• Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

• 23.11.2020 08:26
      • 20 listopada br. po raz siódmy w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Wydarzenie to 7 listopada 2014 r., na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, ustanowił Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, aby wyraźnie zaznaczyć, iż prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka.

Z tej okazji wychowawcy świetlic wraz z dziećmi w ramach edukacji społecznej przybliżyli uczniom tematykę związaną z Konwencją o prawach dziecka. Wytłumaczyli dzieciom, że o dobrym prawie mówimy wtedy, gdy dobrze służy człowiekowi, a więc jest mądrze i odpowiednio wykorzystane. Dzieci posiadają bowiem szczególne prawa. Rozwój ich człowieczeństwa przebiega w wyjątkowy sposób. Dziecko nie potrafi samo zadbać o siebie, nie potrafi samodzielnie kształcić swojej natury. Potrzebuje do tego rodziców, opiekunów i wielu innych ludzi.

•

W Polsce Konwencja obowiązuje od 1991r. Jeden z jej artykułów mówi, że państwo ma obowiązek dbać o rozpowszechnianie praw zapisanych w Konwencji wśród dzieci i dorosłych. W związku z powyższym podstawowym założeniem zajęć pt. „Znam moje prawa” było zapoznanie uczniów ze światem ich przywilejów, które zostały nadane im przez państwo. Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka ma przypominać również wszystkim dorosłym, że każde dziecko ma niezbywalne prawo, zapisane w Konstytucji RP i Konwencji o prawach dziecka do tego, aby było otoczone miłością, aby było wychowywane w poczuciu bezpieczeństwa, bez krzyku i przemocy. Doskonałym odzwierciedleniem wyjątkowego nastroju jaki nam towarzyszył tego dnia są słowa piosenki:

Nie patrz na to - w jakim kraju

Jaki kolor - dzieci mają

I jak piszą na tablicy

To naprawdę się nie liczy!

Przecież wszędzie-każda mama

Każdy tata- chce tak samo

Żeby dziś na całym świecie

Mogły żyć szczęśliwe dzieci....

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci, które nie mogły uczestniczyć z nami w szkolnych obchodach do przeczytania „Konwencji o prawach dziecka” (wersja przyjazna dzieciom) https://drive.google.com/file/d/1Clv_JH5ZlYgvyr8kXKMfh0P46jfdIQBB/view?usp=sharing

oraz do wysłuchania pięknej piosenki o prawach dziecka wykonanej przez Małą Orkiestrę Dni Naszych https://drive.google.com/file/d/1Hz7AeZkF7XfxaA_ji5mppMC12W6Kf7Kj/view?usp=sharing .

Koordynatorzy:

Anna Kubasik