W dniach 20-24 stycznia w świetlicy odbyły się kreatywne zajęcia naukowe, podczas których dzieci miały okazję przeprowadzić ciekawe eksperymenty takie jak tworzenie sztucznego śniegu, hodowanie kryształów z boraksu, malowanie obrazów solą, czy też rosnącymi farbkami. Wykorzystaliśmy również śnieg, by tworzyć na nim kolorowe obrazy. Dzieci mogły zaobserwować jak zachowuje się farba plakatowa w różnych temperaturach.
Do przygotowania sztucznego śniegu użyliśmy znanych każdemu dziecku składników. Wykorzystując odpowiednie materiały, takie jak sodę oczyszczoną i wodę, piankę do golenia, mydło w płynie oraz mąkę ziemniaczaną dzieci mogły zobaczyć, jak proste składniki mogą zamienić się w puszysty i chłodny "śnieg". Eksperyment dostarczył dzieciom wielu emocji, a także pobudził wyobraźnię, szczególnie w kontekście zimowych dni i wyobrażeń na temat śniegu. Był również doskonałą okazją do wypróbowania różnych przepisów na masy sensoryczne oraz sposobów ich tworzenia. Powstały również hodowle kryształów z boraksu. Przygotowaliśmy roztwór boraksu w wodzie, a dzieci umieszczały w nim sznurki lub patyczki, aby obserwować, jak z dnia na dzień powstają piękne kryształki. Cały proces cieszył się dużym zainteresowaniem, a dzieci z radością sprawdzały, jak ich kryształy rosną i zmieniają się w trakcie eksperymentu. Podczas zajęć malowania obrazów solą dzieci miały okazję eksperymentować z różnymi kolorami farb, tworząc abstrakcyjne kompozycje, które rozwijały ich zdolności twórcze. Podczas łączenia różnych odcieni i kolorów uczniowie uzyskali ciekawe efekty świetlne i przestrzenne.
Zajęcia nie tylko były doskonałą okazją do nauki i zabawy, ale również rozwijały ciekawość dzieci i zachęcały do samodzielnego odkrywania tajemnic nauki. Dzieci chętnie dzieliły się swoimi obserwacjami i wrażeniami z przeprowadzonych eksperymentów, co sprzyjało integracji grupy i wymianie doświadczeń.
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.
Monika Cichoń
Joanna Młyńczak
Mirosława Muras
Martyna Tokarz