• Światowy Dzień Owoców i Warzyw

• 31.10.2022 09:47
      • W trzecim tygodniu października obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Święto to zostało zainicjowane w 2013 r. przez nowozelandzką fundację charytatywną "5+A Day", która zachęca wszystkich ludzi do spożywania pięciu lub więcej porcji świeżych owoców i warzyw każdego dnia.
      • Z tej okazji w grupach świetlicowych zostały przeprowadzone zajęcia zorganizowane, których celem było promowanie zdrowego stylu życia; prawidłowej, zbilansowanej diety oraz uświadomienie uczniom, jak ważne jest codzienne spożywanie odpowiedniej porcji owoców i warzyw dla zachowania zdrowia. W ramach zajęć uczniowie obejrzeli filmik edukacyjny “Zuzka i piramida żywieniowa”, wysłuchali literatury dziecięcej i piosenek związanych z tematem zajęć, usystematyzowali  swoją wiedzę na temat różnych gatunków warzyw i owoców, zarówno tych krajowych , jak i zagranicznych oraz ich części jadalnych.  Dzieci chętnie brały udział w różnych aktywnościach: rozwiązywały tematyczne karty pracy, quizy, łamigłówki, wykonywały plakaty, tworzyły różne prace plastyczne, np. stragan pełen kolorowych warzyw i owoców oraz uczestniczyły w grach i zabawach integracyjnych. Dzięki temu dowiedziały się ile warzyw i owoców powinniśmy codziennie zjadać, jakie mają one wartości odżywcze oraz jaki wpływ ma ich spożycie na nasze zdrowie. Mamy nadzieję, że uczniowie wykorzystają zdobytą wiedzę w życiu codziennym, a warzywa i owoce będą nieodłącznym elementem ich codziennej diety.

Iwona Opalińska

Kinga Szymańczak