• 3...2...1...Start!

• 30.09.2021 07:36
      •  Wrzesień to czas, kiedy żegnamy wakacje i witamy szkołę. To czas, kiedy nadchodzi wiele zmian w życiu młodego człowieka. Dzieci z klas pierwszych poznały nowe miejsce w szkole – świetlicę. To tu, po lekcjach lub przed lekcjami, uczniowie będą spędzać czas wraz z kolegami i koleżankami. Jest to miejsce, gdzie dzieci mogą się bawić, odpoczywać, odrabiać lekcje i uczestniczyć w różnego typu zajęciach i konkursach.
      •    Pierwsze dni szkoły upłynęły nam na dzieleniu się wakacyjnymi wspomnieniami, wzajemnym poznawaniu oraz integracji grupy świetlicowej. Sporo czasu poświęciliśmy na omówienie regulaminu, zasad i obowiązków, których przestrzeganie jest szczególnie ważne dla zdrowia i bezpieczeństwa wszystkich przebywających w świetlicy osób.

Rozmawialiśmy  o współtworzeniu miłej atmosfery, życzliwości, kulturze osobistej oraz o szacunku w relacjach międzyludzkich. Sięgaliśmy po pozycje książkowe autorstwa Grzegorza Kasdepke, takie jak „Savoir- vivre dla dzieci”, „Bon czy ton?”, które w sposób zabawny i przystępny dla dzieci ukazują tajniki kulturalnego zachowania.
          W pierwszym tygodniu września odbył się cykl zajęć integracyjnych ,, Kim jestem? Poznajmy się”. Jego głównym celem było wzajemne poznanie się dzieci oraz wzmocnienie poczucia własnej wartości. Uczniowie tworzyli własne portrety oraz projektowali koszulki. Wspominaliśmy wakacje tworząc piękne pocztówki.

Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie na drogach i ulicach. Uczniowie poznawali podstawowe przepisy ruchu drogowego, znaki drogowe i inne zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym, np. jak być widocznym na drodze. Wychowawcy przeprowadzili na ten temat pogadanki, wspólnie obejrzeliśmy filmiki edukacyjne dot. bezpieczeństwa na drogach, tworzyliśmy prace plastyczne o ruchu drogowym, projektowaliśmy odblaski oraz ćwiczyliśmy w sali 5 zasad przechodzenia przez jezdnię.

We wrześniu uczciliśmy wiele nietypowych świąt: Międzynarodowy Dzień Kropki, Dzień Dobrej Wiadomości, Dzień Emotikona, Dzień Grzyba oraz Dzień Chłopaka.

W ostatnim tygodniu września rozmawialiśmy o segregacji śmieci i recyklingu. Uczniowie wykazali się dużą wiedzą w tym temacie. Podsumowaniem tematu była sztuka ze śmieci (trash art.).

Monika Łoboda

Agata Wąsowska