• PROJEKT EDUKACYJNY – JESIEŃ ROZTARGNIONA MALARKA

• 04.10.2023 09:19
      • Adresaci: uczniowie klas 1-3 SP nr 26 we Wrocławiu

Czas realizacji: 05.10- 30.11.2023 r.

Autorki i koordynatorki projektu:

Angelika Smal- Nieborak,  Joanna Petri i  Beata Tomaszewska

Wstęp

Jakże nie kochać jesieni pełnej barw, darów i ciekawych zjawisk. To wyjątkowa pora roku, pobudzająca zmysły i wyobraźnię. Bogactwo naturalnych materiałów plastycznych jest nie do przecenienia, a dynamika zmian zachodzących w przyrodzie umożliwia rozwijanie zainteresowań i pasji. Mamy nadzieję, że opracowany przez nas projekt pozwoli odkryć i wykorzystać uroki jesieni, a podglądanie natury i wirtualna podróż po lasach, sadach i parkach zainspiruje uczniów naszej szkoły do kreatywnego myślenia i działania.

Zapraszamy chętnych nauczycieli klas 1-3 oraz wychowawców świetlicy do udziału w projekcie.

Autorki i koordynatorki projektu:

Angelika Smal- Nieborak,  Joanna Petri i  Beata Tomaszewska

• CELE PROJEKTU

Cele ogólne:

-kształtowanie twórczej ekspresji opartej o różne środki wyrazu.,

-zwiększenie świadomości przyrodniczej uczniów klas I-III,.

-integracja społeczności szkolnej poprzez sytuacje wychowawcze kształtujące postawy koleżeństwa, wzajemnej pomocy i zaufania.

Cele szczegółowe :

- obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią,

- rozwijanie sprawności manualnych,

-wyrażanie siebie poprzez sztukę,

- wzmocnienie współdziałania w grupie,

- rozwijanie pasji czytelniczej u dzieci.

Działania projektowe

1. Zajęcia edukacyjne na temat przyrody: Zaprogramuj wykłady lub zajęcia edukacyjne na temat zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, takie jak migracje ptaków, zmiany w zachowaniach zwierząt czy fenomen liści opadających.

1. Prace plastyczne z liści: Zbierz  podczas jesiennych spacerów różnorodne liście i zachęć dzieci do tworzenia prac plastycznych, takich jak obrazy, kolaże, czy ozdoby ścienne. Prace zaprezentuj na tablicach w szkolnych korytarzach.

1. Konkurs dla chętnych klas -  Moda jesienna -  jesienny płaszcz lub kalosz ozdobiony darami jesieni.

Termin do uzgodnienia. Podamy w późniejszym terminie.

1. "Spotkania z jesienną poezją" w herbaciarni. Urządź małą herbaciarnię, która oferuje letnie herbaty i napoje związane z jesienią. To świetny sposób na zorganizowanie spotkań towarzyskich. Podczas herbacianego spotkania starsi uczniowie mogą czytać poezję jesienną  młodszym kolegom.

1. Konkurs na najlepsze zdjęcie jesieni: Zorganizuj konkurs fotograficzny, w którym uczestnicy będą mogli przesłać swoje najlepsze zdjęcia związane z jesienią. Szczegóły konkursu wkrótce.

Regulamin Konkursu Fotograficznego “Jesień roztargniona malarka”

1. Organizatorem Konkursu są : Angelika Smal- Nieborak, Joanna Petri oraz Beata Tomaszewska
        2. Celem konkursu jest:
        1. rozpowszechnienie piękna „złotej polskiej jesieni”,
        2. rozwijanie pasji fotografowania,
        3. krzewienie poczucia estetyki,
        4. promowanie wypoczynku na świeżym powietrzu
        1. Zasady konkursu:

3.1. Konkurs jest przeznaczony dla uczniów klas I-III oraz świetlicy.

3.2 Uczniowie przynoszą zdjęcie o tematyce jesiennej, np.: oznaki jesieni - w parku/ w lesie/ w mojej miejscowości, jesienny spacer, grzybobranie, jesienne tradycje domowe np. zapasy na zimę, jesień za oknem, jesienny wystrój domu. Zdjęcia powinny być dobrej jakości oraz wielkości umożliwiającej przesłanie ich poczta elektroniczną. Zdjęcia mogą zostać poddane obróbce graficznej.

3.3 Prace powinny być własnością zgłaszającego i nie mogą być nigdzie wcześniej publikowane ani nagradzane w innych konkursach.

3.4 Organizator zastrzega sobie prawo do wyłączenia z udziału w konkursie prac niespełniających kryteriów tematycznych.

3.5. Prace powinny zostać dostarczone w terminie do 31.10.2023 r. - bezpośrednio do jednej z ww wymienionych organizatorek lub na portiernię szkoły. Praca musi zawierać informację tj.: Tytuł konkursu, imię, nazwisko oraz klasa (napisane na odwrocie).

3.6. Prace konkursowe zostaną ocenione przez Komisję konkursową w skład, której wchodzą: w terminie do 10.11.2023r.

3.7. Najlepsze prace konkursowe zostaną nagrodzone dyplomami i drobnymi upominkami.

4. Prace konkursowe oraz wyniki zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz na librusie. Przyniesienie pracy na konkurs jest równoznaczne z oświadczeniem przekazania Organizatorowi praw autorskich oraz zgody na publikację.

Serdecznie zapraszamy do udziału w Konkursie!

1. Lato zamknięte w jesiennym słoiku. Zorganizuj klasowe śniadanie z wykorzystaniem domowych przetworów.

1. Aktywność na świeżym powietrzu: Niech jesień będzie pretekstem do aktywności na świeżym powietrzu. Organizuj wycieczki piesze, pikniki w parku.

Pozdrawiamy jesiennie i zapraszamy do udziału w projekcie

Joanna Petri,  Angelika Smal- Nieborak, oraz Beata Tomaszewska