W dniach 23-24 października 2024 roku uczniowie klas 5b, 5g, 6b i 6f uczestniczyli w wycieczce do Karkonoskiego Parku Narodowego. W środowy poranek 23 października o godzinie 7:30 zebraliśmy się wraz z opiekunami – paniami Sylwią Grzybowską, Małgorzatą Hajduk, Moniką Kicman, Hanną Musiał-Krzywiecką, Joanną Płonowską, Bernadettą Walską, Joanną Włodarska -Garczarek i panem Janem Krzywieckim przed naszą szkołą, aby stamtąd wyruszyć do Szklarskiej Poręby.
Już pierwszy dzień naszej wyprawy obfitował w wiele atrakcji. Jako pierwszy punkt programu obraliśmy jeden z piękniejszych karkonoskich wodospadów - Wodospad Szklarki. Wodospad Szklarki to drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach, którego kaskada osiąga wysokość 13,3 m. Potok spada szerokim strumieniem zwężającym się u dołu i skręcającym spiralnie. Malowniczo położony w eksklawie Karkonoskiego Parku Narodowego, w środkowej części Wąwozu Szklarki, na wysokości 520m n.p.m. Na lewym brzegu skalnego progu wodospadu znajdują się okazałe marmity. Przy wodospadzie znajduje się małe, urocze schronisko PTTK „Kochanówka”.
Następnie malowniczą trasą przeszliśmy na południowo-wschodnie zbocza Wysokiego Grzbietu Gór Izerskich, do ciekawej grupy skalnej Chybotek, który jest pomnikiem przyrody nieożywionej, zbudowanym z granitu karkonoskiego. Chybotek znajduje się na wysokości 565 m n.p.m. i waży 15 ton, a najwyżej położony głaz ma średnicę ok. 4 m i daje się rozkołysać. Następnie przeszliśmy na wspaniale położony punkt widokowy Złoty Widok. Gdzie w pięknym otoczeniu przyrody i w pełnym słońcu mogliśmy wypocząć na drewnianych leżakach i ławeczkach ze złotym widokiem na dwa najpopularniejsze szczyty górujące nad Szklarską Porębą: Szrenicę i Śnieżne Kotły.
Następnie na parkingu u podnóża Szrenicy wypakowaliśmy z autokaru nasze bagaże, które dalej do schroniska, pojechały busem, a my udaliśmy się ponownie eksplorować Karkonosze. Kolejnym punktem programu naszej wycieczki była największa atrakcja przyrodnicza polskich Sudetów: Wodospad Kamieńczyka, położony na wysokości 846 m n.p.m. Ten niezwykły wodospad, składający się z trzech kaskad o łącznej wysokości 27 metrów, jest najwyżej położonym wodospadem w regionie. Woda z Kamieńczyka spływa do malowniczego Wąwozu Kamieńczyka, który charakteryzuje się imponującymi skalnymi pionowymi ścianami o wysokości od 20 do 30 metrów. Szerokość wąwozu w niektórych miejscach nie przekracza 4 metrów, co dodaje temu miejscu niezwykłego, tajemniczego charakteru. Pod środkową kaskadą wodospadu kryje się Złota Jama – z której wydobywano ametysty. Te imponujące granitowe pionowe ściany z ich 100-metrową długością, stanowiły m.in. tło do historii bohaterów hitu kinowego „Opowieści z Narnii”.
Następnie już trochę zmęczeni, ale nadal w doskonałych humorach i w pięknym słońcu wspinaliśmy się do schroniska wysokogórskiego Na Hali Szrenickiej, położonego na wysokości 1195 m n.p.m. gdzie czekał na nas smaczny gorący posiłek i zasłużony odpoczynek.
Cudowny, słoneczny poranek w górach to pierwszy widok z okien naszych pokoi kolejnego dnia! Po nocnym wypoczynku i pysznym śniadaniu ruszyliśmy trudny szlak i na najwyższy nad Szklarską Porębą, Karkonoski., szczyt Szrenicę 1362 m n.p.m po zdobyciu której odpoczywaliśmy w schronisku PTTK „Szrenica”. Następnie schodziliśmy malowniczym ale trudnym z uwagi na kamienie szlakiem, podziwiając piękne jesienne widoki do Szklarskiej Poręby na obiad w Karczmie Hutnika.
Kolejnym punktem programu była wizyta w Leśnej Hucie jednej z niewielu istniejących dziś producentów szkła. Na naszych oczach hutnik wytapiał różne formy szklane od ozdób po wazony i naczynia, używając do tego dawnych narzędzi i form kuglerskich, co przydaje produkowanym tutaj przedmiotom dodatkowego waloru rzemieślniczej perfekcji.
Zwieńczeniem naszej wycieczki były bardzo interesujące warsztaty zdobienia szkła w Leśnej Hucie. Praca przy zdobieniu tak wszystkich pochłonęła, że podczas szlifowania swoich szklanek zupełnie zapomnieliśmy o zmęczeniu wysokogórską wędrówką. Następnie udaliśmy się w podróż powrotną do Wrocławia, gdzie oczekiwali nas stęsknieni rodzice.
Hanna Musiał-Krzywiecka