• Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • 20 listopada to niezwykle ważny dzień. Tego dnia wszyscy skierowaliśmy swoją uwagę na dzieci i na wspieranie ich w kwestii respektowania praw jakie im przysługują. Dzień niezwykle szczególny, gdyż obchodzony jest jako Światowy Dzień Praw Dziecka, w tym roku świętowaliśmy 30. rocznicę.

      Z tej okazji zaplanowano wydarzenie, na którym wyświetlono prezentację multimedialną. Miała na celu zapoznać dzieci z prawami ustanowionymi kilkadziesiąt lat temu, które zapisano w Konwencji Praw Dziecka. Została uchwalona dokładnie 30 lat temu przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Mówi o tym, że każdemu dziecku, niezależnie od koloru skóry, wyznania czy pochodzenia, przysługują takie same prawa - prawa dziecka. Inicjatorem powstania Konwencji była Polska i to nasz kraj przedłożył jej pierwszy projekt. Do dziś Konwencja jest najszerzej ratyfikowanym na świecie dokumentem z zakresu praw człowieka. Patrząc na to jaki mieliśmy wkład w tą inicjatywę jako kraj, podczas wystąpienia nie zabrakło również informacji o Januszu Korczaku, którego nazywamy Ojcem wszystkich dzieci. Podczas prezentacji nasi uczniowie mogli usystematyzować zdobytą wiedzę, biorąc udział w quizie. Podsumowując nasze działania Na ZNAK DZIECIĘCEJ SIŁY uczniowie połączyli papierowe łańcuchy pomysłów. Przygotowywaliśmy je wspólnie podczas zajęć świetlicowych, dzieci wypisały na nich swoje prawa i obowiązki. Na koniec wspólnie zaśpiewaliśmy piosenkę o Prawach Dziecka. Wszyscy uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy szkoły dołączyli do swej garderoby kolor niebieski na znak wparcia dla wszystkich dzieci na całym świecie. Serdecznie dziękujemy!

      Organizator: 
      Karolina Rusnarczyk

     • Obchody Narodowego Święta Niepodległości

     • Dnia 9.11.2019 roku w naszej szkole obchodziliśmy 101 rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Z tej okazji odbyła się prezentacja przypominająca dzieje z tamtego okresu, połączona z pokazem krótkiego filmu przedstawiającego historię naszej ojczyzny od momentu powstania. Druga część spotkania dotyczyła symboli narodowych. Uczniowie wykazali się ogromną wiedzą w tym temacie i aktywnie uczestniczyli w pogadance.

      Dekoracje w formie plakatów pt. "Polska – moja ojczyzna" wykonały poszczególne grupy świetlicowe, za co serdecznie dziękujemy.

      Joanna Pędziwiatr, Iwona Opalińska

     • Gala Pieśni Patriotycznej

     • Z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole 8 listopada odbyła się Gala Pieśni Patriotycznej

      Patriotyczne śpiewanie pozwoliło przeżyć atmosferę niesioną przez polskie pieśni i piosenki patriotyczne. Chcieliśmy, by nasze wspólne śpiewanie, czas poświęcony imiennym i bezimiennym bohaterom, klęskom i zwycięstwom składającym się na drogę do niepodległości naszego kraju, okazały się chwilą szczególną ważną i budującą.

      Koordynatorzy :

      Joanna Petri i Andżelika Smal- Nieborak

     • „Śniadanie daje moc” Obchody Dnia Zdrowego Żywienia i Gotowania w SP 26

     • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Niestety, nadal część uczniów nie jada pierwszego i drugiego śniadania. Dlatego Partnerstwo dla Zdrowia we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka już od 12 lat pomaga przeciwdziałać niedożywieniu jakościowemu dzieci w Polsce, propagując wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe i podkreślając rolę śniadania w diecie dziecka.

      Po raz ósmy szkoły podstawowe w całej Polsce 8 listopada przygotowywały zdrowe posiłki w ramach – „Dnia - Śniadanie Daje Moc”. Do akcji przyłączyli się również nasi uczniowie.  Wspólne przygotowywanie  zdrowych śniadaniowych smakołyków  sprawiło wszystkim  wiele radości i było znakomitą okazją do przypomnienia zasad zdrowego odżywiania.

      Koordynator  projektu w SP 26
      Alicja Śledzińska

     • Akcja "Cebulka"

     • Nie, nie nie uczyliśmy dzieci jak należy się ubrać w zimie! Tym razem przez cały wrzesień zbieraliśmy cebulki kwiatowe, aby posadzić je w okolicy budynku szkolnego przy ulicy Lubelskiej. Chcielismy upiększyć nasze miejsce nauki, tu gdzie spędzamy dużo czasu. 

      Cebulki zebrano i w pewien październikowy piątek uczniwie klasy 6c posadzili cebulki kwiatowe. Praca była związana z tworzeniem pisemnej instrukcji do sadzenia cebulek wiosennych kwiatków ( tulipanów, krokusów, hiacyntów), rozpoznawaliśmy, które cebulki to tulipany, a które hiacynty, bo wszystkie wczesniej nam się wymieszały. 

      Chłopcy zgrabili też część opadłych liści. Robota paliła nam się w rękach. 

      Rodzicom i dzieciom, którzy dostarczyli cebulki do szkoły serdecznie dziękujemy!! Teraz czekamy na efekty naszej pracy.

       

     • Samorząd Uczniowski 2019/2020

     • Wybory, wybory, wybory ... i po wyborach w dniu 2 października 2019 roku odbyly się w Szkole Podstawowej nr 26 wybory do Samorzadu Uczniowskiego klas 6-8. Przed wyborami uczniowie kandydujący przygotowali plakaty wyborcze, ulotki wyborcze. Ich koledzy mogli przeczytać , co poponują w swoich programach wyborczych. Obietnic było dużo, uczniowie chcieli zareagować na potrzeby kolegów i koleżanek uczących się w budynku przy ulicy Lubelskiej. 

      2. października 2019 w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie przedwyborcze, kandydaci prezentowali swoje programy wyborcze przed społecznością szkolną. Nie było to łatwe zadanie wystąpić przed wszystkimi klasami. Każdy zaprezentował swój program, a po prezentacji odbyły się SZKOLNE WYBORY 2019. 

      Po skończonym głosowaniu specjalna komisja przeliczyła głosy, po przeliczeniu okazało się, że:

      Przewodniczącą Szkoły została: Katarzyna W z klasy 8a

      Zastępcami : Tomasz N z 7a, Julia K z 7a

      Pozostałe osoby uczestniczące w kandydowaniu do Samorządu Uczniowskiego utworzą zespół zadaniowy do poszukiwania i realizowania kreatywnych pomysłów na działania SU. 

      Opiekunowie: p. Sylwia Grzybowska, p. Tomasz Krakowiak, p. Aldona Komur i p. Malwina Kordus

     • Półkolonie zimowe 2020

     • Serdecznie zapraszamy na półkolonie zimowe w terminie: 10-14 lutego 2020 -pierwszy tydzień ferii zimowych. 

      W tym roku, zgodnie z Państwa podpowiedziami, proponujemy zapisy do grup tematycznych, których stworzyliśmy aż 9 ( muzyczna, plastyczna, sportowa, teatralna, programowania
      i kodowania, gier i zabaw po angielsku, eksperymentów, mody i projektowania, małego podróżnika)

      Zapisy: 25 listopada -06 grudnia 2019

      Co należy zrobić, żeby zapisać dziecko na półkolonię:

      Rodzicu, 

      1. Wydrukuj lub pobierz na portierni KARTĘ ZAPISU i WARUNKI UCZESTNICTWA,

      2. Wypełnij Kartę, wybierz grupę dla swojego dziecka ( w każdej grupie jest 15 miejsc),

      3. Dokonaj płatności,

      4. Kartę wraz z potwierdzeniem płatności przynieś do Sekretariatu Uczniowskiego p.133.

      Planowany program półkolonii: jedna wycieczka poza Wrocław, wycieczki w instytucjach kultury ( kino, Teatr Lalek), warsztaty, zajęcia teatyczne w grupach.

      Opieka nad dziećmi w godzinach od 7.30-16.30

       

       

       

     • Akcja sadzenia krokusów

     • 7.11.19 przedstawiciele samorządu uczniowskiego, wolontariatu oraz członkowie koła eTwinning naszej szkoły uczestniczyli w niecodziennej akcji. Razem z Radą Osiedla zadbaliśmy o teren zielony  przy  Stadionie Wrocław, sadząc cebulki krokusów. Efekty naszej pracy będzie można zobaczyć wiosną przyszłego roku.
       
     • "Biało-czerwone" - warsztaty plastyczne i wokalne

     • "Święta miłości kochanej ojczyzny,
      Czują cię tylko umysły poczciwe!..."
                                     Ignacy Krasicki, "Hymn do miłości ojczyzny", fragment

       

      Obchody uroczystości Narodowego  święta niepodległości  w  naszej  szkole rozpoczęły  się  warsztatami  plastycznymi, wokalnymi oraz kaligraficznymi, w których brały udział klasy czwarte, piąte, szóste i siódme.
      Od inspiracji słowami zawartymi w wierszach o treści patriotycznej zaczął się warsztat kaligraficzny, w którym wzięli udział uczniowie klas siódmych naszej szkoły. Uczestnicy zapoznali się z piękną i wzruszającą treścią wierszy m.in. Antoniego Słonimskiego, Wandy Chotomskiej, Ignacego Krasickiego. 
      Z fragmentów wierszy, czasem wyrwanych z kontekstu, uczniowie stworzyli przy użyciu tuszu, patyków, grafionów, prace kaligraficzne. 
      Podczas warsztatów ustaliliśmy symbolikę słowa, słowa ulotnego, słowa przenoszonego, dlatego nasze prace kaligraficzne wpisane zostały na kartki w kształcie  motyli. 
      Z powstałych prac warsztatowych, uczniowie klasy 6f podczas zajęć plastycznych w kreatywny sposób stworzyli dekorację, która została wyeksponowana w holu szkoły przy ulicy Lubelskiej i uświetniła obchody Święta Niepodległości . 
      Natomiast klasy piąte, brały udział w  dwudniowych warsztatach plastycznych prowadzonych przez panie Sylwię i Olgę. Uczestnicy pracowali w grupach zadaniowych zajmując się malowaniem za pomącą dłoni wielkoformatowego obrazu orła biało-czerwonego, rysowaniem portretów polskich przywódców, do których inspiracją były wyświetlane obrazy Wojciecha Kossaka. Uczestnicy zajmowali się też wykonywaniem  ozdobnych martyniczek oraz innych dekoracji. 
      Kolejnym działaniem – bezpośrednio związanym z obchodami święta państwowego –  był zorganizowany przez p. Paulinę Zwarycz  przegląd  piosenki  patriotycznej i żołnierskiej. Uczniowie zaprezentowali się w repertuarze patriotycznym a następnie w drodze eliminacji –wyłonionych zostało kilku „najdoskonalszych”. I tym sposobem , 12 listopada w SP 26 przy ul. Suwalskiej , mieliśmy okazję uczestniczyć  we wspaniałym wydarzeniu muzycznym – w Gali Piosenki Patriotycznej. Udział w niej wzięli: soliści -  Maja F., Mikołaj B. i Milena U. oraz uczennice klas czwartych i piątych. 
      Zgromadzona publiczność z zainteresowaniem słuchała piosnek: „ Co to jest niepodległość”, „Dziewczyna z granatem”, „Rota”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „O mój rozmarynie”. Kodą spotkania było wspólne odśpiewanie piosenki „Jak szło wojsko raz ulicą” – klaszcząc przy tym w rytm utworu. 
      Podobna sytuacja miała miejsce w piątek 8.11.2019 r.  w naszej placówce przy ul. Lubelskiej. Wyprzedzając obchody 101 – wszej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie piosenką i postawą dali wyraz swojego patriotyzmu, uczestnicząc  w zorganizowanej tam  przez p. Paulinę Gali Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej. Preludium do całej uroczystości było odśpiewanie przez wszystkich uczniów czterech zwrotek Mazurka Dąbrowskiego – a tym samym bicie kolejnego rekordu dla Niepodległej. Udało się wspaniale! W dalszej kolejności usłyszeliśmy :
      1. „Piechotę”  i „Dziewczynę z granatem w ręce” w wykonaniu uczniów kl.7a,
      2. „O mój rozmarynie”   - w aranżacji wokalno – instrumentalnej (na flety , dzwonki i śpiew)  - 7c i  6e
      3. „Uwierz Polsko” – występ wokalny uczennic z kl.6d
      Wszystkim, którzy brali udział w uroczystości i którzy bezpośrednio  włączyli  się w jej organizację – serdecznie dziękujemy.

      Serdecznie  zapraszamy do galerii zdjęć.

      Paulina Zwarycz, Sylwia Grzybowska, Olga Kunysz

     • Szkoła Podstawowa nr 26 na Dniu Paszportu 2019

     • W środę, 6 listopada 2019 roku na Stadionie Wrocław przy al. Śląskiej odbyła się kolejna edycja Dnia Paszportu, wydarzenia organizowanego kolejny raz we współpracy Urzędu Miejskiego Wrocławia i Konsulatu Honorowego Indii w naszym mieście. W tegorocznej edycji uczestniczyli przedstawiciele 24 Konsulatów Honorowych, mających siedzibę w naszym mieście, Konsul Generalny Niemiec i przedstawicielstwo Unii Europejskiej.

      Dzień Paszportu rozpoczął się od przemarszu flag w asyście Orkiestry Policyjnej przed trybuną Stadionu. Zgromadzonych powitali Prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk i Konsul Honorowy Indii we Wrocławiu, Kartikey Johri.


      Zaproszeni przez organizatorów uczniowie, w tym reprezentacja klas VI-VIII naszej szkoły, otrzymali Paszporty Wrocławskie. Jak na paszport przystało, mieli w nich miejsce na pieczątki każdego kraju, zdobywali je zaś, odwiedzając stanowiska poszczególnych państw i odpowiadając na pytania lub rozwiązując intrygujące zagadki. Przy okazji mieli wspaniałą szansę, by dowiedzieć się czegoś na temat kultury danego narodu, skosztować lokalnych smakołyków lub obejrzeć występy artystyczne.


      Dodatkową atrakcją dla uczniów naszej szkoły stała się możliwość zwiedzenia Stadionu Wrocław "od kuchni": zobaczyli m. in. szatnię gospodarzy, gabinet fizjoterapeutyczny, pokój trenera i saunę. Choć największe zainteresowanie  wzbudził wśród uczniów... stadionowy areszt.


      Dzień Paszportu na pewno przyczyni się do wzmocnienia wśród młodych ludzi postawy tolerancji i szacunku wobec mniejszości narodowych i etnicznych, zamieszkujących Wrocław oraz pogłębi ich wiedzę na temat roli placówek konsularnych. Zaś przedstawicieli SP26 z pewnością nie zabraknie na tym wydarzeniu w kolejnym roku. Organizatorzy już zapowiadają jeszcze większy rozmach.

      Dominik Sawina

      Monika Głowacka-Haponiuk

     • Akcja zbiórki zniczy MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA

     • W dniach 18.10- 29.10. br. została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka zniczy. Do akcji  MOGIŁĘ PRADZIADA OCAL OD ZAPOMNIENIA zostały zaproszone wszystkie szkoły naszego miasta pod patronatem TVP Wrocław.

      Uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły przy ul. Lubelskiej z pełnym zaangażowaniem odpowiedzieli na apel przynoszenia symbolicznej lampki w kolorze białym lub czerwonym, które zapłonęły na Kresach- nekropolii na Rossie w Wilnie, Łyczakowie i cmentarzu Janowickim we Lwowie, a także na polskich cmentarzach na Ukrainie. 
      Plakat wiszący w holu szkoły, informacje mailowe do uczniów, rodziców oraz nauczycieli, a także zaangażowanie uczennic z klasy 6e zapraszały do włączenia się w te zacne działania.

      Akcja zbiórki  zakończyła się 29.10 . 2019 r. w wyniku, której zebrano 3 kartony zniczy i dostarczone przez koordynatora akcji ul. Lubelskiej pod siedzibę TVP Wrocław na ul. Karkonoską. Organizatorzy tj. TVP Wrocław przesłali podziękowania naszej placówce za włączenie się do tak wzniosłej, potrzebnej  akcji, która ma uwrażliwiać dzieci i młodzież na pamięć Polaków na  Kresach.

      Wszystkim zaangażowanym we współpracę zostały przekazane podziękowania od koordynatora przy ul. Lubelskiej. 

      Elżbieta Milczarska

   • Kontakt

    • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 we Wrocławiu
    • sekretariat.zsp12@wroclawskaedukacja.pl
    • ul. Suwalska 5 54-104 Wrocław
    • Tel. 71 798 69 18