• Nagłówek

        • Global Day of Design to wydarzenie obchodzone 4 maja, które ma inspirować młodych ludzi do tworzenia, budowania i współpracy. Jest to sposób na włączenie procesu Design Thinking  w edukację szkolną.

          Uczniowie klasy 5e rozpoczęli przygotowania  do tego wydarzenia uczestnicząc w wyzwaniu “Create A Sport…”, polegającym na stworzeniu własnej gry sportowej. Uczniowie mogli wybrać 4 przedmioty spośród: paletek do tenisa, piłeczki, taśmy samoklejącej, balonów, plastikowych kubeczków i sznurka. Pracując w grupach dzieci opracowywały zasady gry i tworzyły nowe sposoby zastosowania wybranych przedmiotów.

          Uczniowie pracowali przez 3 tygodnie podczas godzin wychowawczych, a część materiałów przygotowywali także w domu. Oto efekt prac uczniów:

           

           

          Iwona Kowalik

           

          Global Day of Design 2018 odbywał się 4 maja, gdy w naszej szkole było niewielu uczniów. Zaprosiłam uczniów z klas 5e, 5b, 6c i 4a do zadania polegającego na zaprojektowaniu i zbudowaniu “lądownika” dla jajka. Dzieci pracowały w grupach. Każdy zespół mógł przeprowadzić 3 testy.  Uczestnicy wydarzenia mieli  do dyspozycji plastikowy kubek, 4 słomki do napojów, balon, 1 kartkę papieru oraz 1 metr taśmy samoklejącej. Dzieci proponowały różne rozwiązania, po każdym teście doskonaliły swoje projekty, dyskutowały co można poprawić albo zastosować w inny sposób. Oto jak pracowali nad swoimi “lądownikami” nasi uczniowie:

          Kolejnym zadaniem uczniów klasy 5e było zaprojektowanie szkoły na Marsie. Uczestnicy projektu musieli znaleźć informacje o zagrożeniach, z jakimi zetkną się ludzie na Czerwonej Planecie, a następnie zaproponować sposoby umożliwiające przetrwanie na Marsie. Tworzyli propozycje systemu edukacji, jaki będzie obowiązywał na Marsie, sugerowali przedmioty wykładane w szkole oraz obowiązującą skalę ocen. Opracowali również listę pomocy dydaktycznych, którymi będzie dysponowała placówka edukacyjna. Następnie przystąpili do tworzenia projektu budynku szkoły uwzględniającego  zabezpieczenia przed niekorzystnymi warunkami na Marsie.

           

          Iwona Kowalik