Zabawa Sztuką w świetlicy 1d
- 02.04.2025 07:31
- W klasie 1d w ramach zajęć świetlicowych realizujemy działania związane z projektem „Zabawa Sztuką". Dzieci wykonały wiele pięknych i niezwykle twórczych prac. Oto zadania projektowe, które już zrealizowaliśmy:
1.Freblowskie przeplatanki.
Freblowska przeplatanka nazywana również wyplatanką, sporadycznie tkaniem papieru. Jest jedną z dziesięciu działań w obrębie prac twórczych wg pedagogiki freblowskiej. Przeplatanka polega na tworzeniu wzorów geometrycznych za pomocą kolorowych pasków, których szerokość może być różna. To nie tylko lekcja estetyki ,ale również wiedzy z
zakresu geometrii, pojęć matematycznych oraz trening cierpliwości, precyzji i kreatywności. Dzieci w tym zadaniu projektowym wykazały się niezwykłą kreatywnością . Temat wyplatanki był dowolny by nie gasić dziecięcej fantazji i pobudzić do twórczego kreatywnego tworzenia i myślenia.
2. Szybki obraz.Kolejnym zadaniem projektowym realizowanym przez dzieci, był „Szybki obraz”. Dzieci przy pomocy dowolnych narzędzi do rysowania ,rysowały przy muzyce na dużym arkuszu papieru wspólny obraz. Zadanie projektowe polegało na tym, że na określony sygnał lub przerwę w muzyce zamieniały się miejscami z innym dzieckiem, tym samym przejmowały zaczęty rysunek kolegi bądź koleżanki – kontynuując go wedle swojego uznania. Tworzenie obrazu w ruchu było dla dzieci atrakcyjna formą zajęć. Poprzez oddanie „kawałka swojej pracy i myśli twórczej” innej osobie , która przejęła ich dzieło, uczyły się pokory oraz mierzenia się z nieoczekiwanymi sytuacjami, jakie człowieka mogą spotkać w życiu.
3. * Wszystko wiem o...” - Vincent van Gogh.
Próby rekonstrukcji „ obrazów Vincentego van Gogha” + WOŚP.
“Artystyczna misja” (przekażcie Waszą pracę na cel charytatywny np. możecie wesprzeć lokalną licytację lub akcję na większą skalę). Dzieci poznały historię ( holenderskiego malarza) Vincentego van Gogha oraz zapoznały się z jego słynnymi dziełami. Za najważniejsze dzieła uznaje się takie obrazy jak "Słoneczniki", "Gwiaździsta noc" czy "Irysy". Vincent van Gogh w swoich dziełach wypracował własny, niepowtarzalny styl. Kolor ma szczególne znaczenie w jego malarstwie i był środkiem pozwalającym z niezwykłą siłą wyrazić wewnętrzne przeżycia twórcy. Przy użyciu pasteli olejnych dzieci próbowały odtworzyć znane dzieła malarza.
Najbardziej zbliżone do oryginałów obrazy dzieci, trafiły na kiermasz charytatywny WOŚP zorganizowany w naszej szkole.
4. „Sztuka prehistoryczna”.
Dzieci realizując zadanie projektowe z cyklu -sztuka prehistoryczna dowiedziały się - jakich materiałów używali prehistoryczni artyści oraz w jakim celu tworzono malowidła naskalne. Jedynym „zapisem” mówiącym nam o dokonaniach człowieka są znaleziska archeologiczne . Pierwsze znaleziska pochodziły z czasów Paleolitu i Mezoitu . Jest to jednak wiedza dość wyrywkowa, nadal dokonywane są odkrycia, które mogą obraz uzupełnić, ale także nieco zmienić. Uczniowie mieli możliwość samodzielnego tworzenia własnych „malowideł naskalnych”. Naszą „skałę” zastąpił szary papier uformowany tak, by jego tekstura przypominała skałę. Dzieci tworzyły przy użyciu pasteli olejnych obrazy, na których były zwierzęta i postacie ludzkie oraz różne symbole i sceny z życia codziennego prehistorycznych ludzi.
5. „Idący człowiek” .
Dzieci zapoznały się z historią oraz z innymi dziełami szwajcarskiego artysty- Alberto Giacomettiego. „Idący człowiek”- to brązowa rzeźba przedstawia samotnego mężczyznę w półkroku z rękami zwisającymi wzdłuż ciała. Dzieło jest opisywane jako
„zarówno skromny obraz zwykłego człowieka, jak i potężny symbol człowieczeństwa ”. Giacometti miał postrzegać „naturalną równowagę kroku” jako symbol „siły życiowej samego człowieka”. Dzieci miały okazję stworzyć własną rzeźbę “Idącącego człowieka” - inspirując się dziełem Alberto Giacomettiiego. Do wykonania rzeźb dzieci użyły drucików kreatywnych, plasteliny oraz folii aluminiowej. Każde dzieło wykonane przez dzieci było wyjątkowe i niepowtarzalne.
6. „Geometryczny pejzaż” inspirowany dziełem Paula Klee „Zamek i słońce”.
Dzieci zapoznały się z historią i twórczością artysty Paulem Klee (np. Zamek i słońce, Ad Parnassum, Południowe ogrody, Ogrody świątynne). Zainspirowane dziełem „Zamek i słońce” stworzyły wspólny geometryczny obraz przedstawiający miasto. Do stworzenia obrazu zostały wykorzystane figury geometryczne z kolorowego papieru o różnej wielkości. Całość została naklejona na duży brystol. Każde dziecko wykonywało indywidualnie poszczególne elementy obrazu, które w efekcie finalnym stały się wspólnym grupowym dziełem. Wedle uznania dzieci dorysowywały przy pomocy flamastrów bądź kredek szczegóły i obrysy konstrukcji miasta.
Istotne informacje dotyczące projektu.
„Głównym celem Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego „Zabawa sztuką” jest propagowanie sztuki w korelacji z kompetencjami kluczowymi orazzgodnie z założeniami pedagogiki freblowskiej.
Celem projektu jest :
* tworzenie warunków do twórczej aktywności dzieci w procesie zabawy,
* wprowadzenie dzieci w świat sztuki o charakterze lokalnym, ogólnopolskim, europejskim i światowym,
* zapoznanie z wybranymi dziełami i ich twórcami,
* rozwijanie poczucia estetyki i wrażliwości na piękno,
* udział w wystawach i prezentacjach zbiorowych,
* rozwijanie postawy twórczej dzieci z jej nieodłącznymi atrybutami tj. kreatywnością, innowacyjnością,
* zapoznanie z różnorodnymi technikami plastycznymi,
* kształtowanie umiejętności rozumienia i interpretowania pojęć przy wykorzystaniu obrazów,
* doskonalenie umiejętności swobodnej wypowiedzi, w tym wyrażania odczuć związanych z odbiorem sztuki,
* wykorzystywania myślenia i postrzegania matematycznego do rozwiązywania problemów w codziennych w sytuacjach związanych z wykorzystaniem edukacji przez sztukę,
* kształtowanie orientacji przestrzennej, rozwijanie zainteresowań światem przyrody poprzez wykorzystywanie dzieł sztuki, doskonalenie umiejętności konstrukcyjnych.
Biorąc udział w projekcie czerpiemy na tym wiele korzyści:
* odkrywanie dziecięcych talentów,
* budowanie więzi w grupie przedszkolnej,
* rozwijanie wiary we własne możliwości,
* współpraca z środowiskiem lokalnym (np. WOŚP)
* rozwijanie kreatywności, krytycznego myślenia oraz umiejętności rozwiązywania sytuacji problemowych.Projekt ten jest zgodny z podstawą programową kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej. Zapraszam do obejrzenia zdjęć dotyczących realizacji projektu ,
Joanna Młyńczak.- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły