Jest mi niezwykle miło poinformować, że nasza świetlica szkolna otrzymała wspaniałą możliwość uczestnictwa w warsztatach pt.,,Oswajamy niepełnosprawność" prowadzonych na terenie naszej szkoły przez Panią Agatę Roczniak - prezeskę zarządu Fundacji Diversum. Ze względu na ograniczenia uczestników, w warsztatach miały możliwość uczestnictwa 4 grupy świetlicowe, podzielonych na dwie grupy. Każde warsztaty trwały 1,5h i zawierały zarówno część teoretyczną jak i praktyczną.
Podczas warsztatów:
- zostały wyjaśniamy różnice pomiędzy niepełnosprawnościami - uczestnicy zdobyli wiedzę, że każdy może mieć inne, szczególne potrzeby
-usłyszeli prawdziwe historie osób z niepełnosprawnościami (sport, marzenia, rodzina), aby wzmocnić proces integracji społecznej oraz pokazać, że można realizować się w życiu na swój własny możliwy sposób
- poznali sposoby komunikacji, jak zwracać się do osoby z niepełnosprawnością, aby nie krzywdzić tylko wspierać (tzw. savoir-vivre osób z niepełnosprawnościami)
Podczas warsztatów zostały wykorzystane rekwizyty, aby zaangażować dzieci - “wejście w rolę” tzn. dzieci doświadczyły na “własnej skórze”, jak to jest mieć szczególną potrzebę. Dzieci miały możliwość siadania na wózek, uczenia się jazdy na nim, mały zasłonięte oczy i poznawały kształty różnych przedmiotów, poruszały się z białą laską dla osób niewidomych i niedowidzących. Dzieci “czytały” z tablic brajlowskich, dzięki temu rozwijały poziom empatii i zaspokajały ciekawość poznając perspektywę różnych osób.
Pani Agata, będąca osobą z niepełnosprawnością, poruszająca się na wózku ze względu na swoją chorobę z każdym wypowiadanym słowem zarażała nas wszystkich swoją energią i uśmiechem. W niesamowity sposób odpowiadała na wszystkie pytania dzieci, na które często dorośli długo szukają odpowiedzi.
Na koniec Pani Agata przygotowała niesłychaną niespodziankę dla wszystkich uczestników warsztatów, a mianowicie każdy z uczestników otrzymał książkę pt. ,,Przemek zawsze wstaje lewą nogą". Dzięki uprzejmości Pani Agaty, książka powędrowała również do szkolnej biblioteki. Wychowawcy grup świetlicowych otrzymali także karty inkluzywne ,,Zosia wie, co jest grane" wspierające prowadzenie zajęć poświęconych tematyce oswajania z niepełnosprawnością.
To wielki zaszczyt móc gościć Panią Agatę w naszych szkolnych progach. Jesteśmy wzruszeni i wdzięczni, że mogliśmy doświadczyć tego spotkania i być jego częścią.
Martyna Tokarz