• Wykład o habitacie marsjańskim

      • 10.11.2016 20:41
      • Czy ludzie mogą żyć poza Ziemią?
      • We wtorek, 8 listopada 2016 r., w Prywatnym Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym odbył się wykład dotyczący habitatu marsjańskiego. Pokazano nam prezentację „Projekt M.A.R.S.”, którą przedstawił pan doktor Leszek Orzechowski i pan Szymon Gryś. Podczas wykładu dowiedzieliśmy się wielu rzeczy o tym, jak żyłoby się w habitacie na Marsie. Chociaż byliśmy najmłodszą grupą uczniów, która gościła na wykładzie, to i tak wszystko było dla nas ciekawe i zrozumiałe. Myślę, że takie wyjazdy są bardzo interesujące, bo możemy dowiedzieć się rzeczy, których nie poznalibyśmy na zwykłych lekcjach w szkole. Życie w kosmosie to fascynujący temat do rozmów i zadawania pytań. Warto było wyjechać tego dnia z p. Iwoną Kowalik, której dziękujemy za wspaniałą wycieczkę!

        Dominika Krzyszczuk, kl. 5c

         

         

        Dnia 08.11.16 roku pojechaliśmy do Prywatnego Liceum Salezjańskiego przy ul. Świętokrzyskiej we Wrocławiu na wykład o habicie marsjańskim, czyli samowystarczalnej bazie na Czerwonej Planecie. Byliśmy najmłodszą grupą. Wykład prowadziło dwóch panów. Pan dr Leszek Orzechowski i pan Szymon Gryś na początku pokazali nam prezentację „Projekt M.A.R.S.”  Najpierw przedstawiono informacje o architekturze kosmicznej. Dowiedzieliśmy się więc co to jest habitat, atmosfera i jak wygląda życie w kosmosie. Kolejnym punktem wykładu była informacja o Marsie i Księżycu. Pan Orzechowski pokazał nam filmy i zdjęcia stacji kosmicznej. Informacje o Marsie były chyba nam już znane, np. to że na Marsie w przyszłości może powstać życie. Dowiedzieliśmy się też, że Polska zajęła 5 miejsce w międzynarodowym konkursie, który polegał na zaprojektowaniu domu, który miał znaleźć się w przyszłości na Marsie. Inne  informacje dotyczyły planety Wenus, na której życie nie mogłoby raczej istnieć, bo jest tam za gorąco. Jednak naukowcy nadal prowadzą badania na ten temat. W kosmosie znajduje się też teleskop, który odkrył już ponad 2000 planet.  Planeta która jest podobna do Ziemi to Kepler 186. Na niej też mogłoby powstać życie. Pierwszym habitatem był MARS. W kosmicznej bazie każda sekunda i każda minuta jest zaplanowana. Habitat  jest zbudowany z wejścia, szklarni, miejsca czystości, warsztatu, sypialni, laboratorium, kuchni, miejsca do przygotowania żywności i głównej kopuły. Polski habitat powstaje już w górach pod Tarnowem. Panowie powiedzieli nam też że została już wybrana załoga, która już niedługo zostanie zamknięta w tej budowli na 2 tygodnie, aby prowadzić życie zbliżone do tego w kosmicznej bazie np. na Marsie. Po tym czasie załoga zostanie wypuszczona i naukowcy przeprowadzą badania, które pozwolą określić jak ludzie zniosą życie w habitacie.

        Ta wycieczka bardzo mi się podobała i chciałabym ją jeszcze powtórzyć...

        Michalina Koziarska 5c

        Bardzo dziękujemy Prywatnemu Salezjańskiemu Liceum Ogólnokształcącemu i pani Annie Bukiewicz- Szul za zaproszenie nas na to ten bardzo ciekawy wykład.

        Iwona Kowalik

      • Wróć do listy artykułów