20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół, ustanowiony przez ONZ z inicjatywy Słowenii. Celem obchodów jest podkreślenie znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na zagrożenia dla tych owadów. Warto pamiętać, że pszczoły zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. To dzięki ich pracowitości tych owadów możemy jeść jabłka, maliny, czereśnie, ogórki jak i wiele innych owoców i warzyw. Zapylają one też rośliny użytkowane do innych celów – ozdobnych, leczniczych, kosmetycznych i tekstylnych. Jedną z nich jest np. bawełna – a to oznacza, że dzięki pszczołom możemy nosić jeansy czy bawełniane koszulki. Niestety w wyniku wielu czynników w tym głównie działań człowieka, pszczoły zaczynają ginąć. Na świecie istnieje około 20 000 gatunków pszczół. Aż 222 z około 470 gatunków pszczół żyjących w Polsce jest zagrożonych wyginięciem.
18 maja uczniowie klasy 2 c, uczestnicząc w warsztatach pszczelarskich, mieli okazję poznać bliżej budowę i zwyczaje tych pracowitych owadów. Zajęcia odbyły się na terenie prawdziwej pasieki. Dzieci, pod czujnym okiem pszczelarza , ubrane w kombinezony i kapelusze pszczelarskie obserwowały zachowania pszczelej rodziny , zaglądnęły do ula , a najodważniejsi poznali dokładnie budowę trutnia , biorąc go bez obaw do ręki ! Zwyczaje i role społeczne w roju pszczoły miodnej okazały się niezwykle ciekawe. Na zakończenie warsztatów wszyscy delektowali się przepysznym miodem.
Nasi uczniowie już wiedzą , że pszczoły to bardzo pożyteczne owady . Wiele im zawdzięczamy i musimy o tym pamiętać – nie tylko w Światowym Dniu Pszczół, ale i na co dzień.
Alicja Śledzińska