obszarów cechują różnice pomiędzy organizacją życia społeczeństw, religią i sztuką. Uczestnicy warsztatów wysłuchali charakterystycznych utworów pochodzących z tych regionów, poznali typowe dla nich  instrumenty takie jak  flet prosty, fletnia Pana , wielkie trąby rogi i łuki muzyczne. Uczniowie mieli także możliwość przymierzenia ręcznie wykonanej biżuterii pochodzącej z tych odległych obszarów oraz podziwiania różnych przedmiotów użytkowych typowych dla kultur Ameryki Południowej. Warsztaty zakończyły się wspólnym wykonaniem prac plastycznych związanych z tematem zajęć.

            Następne spotkanie już za dwa tygodnie. Tym razem będzie ono poświęcone sztuce  Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.


            Alicja Śledzińska

            Galeria
             

        • Wystawa edukacyjna WIELOKULTUROWI WROCŁAWIANIE
          • Wystawa edukacyjna WIELOKULTUROWI WROCŁAWIANIE

          • „Wielokulturowi wrocławianie” to wystawa edukacyjna, której celem jest przybliżenie mieszkańcom Wrocławia sylwetek zarówno cudzoziemców mieszkających we Wrocławiu, jak i osób reprezentujących inną kulturę, osób dwukulturowych urodzonych we Wrocławiu, a także osób narażonych na wykluczenie z powodu rasy, religii, koloru skóry, wieku itd.

            Źródło: http://wielokultury.wroclaw.pl

             

            Wystawę, wypożyczoną z Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, można do 23 października oglądać na holu naszej szkoły.

            Projekt jest finansowany ze środków Gminy Wrocław

            Iwona Kowalik

          • WORLD SPACE WEEK WROCŁAW 2017 - warsztaty

          • W sobotę, 7 października 2017 roku, odbyły się w naszej szkole warsztaty zorganizowane w ramach World Space Week Wrocław 2017. Przygotowano 28 warsztatów i 6 sesji pokazów w Planetarium. Poniżej skrót wydarzenia:

             

            Dziękujemy za pomoc i udział w zajęciach. Radzie Rodziców SP26 dziękujemy za ufundowanie sesji Planetarium.

             

            Drugi dzień wydarzenia World Space Week miał miejsce w Centrum Konferencyjnym Hali Stulecia:

            Projekt wspolfinansowany prez Wrocławski Fundusz Malych Inicjatyw

            W imieniu organizatorów:
            Iwona Kowalik

        • Pokaz łazików marsjańskich
          • Pokaz łazików marsjańskich

          • Miło nam poinformować, że w sobotę, 7 października 2017 r, podczas World Space Week Wrocław 2017 w naszej szkole, będzie możliwość zobaczenia łazików marsjańskich. Pokaz łazików przygotowali dla nas studenci z koła naukowego CONTINUUM, działającego na Uniwersytecie Wrocławskim, którym bardzo dziękujemy. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych od godziny 9.00 do 18.00.

            W imieniu organizatorów WSW Wrocław 2017
            Iwona Kowalik

        • Zapraszamy na kosmiczne emocje
          • Zapraszamy na kosmiczne emocje

          • Wprawdzie bezpłatne bilety na warsztaty zostały już rozdane, ale nadal zapraszamy na kosmiczne niespodzianki do SP26 podczas World Space Week Wrocław 2017. Od godziny 17.00 będzie można przenieść się w Kosmos dzięki Wirtualnej Rzeczywistości, przygotowanej przez Virtual Dream - LojKe.pl. Pan Piotr Łój zapewni wszystkim  niezapomniane przeżycia! Będzie można zobaczyć, jako kosmonauta, symulację pierwszego lotu w Kosmos i wyjść z rakiety w przestrzeń kosmiczną oraz zwiedzić Międzynarodową Stację Kosmiczną. A atrakcji może być znacznie więcej!

            Fanów filmów fabularnych o tematyce kosmicznej zapraszamy o godzinie 13.00 do wzięcia udziału w quizie Kahoot, w którym uczestnicy będą musieli wskaać tytuły fragmentów prezentowanych filmów. O godzinie 14.00 oraz 14.30 zapraszamy dzieci w wieku 6-10 lat na quiz interaktywny, sprawdzający wiedzę z podstaw astronomii. Dla ułatwienia pytania przeczyta prowadzący nauczyciel. Do obu quizów potrzebne są urządzenia z dostępem do internetu.

            Serdecznie zapraszamy!

            W imieniu organizatorów
            Iwona Kowalik

          • Cyrk Fizyczny

          • 28.09.2017 roku klasy 3 A i 3 E uczestniczyły w Cyrku Fizycznym zorganizowanym przez Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. W trakcie zajęć odbyły się ciekawe pokazy dźwiękowe i wizualne. Nie zabrakło efektownych wybuchów, doświadczeń z ciekłym azotem oraz eksperymentów przy użyciu prawdziwych laserów. Ogromne wrażenie wywarł cud zamiany wody w sok z czarnej porzeczki, który następnie widzowie mogli skosztować.

            Serdeczne podziękowania kierujemy w stronę Pana dr Tomasza Ossowskiego za zaproszenie nas do udziału w tym ciekawym wydarzeniu.

            Zdjęcia

             

            Joanna Pędziwiatr

        • WORLD SPACE WEEK WROCŁAW 2017
          • WORLD SPACE WEEK WROCŁAW 2017

          • Szkoła Podstawowa nr 26 jest współorganizatorem kolejnego „kosmicznego” wydarzenia – World Space Week Wrocław 2017, które odbędzie się w dniach 7-8 października 2017 r. Jest to cykl wydarzeń promujących szeroko rozumiane dziedziny nauki, wiedzę i nowoczesne technologie związane z eksploracją i badaniami Kosmosu. Projekt skierowany jest przede wszystkim do dzieci i młodzieży oraz osób zainteresowanych poszerzaniem swojej wiedzy o  Wszechświecie.

            W naszej szkole odbędą się w sobotę, 7 października, warsztaty, podzielone dla na 3 grupy wiekowe: 6-10 lat, 11-15 i 16-20 lat. Dla uczestników przygotowano m.in. budowanie teleskopu, gotowanie komety z suchego lodu, trening astronauty na sali gimnastycznej, zajęcia z programowania łazików, zajęcia z tabletami, budowanie rakiet z materiałów z recyklingu tworzenie osłony termicznej dla jajka-astronauty i in. Krótkofalowcy z SP6ZWR przeprowadzą warsztaty na temat budowy domowego satelitarnego odbiornika map pogody oraz zbudują z uczestnikami kapsułę do balonu stratosferycznego. Przedstawiciele Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii przeprowadzą po raz kolejny obserwacje Słońca oraz obserwacje wieczorne. Odbędą się pokazy kosmicznych Wirtualnych rzeczywistości. Rada Rodziców ufundowała 6 seansów Mobilnego Planetarium (grupy 4-6 lat, 7-10 oraz 11-14 lat). Szczegółowe informacje oraz bezpłatne bilety do pobrania znajdują się na stronie http://www.worldspaceweek.pl/

                        Drugi dzień wydarzenia (niedziela, 8 października) to konferencja popularno-naukowa, która odbędzie się w Sali wielofunkcyjnej Hali Stulecia (przy fontannie). Prelekcje, skierowane do odbiorców w każdym wieku, wygłoszą wrocławscy astronomowie, m.in. prof. Michał Tomczak, dr Milena Ratajczak, a także popularyzatorzy nauki i astronomii i przedstawiciele branży kosmicznej, m.in. Karol Wójcicki, Jędrzej Górski, Marcin Stolarski, Michał Żołnowski, Leszek Orzechowski, Szymon Gryś, Piotr Łój. W foyer będzie możliwość rozmowy z prelegentami. Przed budynkiem odbędą się pokazy łazików marsjańskich, pokazy naukowe, startu balonu stratosferycznego oraz obserwacje astronomiczne.

            Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Bilety oraz szczegółowe informacje, w tym harmonogram i sylwetki prowadzących, są dostępne na stronie http://worldspaceweek.pl/
            World Space Week Wrocław 2017 odbywa się pod Patronatem Honorowym Dolnośląskiego Kuratora Oświaty, Polskiej Agencji Kosmicznej, Politechniki Wrocławskiej, Urzędu Miasta Wrocławia oraz ESERO.
             
            Harmonogram wszystkich wydarzeń:
             
             
             
             
            Zapraszamy:)
            W imieniu organizatorów
            Iwona Kowalik

             

        • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania, który powstał w inicjatywy Polskiej Izby Książki. To świetna okazja, by wspólnie z dziećmi móc poczytać ich ulubione książki. Z tej okazji do świetlicy szkolnej postanowiliśmy zaprosić wyjątkową osobę. Panią Teresę Makarską-Siwicką. Osobę o wyjątkowej duszy i charakterze, aktorkę dawnego Teatru Lalki i Aktora ,,Pinokio”, a obecnego Teatru ,,Pinokio” w Łodzi. Pani Teresa zachciała poczytać naszym uczniom nietypowe fragmenty Mary Poppins. 
             

        • Europejski Dzień Języków Obcych w naszych świetlicach
          • Europejski Dzień Języków Obcych w naszych świetlicach

          • Europejski Dzień Języków Obcych obchodzony jest 26 września. To dzień, w którym Rada Europy chce zachęcić miliony Europejczyków do nauki języków obcych. W naszych świetlicach postanowiliśmy także uczcić ten dzień poprzez organizację Tygodnia Języków Obcych, który trwał od 25 do 28 września.