W piątek, 22 marca, w ramach projektu "Młodzi w Akcji: Wiosna", klasa 2e udała się na wycieczkę do Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu. Głównym celem było poznanie tradycji wielkanocnych oraz dziedzictwa kulturowego Dolnoślązaków.
Podczas wizyty uczniowie mieli okazję podziwiać piękne pisanki wykonane tradycyjnymi metodami, takimi jak rytownicza i batikowa. Pisanki były ozdobione masą bursztynową, tuszem, markerem czy włóczką, a także wykorzystano technikę trawienia kwasem chlebowym. Ogromne zainteresowanie wzbudziły również nowoczesne pisanki, ozdobione precyzyjnymi wzorami wykonanymi przy użyciu wiertła dentystycznego. Uwagę uczniów przyciągnęły także tzw. "pająki" - ozdoby z naturalnych materiałów, takich jak słoma, groch czy fasola, które przypominały żyrandole i były tradycyjnie mocowane w domach do belki stropowej nad stołem, mając zapewnić domownikom szczęście i dobrobyt. Na wystawie można było również podziwiać różnorodne palmy wielkanocne zdobione kwiatami z krepiny lub wykonane z suszonych i barwionych kwiatów, traw i ziół, znane jako "palmy wileńskie". Uczniowie mieli także okazję zobaczyć prace ponad 40 twórców z Dolnego Śląska i Opolszczyzny, obejmujące szeroki zakres wiekowy od 11 do prawie 100 lat. Dodatkowo obejrzeli unikatowe nagranie filmowe z lat 60. XX wieku, ukazujące dolnośląskie wiosenne obrzędy.
Podczas zwiedzania muzeum dzieci miały możliwość zapoznania się z wystawą stałą, prezentującą dziedzictwo kulturowe mieszkańców Dolnego Śląska. Zobaczyły wnętrze izby oraz postaci przedwojennych Dolnoślązaków, ubranych w tradycyjne stroje, a także mogły przyjrzeć się meblom i przedmiotom codziennego użytku, których używano w tamtych czasach.
Mamy nadzieję, że wizyta w Muzeum nie tylko była dla uczniów wspaniałą lekcją historii, ale także zainspirowała ich do samodzielnego tworzenia pięknych ozdób świątecznych.
Iwona Opalińska i Iwona Nogaj