Świętujemy nadejście wiosny!
- Pokaz Wiosen
21 marca – Dzień Otwarty Szkoły
Z czym się Wam kojarzy pierwszy dzień wiosny? Mi z zapachem trawy, słońcem, światem bardziej wesołym, przyjaznym i uporządkowanym. Więcej mi się chce, mam mnóstwo energii i empatii. I oczywiście – nomen omen – z wagarami, wszak to dawny Dzień Wagarowicza. Kto przychodzi do szkoły w taki dzień, dobrowolnie, z zainteresowaniem, z uśmiechem? A jednak - przyszli nauczyciele i uczniowie, którzy chcieli swoją placówkę zaprezentować i rodzice z dziećmi, które tymi uczniami być może niedługo się staną. I nie wyglądało na to, żeby ktoś miał ochotę wagarować…
Przy wejściu słodkim upominkiem witali gości przewodnicy pod opieką p.Kowalik. Chętnych oprowadzali po szkole, opowiadając też o swoich wrażeniach z punktu widzenia uczniów. Rodzice interesowali się dostosowaniem placówki do najmłodszych, zaglądali do klas, rozmawiali ze szkolnym pedagogiem p.Tran Quoc i psychologiem p.Bobińską – Szocik. Kierowali też sporo pytań do wicedyrektora - czyli p.Woźniak. Na oglądaniu szkoły można było poprzestać lub wziąć udział w wielu ciekawych zajęciach. Oto co przygotowali pracownicy naszej placówki:
- warsztaty ruchowe z chustą edukacyjną Klanzy prowadzone przez p.Milczarczyk i p.Piątek ze świetlicy, w których dzieci uczestniczyły chętnie i po prostu świetnie się bawiły (to prawdziwa sztuka – uczyć poprzez zabawę);
- Tamborrada – czyli baskijskie święto bębnów – była to lekcja pokazowa p.Zwarycz z klasą 4c, podczas której uczniowie grali na instrumentach perkusyjnych czołowy utwór baskijskiej parady: „Marsz San Sebastian”, a p.Paulina opowiedziała o współpracy naszej szkoły z San Sebastian;
- zajęcia z wykorzystaniem tablicy interaktywnej przygotowały p.Śledzińska i p.Czyżewska i mimo, iż chętnych było baaaardzo wielu, każdy miał okazję spróbować swoich sił przy tablicy (biorąc pod uwagę rozwój technologii i jej wpływ na młode pokolenie – cóż, chyba zainteresowanie tym narzędziem w edukacji nie dziwi…);
- w klimat przedświąteczny wprowadziły chętnych p.Zielińska, robiąc z dziećmi kurczaczki z filcu, służące jako koszulki na jajka, które dzieci mogły zabrać do domu oraz p.Maćków i p.Godek, przygotowując wielkanocne pisanki i ozdoby;
- eksperymenty przyrodnicze zademonstrowała p.Walska, ucząc, jak zrobić wulkan, kauczukowe piłeczki czy żelkowate ludziki. Dzieci chętnie przyłączały się do wykonywania doświadczeń, a rodzice przyglądali się z zazdrością. Niestety – spektakularnych wybuchów nie było. Bezpieczeństwo przede wszystkim;
- matematyczne umiejętności można było zdobywać i szlifować podczas gier i zabaw matematycznych i interaktywnych, prowadzonych przez p.Aleksandrowicz-Kirwiel i p.Szymańską oraz p.Popiołek. Tak prowadzona matematyka naprawdę zachęca do nauki przedmiotu!;
- warsztaty plastyczne, w których uczniowie mogli odkrywać tajniki lepienia z masy solnej pod okiem p.Kicman lub stolarstwa dzięki p.Mizerackiej oraz malować z p.Grzybowską, p.Szerląg i p.Świtalską. W takich zajęciach można brać udział w naszych szkolnych świetlicach.
Efekt takiego odkrywania i rozwijania uczniowskich talentów i pasji pokazały p.Nowak i p.Rybak, organizując wraz z rodzicami (dziękujemy p.Andrzejewskim, p.Jaremczak i p.Kolat) wernisaż prac plastycznych uczennic z klasy 6a, do którego miejsca użyczyła Miejska Biblioteka Publiczna przy szkole (p.Różo – to z pewnością nie był ostatni raz).
Przysłowiową wisienką na torcie był występ Jose Torresa w ramach realizowanego „Programu integracji i edukacji wielokulturowej we Wrocławiu -Wrocławski MOST TOLERANCJI 2015”. Żywiołowe kubańskie rytmy znakomicie wpisały się w atmosferę tego niezwykłego dnia. Muzyk wraz z żoną i zespołem przekazali energię i radość zgromadzonym gościom, grając i opowiadając o fundacji „Mosty tolerancji” oraz o swoich wrażeniach związanych z mieszkaniem we Wrocławiu.
O odpowiedni poziom ruchu obecnych dbał niestrudzony p.Gołąbek, prowadząc przez cały czas gry i zabawy ruchowe. Można było zagrać w mini-koszykówkę, pojeździć na hulajnodze, poćwiczyć na torze przeszkód. Nasza szkoła ma kilometry do pokonywania, więc kondycja fizyczna przyda się każdemuJ
I na koniec słowo o wspomnianych na początku przewodnikach: Ala G., Karolina, Bartek, Szymon, Kacper Ch., Nina, Monika, Igor, Ala P., Dominik, Basia– jesteście wielcy! Cierpliwie, dokładnie i z wielką kulturą pełniliście swoją rolę.
Mam nadzieję, że zachęciliśmy naszych przyszłych uczniów - więc kochani: do zobaczenia we wrześniu!
Agnieszka Rybak
Dzień Świętego Patryka
Irlandzki Dzień Świętego Patryka staje się coraz bardziej popularny na świecie, również w Polsce. A nawet w naszej szkole. Klasa 4B zorganizowała w ten dzień konkurs poszukiwania koniczynek, a przyjazne leprykony rozdawały upominki i przyozdobiły szkołę oraz naszych uczniów zieloną barwą Irlandii.
Arkadiusz Hajduk
Rozgrywki piątych klas w piłce siatkowej
Na początku marca uczniowie klas piątych wzięli udział w dzielnicowych rozgrywkach piłki siatkowej. Zawody odbyły się w szkole podstawowej nr 3. Przybyły drużyny ze szkół podstawowych z zachodniej części Wrocławia.
Nasi zawodnicy świetnie prezentowali się na boisku i walczyli do końca.
K. Spurek
J. Gołąbek
Podziękowania
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom którzy wspierali akcję zbierania karmy dla psów ze schroniska przy ul. Ślazowej. Mieszkańcy schroniska jak również pracownicy bardzo ucieszyli się z naszych darów. Dzięki Wam, udało nam się zebrać prawie 50 kg karmy.
Sylwia Piątek, Karolina Milczarczyk
Happening plastyczny "DYWAN KWIATOWY"
- Akcja plastyczna w SP26
Akcja "Słowo też boli"
- Manifestacja przeciwko przemocy słownej
XV Powiatowy Turniej Ortograficzny etap międzyszkolny
17 marca 2015r. Szkoła Podstawowa nr 26 we Wrocławiu gościła reprezentantów ośmiu szkół wrocławskich: SP3, SP18, SP26, SP37, SP38, SP58, SP113, SP118. Byliśmy w tym dniu organizatorami eliminacji do XV Powiatowego Turnieju Ortograficznego - etap międzyszkolny pod patronatem Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. W toku eliminacji jury po ocenie prac reprezentacji szkolnych wyłoniło dwie drużyny, które weszły do finału miejskiego. Zwyciężyły drużyny ze Szkoły Podstawowej nr 3 we Wrocławiu oraz Szkoły Podstawowej nr 26 we Wroclawiu. Ucieszył nas niezwykle fakt, że nasi reprezentanci przechodzą do finału powiatowego konkursu. Gratuluję uczniom :-) Dominice Krzyszczuk, Szymonowi Nowickiemu, Mateuszowi Sołtysowi. Dziękuję nauczycielom przygotowującym dzieci do konkursu paniom: Jolancie Popiołek oraz Hannie Szkodzińskiej. Za organizację przedsięwzięcia dziękuję także koordynatorom ze strony szkoły paniom Annie Jastrzębskiej oraz Dorocie Orsicz-Brylonek. Brawo! Dyrektor ZSP12 - Izabela Wojtycka
St Patrick's Day
Z okazji Dnia Świętego Patryka obchodzonego w Irlandii 17 marca, uczniowie klasy 4c przygotowali plakaty. Oto wyróżnione prace:
Dorota Biały
MARZYMY – MYŚLIMY - TWORZYMY – ELIMINACJE REGIONALNE ODYSEI UMYSŁU
Odyseusze uczą się marzyć – odważnie i w oparciu o cele, myśleć – samodzielnie i nieszablonowo, i tworzyć – rozwiązania oryginalne i efektywne zarazem.
Dnia 14 marca 2015 roku grupa Odyseuszy z klasy 6b wzięła udział w ELIMINACJACH REGIONALNYCH ODYSEI UMYSŁU 2015, które odbyły się we Wrocławiu w X Liceum Ogólnokształcącym. W eliminacjach tych wzięło udział 80 drużyn z województw: dolnośląskiego i opolskiego. Odyseusze w składzie:
Izabela Karaśkiewicz
Bartłomiej Nowosiński
Daria Wachowiak
Wiktoria Wróblewska
Zuzanna Sibińska
Zuzanna Sroka
Nina Czyżniewskapracowali już od listopada nad rozwiązaniem problemu długoterminowego, którym była: GRA Z PUSZKĄ PANDORY. Drużyna samodzielnie przygotowała scenariusz przedstawienia, kostiumy, wszystkie rekwizyty i całą scenografię. Ich wystąpienie było niesamowite, wzruszające i pełne pasji. Spośród trzynastu zespołów, które pracowały nad tym samym problemem (były to też szkoły gimnazjalne), lepsze okazały się tylko dwie drużyny. Odyseusze z klasy 6b zajęli III miejsce i tym samym otarli się o finał.
Gratuluję drużynie wytrwałości, pomysłowości i ogromnej charyzmy. Dziękuję p. Renacie Cierniak za pomoc w prowadzeniu drużyny i MBP filia nr 7 za udostępnianie miejsca na próby.
Karolina Milczarczyk
DZIEŃ OTWARTY SZKOŁY 21.03.2015
Spotkania Matematyczne w SP26
26.02.2015r. Szkoła Podstawowa nr 26 była organizatorem I Spotkania Matematycznego w ramach przygotowań do realizacji "Wrocławskiej strategii na rzecz poprawy efektywności kształcenia w zakresie matematyki". Pani Iwona Kowalik poprowadziła zajęcia otwarte z klasą 5a, których tematem było pojęcie skali. Pani Dyrektor Izabela Wojtycka przedstawiła wypracowaną z dyrektorami grupy dziesięciu wrocławskich szkół podstawowych koncepcję spotkań matematyków służącą poszukiwaniu nowych metod pracy z dziećmi na zajęciach edukacji matematycznej. Gościliśmy dyrektorów i nauczycieli ze Szkół Podstawowych nr 3, 19, 22, 51, 75, 95, 113. W której ze szkół matematycy zorganizują następne spotkanie? Dziękujemy klasie 5a za tak aktywną i efektywną pracę na zajęciach otwartych :-)
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w klasach 1-3
23 lutego w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji nauczyciele klas 1-3 prowadzili zajęcia odnośnie znanych powiedzeń. Dzieci wspólnie z nauczycielem omawiały i wyjaśniały wyrażenia. Na koniec wykonały w grupach plakaty dotyczącego znanych zwrotów w języku polskim.
25 lutego odbył się klasowy konkurs, w którym brali udział uczniowie klas 1-3. Wyniki konkursu są dowodem na to, iż klasy były bardzo przygotowane oraz dzieci doskonale znają znaczenie i symbolikę powiedzeń.
Angelika Smal
Rostrzygnięcie konkursu na animowane logo lub baner DBI2015
- Lista zwycięzców konkursu
Zabawki naszych rodziców
- Finał akcji Samorządu Uczniowskiego
XV Miejski Konkurs Recytatorski "Spotkanie z wierszem" etap dzielnicowy
W dniu 24.02.2015r. byliśmy organizatorami etapu dzielnicowego XV Miejskiego Konkursu Recytatorskiego "Spotkanie z wierszem" pod patronatem Wrocławskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zaprezentowały się dzieci z różnych szkół, które zostały wyłonione do konkursu w ramach etapów szkolnych. Wszyscy uczestnicy otrzymali podziękowania za udział, zostali przyjęci też drobnym poczęstunkiem. Do etapu miejskiego przeszło trzech uczestników, w tym ku naszej wielkiej radości Kasia Wiśniewska z klasy III c, która będzie reprezentować naszą szkołę na wyższym już etapie zmagań konkursowych. Kasiu, gratulujemy! Dziękuję za organizację konkursu w naszej szkole paniom: U.Gajdzie oraz G.Mueller, a także pani A. Jastrzębskiej za organizację etapu szkolnego konkursu :-) Dyrektor ZSP12 Izabela Wojtycka
Z wizytą w Gimnazjum nr 18
Dnia 24 lutego klasa 6b pojechała do Gimnazjum numer 18 we Wrocławiu, aby uczestniczyć w Dniach Otwartych Szkoły. Już od samego wejścia czekało nas wiele atrakcji. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach chemicznych, podczas których przygotowywali różne mikstury. Niemniej ciekawe okazały się zajęcia z fizyki, gdzie zobaczyliśmy walki najprawdziwszych robotów. Mogliśmy obejrzeć prezentację multimedialną o historii Wrocławia, oglądaliśmy pod mikroskopami różne ciekawe stworzenia, wysłuchaliśmy wykładu o budowie człowieka, a także wzięliśmy udział w zajęciach teatralnych, muzycznych, sportowych i matematycznych. Uczniowie wrócili bardzo zadowoleni, a wizyta ta na pewno pomoże im w wyborze przyszłej szkoły.
K. Milczarczyk
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
21 lutego to Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. W naszej szkole zorganizowany został z tej okazji konkurs dla klas czwartych i piątych, podczas którego uczniowie mogli wykazać się znajomością języka polskiego. Najważniejszą jednak konkurencją było przygotowanie i wygłoszenie mowy, w której dzieci uzasadniły, dlaczego warto uczyć się i znać język ojczysty.
W językowych zmaganiach pierwsze miejsce zajęła klas 5 b, drugie 4 b, a trzecie 4 a. Wszystkim gratulujemy, a do obejrzenia, a raczej wysłuchania wygłoszonych tekstów zapraszamy korzystając z podanego linku.
Ten ważny dzień postanowili również zaakcentować nauczyciele. Po raz pierwszy zorganizowane zostało w naszej szkole dyktando dla nauczycieli. Chętnych do skonfrontowania się z zawiłościami ortografii i interpunkcji języka polskiego było 16 nauczycieli. Wyłączeni byli nauczyciele j. polskiego. Z prawdziwą przyjemnością informuję, że najlepiej tekst napisała Pani Iwona Kowalik. Zaproponowała matematyczny rewanż. Mamy nadzieję, że chętnych nie zabraknie.
Ewa Glińska
Konkurs ,,Brzechwa dzieciom”
W świetlicowym konkursie " Brzechwa dzieciom "wzięło udział 40 uczniów z klas I-III. Dzieci były wspaniale przygotowane. Bardzo dobrze opanowały utwory i pięknie je recytowały. Publiczność z zachwytem obejrzała występy swoich kolegów. Recytacje oceniała komisja w składzie: p.Sylwia Piątek, p. Karolina Milczarczyk, p. Bernadetta Walska, p. Angelika Smal. Nasi mali artyści otrzymali dyplomy i piękne nagrody. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do kolejnego konkursu, który odbędzie się już niebawem.
Wyniki:
Klasy I
I miejsce Ewa Komorowska
II miejsce Andrzej Pietrzak
III miejsce Hanna Sapilak
Klasy II
I miejsce Ola Ciszek, Maja Bereska
II miejsce Kinga Mielniczek
III miejsce Maja Madej
Klasy III
I miejsce Oliwia Binkowska
II miejsce Natalia Pawłowska
III miejsce Tymek Dobry
Sylwia Piątek
Zajęcia na temat "Bezpiecznego Internetu"
- Zajęcia dla uczniów SP26 o cyberprzemocy
Archiwum Aktualności