Pierwsze miesiące w szkole dla uczniów grupy XX były czasem wzajemnego poznawania się i integracji. Dzieci wspólnie uczyły się wierszyków i piosenek na uroczyste pasowanie, chętnie dzieliły się opowieściami o swoich wakacyjnych przygodach oraz tworzyły piękne prace plastyczne.
We wrześniu uczniowie zajmowali się tematem bezpieczeństwa na drodze – do szkoły i ze szkoły, a także na terenie placówki. Dzieci wykonały plakat, poznały podstawowe zasady ruchu drogowego dla pieszych oraz uczestniczyły w quizie wiedzy. Ważnym wydarzeniem w świetlicy klasy 1d była akcja „Czytamy z sercem”. Uczniowie poszerzyli wiedzę na temat serca, zdrowego stylu życia i poznali sposoby zapobiegania chorobom układu krążenia. Wiedzą już, jak ogromne znaczenie maja zbilansowana dieta, aktywność fizyczna oraz odpowiednia ilość snu dla regeneracji ciała i mózgu.
W ramach akcji „Czytamy z sercem” dzieci wykonały zawieszki do breloczków jako prezenty dla pacjentów przebywających w szpitalu. Do ich wykonania wykorzystano zasoby szkolne dostępne w ramach programu „Laboratoria Przyszłości”.
Na początku października uczniowie rozpoczęli zajęcia związane z tematyką jesiennej pory roku. Rozwiązywali łamigłówki oraz „zagadki jesienne”. Z darów jesieni stworzyli piękne prace plastyczne, które ozdobiły salę oraz tablice na korytarzu szkolnym. Z okazji rozpoczęcia jesieni dzieci miały również okazję obejrzeć „Pokaz mody jesiennej”.
Uczniowie włączyli się w realizację wielu ciekawych projektów szkolnych. Jednym z nich jest projekt „Odkrywcy szczęścia”. Dzieci rozpoczęły prowadzenie dzienniczka wdzięczności. Dzięki tej aktywności uczą się dostrzegać więcej dobra wokół siebie, a także ćwiczą koncentrację, uważność i systematyczność. Uczniowie chętnie uczestniczą w realizacji projektu, co pozwala im lepiej poznawać swoich rówieśników oraz samych siebie i doceniać pozytywne rzeczy, które spotykają ich każdego dnia.
Kolejnym projektem, w którym biorą udział uczniowie klasy 1d, jest „Zabawa Sztuką”. Celem projektu jest pobudzanie kreatywności i myślenia twórczego u dzieci. Grupa XX włączyła się także w realizację projektu edukacyjno-czytelniczego „Bajki Pomagajki” – dzieci słuchają bajek terapeutycznych, a następnie wspólnie omawiają ich przesłanie, szukając odniesień do codziennego życia. Każda przeczytana bajka staje się inspiracją do stworzenia przez uczniów ilustracji na jej temat.
W pierwszych miesiącach roku szkolnego obchodziliśmy wiele wyjątkowych dni, które były pełne radości i twórczości. 11 listopada świętowaliśmy Narodowe Święto Niepodległości, jedno z najważniejszych świąt państwowych w Polsce. Z tej okazji dzieci wykonały piękne białe orzełki oraz kokardy narodowe, upamiętniając symbolicznie to ważne wydarzenie.
W miesiącu październiku i listopadzie odbyły się również inne ciekawe dni, które wzbogaciły świetlicowe zajęcia. W „Dniu Dyni” uczniowie obejrzeli film edukacyjny o różnorodności i zastosowaniu tego warzywa, a także wykonali prace plastyczne, które ozdobiły szkolny korytarz. Podczas „Dnia Origami” dzieci tworzyły różnorodne figury, takie jak liski-zakładki do książek oraz skaczące żabki. Poznały historię origami, dzieliły się swoją wiedzą na ten temat, a także zorganizowały wyścigi skaczących żab. Z kolei w „Dniu Postaci z Bajek” oraz „Dniu Kundelka” dzieci układały puzzle i brały udział w innych zabawach związanych z tematyką tych dni. W „Dniu Roweru” uczniowie spędzili czas, podejmując różnorodne aktywności fizyczne, które wzbudziły wiele radości.
Przy odpowiednich warunkach pogodowych zajęcia świetlicowe na świeżym powietrzu odbywają się każdego dnia. Uczniowie integrują się wówczas z rówieśnikami z innych klas pierwszych. Razem grają w piłkę nożną, zbijaka, skaczą przez linę i skakankę oraz uczestniczą w wielu zabawach ruchowych.
Każde z tych wydarzeń wzbogaciło dzieci o nowe doświadczenia i pozwoliło im rozwijać swoje umiejętności w różnorodnych obszarach. Pierwsze miesiące w świetlicy 1D były pełne emocjonujących chwil, które wpłynęły na lepsze poznanie siebie, rówieśników oraz otaczającego świata. To był czas twórczej zabawy, nauki, integracji i wspólnych przeżyć, które na długo pozostaną w pamięci uczniów.
Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.
Joanna Młyńczak
Małgorzata Smektała-Siek