Monika Kicman
Zdjęcia
Rozpoczęliśmy realizację programu „Szkoła w mieście”. Jako pierwsze na zajęcia wyjechały klasy 4a i 4c. 21 października rano w Hali Stulecia odbyły się warsztaty na temat najciekawszych budowli Wrocławia.
Na podstawie Zarządzenia nr 04/09/2014 z dnia 30.09.2014r. Dyrektora Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 12 we Wrocławiu w sprawie dodatkowych dni wolnych od zajęć w roku szkolnym 2014/2015 uczyniono dniami wolnymi z dyżurem nauczycieli w świetlicy szkolnej: 10.11.2014r., 02.01.2015r., 05.01.2015r., 05.06.2015r.
I.Wojtycka
Jednym z podstawowych celów wychowawczych realizowanych w Szkole Podstawowej nr 26 jest kształtowanie w dzieciach postaw prospołecznych i rozbudzanie szeroko pojmowanej empatii. Dlatego też chętnie włączyliśmy się w akcję charytatywną, której celem było zebranie pieniędzy na operację ucznia naszej szkoły, Kubusia Kucharskiego, który zmaga się z wrodzoną wadą serca.
W akcji uczestniczyła cała szkoła: uczniowie klas 1-6, grono pedagogiczne oraz rodzice. Zbiórka została zainicjowana przez nauczycielkę edukacji wczesnoszkolnej Angelikę Smal.
Wszystkie klasy zaangażowały się w akcję poprzez przygotowanie plakatów i prac plastycznych o tematyce „Wspólnie możemy razem”. Na tablicach informacyjnych rozwieszono afisze, a uczniowie wszystkich klas otrzymali pisemną informację o rodzaju zbieranych artykułów oraz wyjaśnienie celu przeprowadzanej akcji. Przez wiele dni dzieci przynosiły do szkoły różne przedmioty, które następnie zostały przeznaczone na loterię fantową oraz aukcję. W ramach akcji charytatywnej w naszej szkole został również zorganizowany konkurs „Mam Talent”. 20 października odbyły się pierwsze eliminacje, które zakończyły się wyłonieniem grupy finalistów.
W dniu akcji charytatywnej, która odbyła się 27 października, już od rana można były zakupić fanty na loterię oraz pyszne ciasto przyniesione przez rodziców. O godz. 17:00 odbył się finał „Mam Talent” a także aukcja darów podarowanych przez rodziców i nauczycieli z naszej szkoły.
Dzięki naszym wspólnym staraniom i wielkiemu zaangażowaniu całej szkolnej społeczności udało nam się zebrać ok 9,100 zł. Wszystkie dzieci i ich wychowawcy otrzymali podziękowanie za udział, i zaangażowanie w przebieg akcji.
Dziękujemy wszystkim za okazaną pomoc
przy organizacji akcji charytatywnej „Dla Kubusia”
Another free digital slideshow by Smilebox |
Przypominany, że trwają zapisy na konkursy: Alfika Humanistycznego oraz Alfika Matematycznego. Więcej informacji można znaleźć w zakładce Konkursy.
28.10 klasa 3a i 3b wybrały się do Zoo na lekcję pt. "Zwierzęta drapieżne Europy". Pani, która nas oprowadzała opowiedziała nam, jak odróżnić żbika od kota domowego, w jaki sposób norka amerykańska znalazła się w Europie, o watahach wilków i ich osobnikach alfa. Omówiła też zagadnienia związane z ekologią i ochroną gatunkową zwierząt drapieżnych. Poznaliśmy cechy charakterystyczne niedźwiedzi brunatnych, rysi, żbików europejskich i wilka. Otrzymaliśmy wiele ciekawych materiałów na podstawie których będziemy mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat drapieżników Europy.
Jednak najciekawszym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie nowo otwartego Afrykarium. Jest to przepiękny unikatowy na skalę światową kompleks przedstawiajacy różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. Mogliśmy tam zobaczyć przepiękne akwaria, zbiorniki wone, oczka i baseny w których pływały ryby słodkowodne, manaty, krokodyle, płaszczki, rekiny, pingwiny i wiele, wiele innych cudownie kolorowych ryb. Można było podziwiać niebywale kolorową i atrakcyjną rafę koralową. Największe wrażenie na wszystkich dzieciach zrobił przezroczysty, podwodny tunel w basenie dla rekinów. Efakt był taki, że wszystkim się w głowach kręciło :) Dzieci były zachwycone.
Barbara Woźniak
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Wycieczka 3a do Oceanarium.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Gra w squasha.
Szkoła w mieście
Uczniowie klas pierwszych i klasy trzeciej „c”, uczestniczą w projekcie „Szkoła w mieście”. W Centrum Sportowym Hasta La Vista we Wrocławiu, odbyły się zajęcia sportowe. Jakie to były lekcje? Najtrafniej swoje wrażenia opisały dzieci.
Koordynator projektu w szkole - Jolanta Popiołek
Gra w squasha
W dzisiejszym dniu mieliśmy wycieczkę klasową do Centrum Sportowego Hasta La Vista. Jest to największy klub squasha na świecie. Na dzisiejszej lekcji miałam okazję po raz pierwszy zagrać w squasha. Pani wytłumaczyła nam, na czym polega ta gra. Każdemu z nas dała specjalne palety, którymi graliśmy. Zorganizowane były także drużynowe zawody i różne zabawy. Moim zdaniem gra w squasha jest bardzo trudna, ale za to interesująca. Pod koniec naszych zajęć pani zrobiła nam zdjęcie, żebyśmy mieli pamiątkę z tego cudownego miejsca. Ta wycieczka była bardzo udana i SUPEROWA !!!! JJJOliwia Binkowskakl. III c
Ta lekcja była bardzo fajna, bo graliśmy w squasha. Trener najpierw pokazał nam podstawy, a potem sam zrozumiałem parę rzeczy.
Mateusz Wiewiórowski kl. 3c.
Byliśmy w Centrum Sportowym Hasta La Vista. Gralismy w squasha. Było bardzo fajnie. Odbijalismy gumową piłkę i nosilismy google.
Bartek Tomczyk kl. 3c
Najlepsze było jak graliśmy w squasha. Było tam wesoło, miło, a pan trener był fajny.
Jakub Druczak kl. 3c
27.10.2014 w naszej szkole odbędzie się akcja charytatywna "Dla Kubusia". Celem akcji jest zebranie pieniędzy na kolejną operacją chłopca. Kuba jest uczniem klasy 2e i zmaga się z wrodzoną wadą serca. W ramach akcji w szkole 27.10.14 od godz. 8:45 będzie można zakupic ciasto, losy na fanty oraz prace uczniowskie. Następnie o godz. 17:00 odbędzie się szkolny konkurs "Mam Talent" oraz aukcja ciekawych rzeczy. Zapraszamy wszystkich nauczycieli rodziców oraz dzieci na występy oraz do wspierania akcji "Dla Kubusia".
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Dzień Ziemniaka.
Nowe zdjęcia zostały dodane do albumu Świetlica 2d.
Dnia 13.X.2014r wybraliśmy się na wycieczkę do Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Nasza wędrówka po ogrodzie rozpoczęła się po słonecznej ścieżce, na której wystawione były dynie. To pękate warzywo zostało zamienione w planety, kosmitów, statki kosmiczne i pojazdy. Ruszyliśmy dalej i zatrzymaliśmy się koło fontanny. Promienie słoneczne odbijały się w kropelkach wody i rosnących niedaleko kaktusach. Nasza dalsza wędrówka zaprowadziła nas do drzew, niektóre z nich miały oznaczenia "Pomnik przyrody" i przy nich łapaliśmy się za ręce i próbowaliśmy zmierzyć "duże drzewa". Przy amerykańskich drzewach wysoko zadzieraliśmy głowy do góry. Dotarliśmy do wodospadu i potem weszliśmy do miejsca gdzie na kawałkach skał, drewna odciśnięte były owady i rośliny. Przeszliśmy dalej do kolorowych, neonowych ryb w akwariach. W tym pomieszczeniu było bardzo ciepło i dalej jeszcze cieplej, bo trafiliśmy do szklarni roślin egzotycznych, które lubią wysoką temperaturę. Potem mogliśmy w naturze, przy stolikach posilić się i odpocząć. Zapamiętaliśmy , że 2014r jest ogłoszony rokiem roślin przyprawowych.
Ewa Piwowarczyk i Bogusia Czyżewska
16 października klasa 3a i 3c wzięła udział w lekcji przyrodniczej prowadzonej przez opiekunki dzikich ptaków. Oto wiadomości z zeszytów uczniów: LEKCJA Z DZIKIMI PTAKAMI Na dzisiejszej lekcji miałam okazję poznać i zobaczyć z bliska dwa piękne ptaki: jastrzębia i sokoła. Pani opowiadała nam o tych dwóch dzikich, drapieżnych i niebezpiecznych ptakach. Bardzo mnie to interesowało i z uwagą słuchałam jej opowieści. Opiekunki pokazały nam jak wypuszczać i przywoływać jastrzębia. Jastrząb był bardziej przyjazny od sokoła dlatego też miałam go na ręce. Uważam, że ta lekcja była SUPEROWA !!! ;) ;) Oliwia Binkowska kl. III c Dzisiejsza lekcja z opiekunami sokołów była bardzo interesująca. Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy. Widziałam jak opiekunki ptaków wypuszczały jastrzębia i przyleciał na zawołanie. Trzymałam go też na ręce. Dowiedziałam się, że jastrzębie są głównie mięsożerne. Fajnie było patrzeć jak ptak latał i słuchać o nim ciekawostek. Bardzo podobała mi się ta lekcja. Dominika Krzyszczuk klasa 3c Dziś był najlepszy dzień szkoły mieliśmy lekcję o jastrzębiach i sokołach.Było fantastycznie ,a najbardziej podobało mi się jak jedna z pań wypuściła jastrzębia. Oprócz tego miałam zdjęcie z jastrzębiem.Dowiedziałam się dużo ciekawych rzeczy między innymi to, że jastrzębie i sokoły noszą specjalne czapeczki, żeby się nie stresować i nie płoszyć. Bardzo się cieszę, że miałam okazję trzymać jastrzębia na ręce. Jednym słowem ta lekcja była ekstra. Będę miło wspominać ten dzień. Kasia Wiśniewska klasa 3c Dzisiaj nasza Pani zorganizowała nam lekcje z sokołami. Mogliśmy dowiedzieć się, że sokoły nie powinny polować na gołębie i kruki miejskie. Gdyby je upolowały, mogłyby zarazić się groźnym wirusem. Pani opiekunka sokołów opowiedziała nam , że kiedy idzie z sokołami na polowanie, zawsze sprawdza, czy nie ma tam drutów elektrycznych. Kiedy ptaki siadłyby na nich, to mogłyby się spalić. Ta lekcja była dla mnie dużym przeżyciem, ponieważ zdobyłam dużo informacji na temat sokołów. Największą frajdę sprawiło mi, wzięcie jednego z sokołów na rękę. Michalina Koziarska klasa 3c W czwartek przyjechały do nas panie sokolniczki. Sokolnik to osoba, która hoduje sokoły i inne drapieżne ptaki, które wykorzystywane są później do polowań na inne zwierzęta. Panie sokolniczki przywiozły ze sobą jastrzębia i sokoła. Były to oswojone ptasie samiczki. Panie wypuściły samiczkę jastrzębia i mogliśmy obserwować jak ona lata. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem. Czasami siadała ona na latarni i jedna z pań gwizdała w gwizdek, żeby ją przywołać. Później każdy z nas mógł założyć specjalną grubą rękawicę i potrzymać jastrzębia. Wcale się nie baliśmy. Samiczka sokoła była trochę agresywna, bo wkrótce miała zostać mamą małych sokołków, więc nie mogliśmy jej dotykać. Ale za to mogliśmy popatrzeć jak je kawałek martwego ptaka, po którym zostało tylko kilka piór. Na koniec mogliśmy pogłaskać samiczkę jastrzębia i zrobiliśmy sobie wspólne pamiątkowe zdjęcie z dwoma ptakami. To było niesamowite spotkanie dla naszej klasy i dla dzieci z klasy III a. Ronja Cierniak kl. III c
16.X.2014 r. cała klasa spotkała się z sokolnikiem. Pani pokazała nam dwa drapieżne ptaki: jastrzębia i sokoła. Dowiedzieliśmy się wiele o ich wyglądzie, zachowaniu i środowisku w którym żyją. Interesująca była informacja, że rękawica którą sokolnik zakłada na rękę, aby pazury ptaka nie zraniły go, uszyta jest najczęściej z jeleniej skóry. Interesuję się przyrodą, bardzo lubię takie pouczające spotkania i chętnie biorę w nich udział.
Krzyś Kaczmarek 3a
W czwartek 16 października mieliśmy spotkanie z panią sokolnik. Odwiedziła nas razem z sokołem i jastrzębiem. Pani pokazywała nam różne wabiki i opowiadała do czego służy specjalna rękawica. Uczestniczyliśmy także w pokazach lotów jastrzębi. Na końcu spotkania nasza wychowawczyni robiła nam zdjęcia z jastrzębiem na ręku. Całe spotkanie było bardzo interesujące.
Kacper Gazda 3a
Pani Klaudia - sokolniczka przywiozła dwie samice: sokoła, która będzie miała młode i jastrzębia. Pokazała nam czym go się wabi (jak ptak nie chce przylecieć). Pierwszy sposób na gołą rękawice*, drugi sposób kładzie się na rękawice mięso, trzeci sposób używa się wabika**. Sokolniczka pokazała czapeczki, które zakłada się ptakom na głowę i w tedy nie są zestresowane, bo nic nie widzą. Jastrząb jest brązowy, a sokół biały; jastrząb kosztuje 4.000, a najtańszy orzeł 15.000; jastrząb waży (tamten) 1.5kg. Przed
końcem spotkania pani robiła nam zdjęcia całej klasy z sokołem i jastrzębiem . Ja i inne osoby trzymaliśmy i głaskaliśmy jastrzębia. Wtedy było super!
rękawica* -robiona przeważnie ze skóry sarny lub jelenia.
wabik**- kręci się nim w koło jak ptak nie chce przylecieć.
Sebastian Miszkowicz-Adamowicz 3a
Lekcja_z_sokolem_Aleksandra_Skrzypczak_3a.docx
Dziękujemy Pani Wiolecie Maćków za zorganizowanie lekcji. Nauczyciele i dzieci z klasy 3a i 3c.
Powered by aSc EduPage