22 września uczniowie klas 7d oraz 7e wzięli udział w wycieczce do Fundacji „ Krzyżowa". Na miejscu czekały na nich atrakcyjne warsztaty o tematyce integracyjnej oraz historycznej. Podczas warsztatów integracyjnych uczniowie brali udział w zabawach, uczących ich współpracy, wzajemnego szacunku i zrozumienia. W pięknym siedemnastowiecznym pałacu, położonym pośród zieleni i starych drzew, uczniowie poznawali historię tego wyjątkowego miejsca.
Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego została powołana 30 lat temu, kilka miesięcy po symbolicznej polsko-niemieckiej Mszy Pojednania z 12 listopada 1989, w której wzięli udział Tadeusz Mazowiecki oraz Helmut Kohl. Od samego początku działalność Fundacji ma na celu wspieranie pokojowego współistnienia ludzi różnych narodowości, światopoglądów, wyznań, a także pielęgnowanie historycznego dziedzictwa Krzyżowej.
Uczniowie mieli okazję zobaczyć fragment Muru Berlińskiego, odwiedzić historyczny Dom na Wzgórzu oraz pospacerować po labiryncie, będącym jednocześnie wystawą zatytułowaną „Odwaga i pojednanie”. Wystawa opowiada o relacjach polsko-niemieckich w XX wieku i robi na zwiedzających duże wrażenie. Narracja prowadzi przez labirynt, a jego ściany stanowią ogromne płyty rdzawej blachy. Na płytach tych znajdują się opowieści o kolejnych, najczęściej dramatycznych wydarzeniach polsko-niemieckiej historii. Labirynt symbolizuje meandry wrogości, z których zwiedzający musi znaleźć wyjście – podobnie jak Polacy i Niemcy po II wojnie światowej.
Wyjazd do Krzyżowej okazał się dla naszej młodzieży niezwykle wartościowy i stał się inspiracją dla pozostałych klas, aby w najbliższym czasie także odwiedzić to piękne miejsce.
Joanna Pędziwiatr
Gabriela Mueller
Piotr Stępień
Koordynatorki projektu „Krzyżowa”
Malwiną Kordus i Iwona Bowarny