• “Czytamy z sercem” w P8
          • “Czytamy z sercem” w P8

          • W październiku podczas pobytu w świetlicy kl. 2e ponownie odwiedziła swoich młodszych kolegów i koleżanki z Przedszkola nr 8. Tym razem uczniowie przygotowali głośne czytanie opowiadania “O robocie, który chciał mieć serce”. Zajęcia odbyły się w ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca. 

            Głośne czytanie na forum, z podziałem na role i mikrofonem w dłoni nie jest zadaniem łatwym. Jednak uczniowie świetnie z nim sobie poradzili. Wielkie gratulacje i podziękowania dla Jagody, Bartka M., Adriana, Poli, Zosi i Magdy. Wzbudzili zainteresowanie przedszkolaków, którzy słuchali z wielką uwagą. Po zakończeniu czytania przeprowadzona została rozmowa kierowana, sprawdzająca aktywne słuchanie. Dzieci doskonale orientowały się w treści i udzielały prawidłowych odpowiedzi na pytania. 

            Przedszkolaki i uczniowie wspólnie wykonali również pracę plastyczną - “Wyturlaj robota”. Dzieci miały wielką frajdę z rysowania, ponieważ kształt poszczególnych  części ciała robota był dla nich niespodzianką. Zależał od ilości oczek wyrzuconych na kostce. Powstały piękne rysunki, z których nauczyciele zorganizowali wystawę. Efekty twórczości dzieci można podziwiać w galerii.

            Wspólne spotkanie uczniów i przedszkolaków było wspaniałą okazją do zintegrowania obu grup. Serdeczne podziękowania dla p. Kamili Babczyńskiej za możliwość przeprowadzenia zajęć oraz wsparcie podczas ich realizacji. Dziękujemy!

             

            Iwona Opalińska

            wychowawca świetlicy kl. 2e

        • Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2023
          • Europejski Dzień Sportu Szkolnego 2023

          • Jest nam niezmiernie miło poinformować, że nasza świetlica wzięła udział w wydarzeniu pod nazwą European School Sport Day (ESSD). Celem tej inicjatywy jest promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia wśród uczniów.  Wydarzenie w Polsce koordynowane jest przez Fundację V4Sport  przy aktywnym wsparciu partnerów: Akademii Krokieta i Lamy, Krajowego Szkolnego Związku Sportowego, Szkolnego Związku Sportowego „DOLNY ŚLĄSK”, Szkolnego Związku Sportowego „WIELKOPOLSKA”, Fundacji WESPÓŁ, Ludowych Zespołów Sportowych, Podkarpackiego Wojewódzkiego Szkolnego Związku Sportowego. Wydarzenie to  organizowane jest cyklicznie od 2015 roku w ostatni piątek września  na terenie całej Europy, a także kilku krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej.

            Wspólnie z kilkunastoma tysiącami szkół z całego świata z przyjemnością dołączyliśmy do projektu, który został bardzo pozytywnie przyjęty przez naszych uczniów.  

            Klasy 3a oraz 3d uczestniczyli w zorganizowanych zajęciach sportowych trwających 120 minut na świeżym powietrzu. Nie obyło się bez przeciągania liny, obowiązkowego wyścigu rzędów, rzutów do celu czy turnieju piłki nożnej. Podczas celebrowania Święta Sportu dzieciaki chętnie prezentowały swoje sportowe zdolności, a nasz kolega Staś zechciał zaprezentować pokaz jazdy na hulajnodze wyczynowej. Emocje sięgały momentami zenitu. Część z nich udało się uwiecznić na zdjęciach, do których serdecznie zapraszamy.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom za tak wspaniałe zaangażowanie i oczywiście wszystkim gratulujemy! Czekamy na dyplomy ! :)

            Martyna Tokarz

        • 6A PODCZAS XXVI DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI
          • 6A PODCZAS XXVI DOLNOŚLĄSKIEGO FESTIWALU NAUKI

          • 19 września klasa 6a, kultywując tradycję SP 26 we Wrocławiu, wzięła po raz pierwszy udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. Uczniowie udali się na Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego, gdzie aktywnie uczestniczyli w wykładzie z pogadanką pt.: "Mały może więcej - mikroorganizmy w naszym życiu". Podczas wykładu prezentowane były ciekawe fotografie, a klasa dowiedziała się, że pomimo mikroskopijnych rozmiarów, wirusy, bakterie oraz grzyby pełnią niesamowicie istotną rolę w naszym życiu. Wywierają ogromny wpływ na na stan naszego zdrowia i środowiska w którym żyjemy,  a nawet na sposób naszego zachowania.

            Aleksandra Sadowska

        • XXVI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI – CYRK FIZYCZNY.
          • XXVI DOLNOŚLĄSKI FESTIWAL NAUKI – CYRK FIZYCZNY.

          • Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki. W słoneczną wrześniową środę wszyscy uczniowie klas ósmych wybrali się na Cyrk Fizyczny zorganizowany przez Wydział Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego.

            Wydarzenie to jest stałym elementem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki i od lat cieszy się ogromnym powodzeniem. Celem imprezy jest popularyzacja nauk przyrodniczych poprzez pokazy doświadczeń fizycznych wraz z ich przystępnymi objaśnieniami. Podczas Cyrku prezentowane były efektowne, zabawne i zaskakujące eksperymenty. Warto podkreślić, że choć impreza odbywa się co roku, to program Cyrku jest zawsze inny.

            Dodatkową atrakcją dla uczestników był Kiermasz Fizyczny, podczas którego uczestnicy mogli z bliska przyjrzeć się takim zjawiskom jak rozchodzenie fal w różnych ośrodkach. Udział we wszystkich wydarzeniach był bezpłatny.

            Bardzo serdecznie podziękujemy panu Tomaszowi Ossowskiemu – rodzicowi z naszej szkoły, za pomoc przy organizacji powyższego przedsięwzięcia.

            Renata Mazurek

        • Aktywny Dzieciak – Sportowe Świetlice, pilotażowy  projekt Młodzieżowego Centrum Sportu.
          • Aktywny Dzieciak – Sportowe Świetlice, pilotażowy projekt Młodzieżowego Centrum Sportu.

          • W miesiącu październiku rozpoczęła się w naszej szkole realizacja bepłatnego projektu Aktywny Dzieciak – Sportowe Świetlice”. Biorą w nim udział uczniowie uczęszczający na zajęcia opiekuńcze. Spotkania w ramach projektu, odbywają się dwa razy w tygodniu, uczestniczą w nich uczniowie z grupy VIII, XXI. Prowadzone są przez p. Piotra Dzierżanowskiego, doświadczonego, trenera sportowego. W następnych edycjach projektu do realizacji dołączą kolejne grupy świetlicowe.

            Celem projektu jest aktywizacja dzieci, organizacja spędzania czasu w naszych świetlicach w sposób efektywny i propagujący zdrowy styl życia oraz podniesienie ogólnej sprawności fizycznej uczestników.

            Uczniowie uczestniczą w szerokiej gamie zajęć ogólnorozwojowych z elementami gimnastyki, aerobiku, tańca i gier zespołowych.

            Pierwsze zajęcia bardzo przypadły do gustu naszym uczniom, z zaangażowaniem i zapałem włączali się do wszystkich zabaw i ćwiczeń ruchowych. Dzieci z  niecierpliwością czekają na kolejne spotkanie.

            S. Piątek

        • 6B - Na tropach nauki
          • 6B - Na tropach nauki

          • W miejskim kalendarzu wydarzeń edukacyjnych od wielu lat wpisany jest Dolnośląski Festiwal Nauki. Z tej okazji uczniowie klasy 6b udali się na Politechnikę Wrocławską, aby wziąć udział w pokazach i warsztatach naukowych. Organizatorzy zapewnili wszystkim uczestnikom bardzo wiele atrakcji., w postaci stanowisk tematycznych od matematycznych, fizycznych, chemicznych, geograficznych, po inżynieryjne. Uczniowie klasy 6B mogli porozmawiać ze studentami należącymi do różnych kół naukowych, dowiedzieli się między innymi więcej o budowie rakiet, mostów, ochronie środowiska. W samym centrum festiwalu odbywały się konkursy wiedzy o Wrocławiu, w których również nasi uczniowie wzięli udział, zdobywając nagrody rzeczowe. Kilkugodzinny pobyt w pięknych okolicznościach Kampusu Politechniki Wrocławskiej pozwolił uczniom odpocząć od codziennej nauki, zobaczyć praktyczne oblicze nauki, jak również mamy nadzieję, zainspirować do własnych poszukiwań naukowych. Dziękujemy organizatorom wydarzenia i mamy nadzieję do zobaczenia za rok.

            Marek Berkowski

        • Europejski Dzień Języków Obcych w naszych świetlicach
          • Europejski Dzień Języków Obcych w naszych świetlicach

          • Dnia 26.09.2023r. w naszych świetlicach obchodziliśmy Europejski Dzień Języków Obcych.  Celem obchodów tego święta jest m.in.

            - podkreślenie znaczenia uczenia się i nauczania języków obcych, szerzenia idei wielojęzyczności oraz porozumiewania się między kulturami

            -promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy pielęgnować

            - a także uczenie się języków przez całe życie, zarówno w szkole jak i poza nią.

            Nasi uczniowie podczas zajęć dowiedzieli się o wielu ciekawostkach językowych, poznali słowa m.in. dziękuję, dzień dobry w kilku językach  t.j. język chiński, chorwacki, niemiecki, norweski czy portugalski. Bawiliśmy się również językiem hiszpańskim: wspólnie liczyliśmy i poznawaliśmy nowe słownictwo. Podczas świętowania nie zabrakło także zabaw ruchowych z językiem angielskim w roli głównej.

            W ramach Europejskiego Dnia Języków Obcych uczniowie kl. 2e i 2b uczestniczyli w zajęciach, na których pracowali ze słownikami języków obcych. Dzieci poznały budowę słownika, alfabetyczny układ słów w nim zawartych, utrwaliły alfabet polski i nauczyły się jak w praktyce korzystać ze słownika. Pracując w małych grupach samodzielnie poszukiwały wybranych słów w kilku językach: niemieckim, francuskim, angielskim, włoskim, hiszpańskim, szwedzkim, ukraińskim i greckim. Podczas zajęć uczniowie poznali magiczne słowa: proszę, dziękuję i przepraszam, w tych językach. Mieli również okazję uświadomić sobie, że warto uczyć się języków obcych, które są dla nas oknem na świat i dają nam poczucie wolności i możliwość rozwoju.

            Tego dnia wszyscy  uczniowie wykonali także piękne prace plastyczne, które dziś zdobią nasze świetlicowe sale i przypominają nam o tym jak istotną rolę stanowi nieustająca nauka obcych języków. 

            Martyna Tokarz

        • Europejski Dzień Języków - świętuj razem z nami!
          • Europejski Dzień Języków - świętuj razem z nami!

          • Europejski Dzień Języków obchodzony jest 26 września każdego roku od 2001 r. z inicjatywy Rady Europy i we współpracy z Komisją Europejską.W ramach  obchodów  do 700 milionów Europejczyków z 46 państw, które w Radzie Europy reprezentowane są przez swoich  przedstawicieli,  kierowany jest apel o podejmowanie nauki większej liczby języków  i to niezależnie od wieku uczących się oraz formy kształcenia - szkolnej czy pozaszkolnej. Rada Europy w przekonaniu, że różnorodność językowa stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi kulturami, oraz  że różnorodność językowa stanowi kluczowy czynnik  bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, podejmuje starania mające na celu promowanie wielojęzyczności na terenie całej Europy.

            W naszej szkole obchodziliśmy Tydzień Języków Europejskich.w tym roku pod hasłem : CO WIEMY O JĘZYKACH NASZYCH SĄSIADÓW? Pracowaliśmy metodą projektów, zabaw językowych i aplikacji.

            Po wiecej szczegóły zapraszamy na stronę internetową Europejskiego Dnia Języków.

             

        • Digitale Familie eTwinning
          • Digitale Familie eTwinning

          • Po trzech dniach intensywnych przygotowań online razem z 18 szkołami z Polski  i Czech jesteśmy gotowi, by rozpocząć nasz nowy niemieckojęzyczny projekt eTwinning "Digitale Familie". Podczas jego trwania stworzymy wirtualne rodziny, wymyślając poszczególne postaci i opisując je za pomocą narzędzi TIK. Powstaną materiały w postaci gier, quizów, zabaw, książeczek, a wszystko po to by zwiększyć motywację i zainteresowanie nauką j.niemieckiego. Szczególną uwagę poświęcimy współpracy, kreatywności oraz bezpieczeństwu w sieci.

            Malwina Kordus