• Ozoboty - mata 2019/2020

    • 4.03. 2020 Rozumiem i tworzę informacje - kompetencje kluczowe

     Istnieją kompetencje, które są nam potrzebne w pracy zawodowej oraz w relacjach społecznych. To, czy będziemy je kształcić już od najmłodszych lat oraz to, w jaki sposób będziemy to robić, wpływa na to, jaki poziom kompetencji osiągnie dziecko w dorosłym życiu, a to z kolei decyduje o tym, jak sobie w nim poradzi. Jedna z nich to kompetencje w zakresie rozumienia i tworzenia informacji. Jako umiejętność rozumienia i tworzenia informacji uznaje się zdolność identyfikowania, rozumienia, wyrażania, tworzenia i interpretowania pojęć, uczuć, faktów i opinii zarówno w mowie jak i piśmie, wykorzystując przy tym obrazy, dźwięki i materiały cyfrowe we wszystkich dziedzinach. Kompetencja ta zakłada zdolność skutecznego komunikowania się z innymi osobami, w sposób kreatywny. Wyżej omawiana kompetencja obejmuje umiejętność czytania oraz pisania, umiejętność słuchania ze zrozumieniem. I w związku z tym w klasie 1 e odbyła się lekcja z ozobotami. Dzieci wysłuchały wiersza o Ani, wyraziły za pomocą obrazków jakie uczucia im towarzyszyły, narysowały lustrzane odbicie jej bloku oraz drogę ozobota. Lekcje były ciekawe a dzieci zadowolone.

           Barbara Woźniak

     http://zsp12wroclaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=860

      

     01.02.2020 Otrzymaliśmy dyplom i certyfikat za udział w programie Uczymy Dzieci Programować

     23.01.2020

     DZIEŃ BABCI I DZIADKA Z OZOBOTAMI

     Radość, miłość, święto...to słowa, które kojarzą nam się bardzo pozytywnie. W połączeniu ze słowami babcia i dziadzio przypominają nam o nadchodzącym Dniu Babci i Dziadka. Na zajęciach dzieci z 1e utworzyły kod do tych właśnie wyrazów. Oto krótki filmik

     https://photos.app.goo.gl/dvXTX9ZQ15UE3g4T7

     Barbara Woźniak

      

     Za udział w konkursie i wykonanie 11 zadań otrzymaliśmy Certyfikat :)))

      

     17.12 - Uczniowie z klasy 3c z SP 26 we Wrocławiu wykonali ostatnie dziesiąte zadanie na temat: „Bombkowy zawrót głowy – pokonanie trasy dla robotów”. Zadanie polegało na wykonaniu wybranej ozdoby choinkowej. Dzieci wybrały nietypowe bombki choinkowe w kształcie choinki, prezentu, renifera oraz buta Św. Mikołaja. Wykonali trasy robotów oraz wstawili kody.

     Podsumowując konkurs była to dla dzieci wielka frajda.  Co kilka dni nowe, ciekawe i oryginalne zadanie do wykonania. Teraz trzymamy kciuki, abyśmy wygrali :)

      

     https://drive.google.com/file/d/1gtw82c3u2DfjVX3O5iSRCJbaksb2E4ct/view?usp=sharing

      

     Barbara Woźniak

      

     16.12 - Dziewiąte już zadanie konkursowe, które wykonaliśmy to Zakodowane bombki - zakodowana trasa w kształcie bombki. Podczas zajęć uczniowie z klasy 3c rozmawiali o sposobach dekorowania choinki oraz o swoich ulubionych zabawkach choinkowych. Pokolorowali bombki, uzupełnili trasę kolorem i wzbogacili ją o dowolne kody. Lekcja dzieciom bardzo się podobała.

     https://gopro.com/v/LvnWJOlKVEME5

     Barbara Woźniak

      

     12.12 - Renifer Rudolf – zakodowana trasa ozobota. Dzisiaj pierwszaczki wykonały ósme zadanie z konkursu świątecznego. Uczniowie mieli za zadanie pokolorować renifera oraz uzupełnić kolorami trasę dla robotów w taki sposób, żeby robot postawiony w dowolnym miejscu na reniferze - trasie, ciągle się po nim poruszał. To było jedno z zadań. Innym było połączenie wszystkich reniferów, aby utworzyły ogromny zaprzęg Św. Mikołaja. Po nim jeździły ozoboty. A dodatkowym wyzwaniem było ułożenie na macie renifera z kolorowych kubków. Lekcja była inspirująca.

      

     https://photos.google.com/photo/AF1QipOLfdilv25mv5kQ0u1mGsUIv2iwDstNL7L7kjhQ

      

     Barbara Woźniak

     10 grudnia - 7 zadanie - uczniowie z klasy 1e wykonali kolejne zadanie: „Roboty w świątecznym klimacie”. Dzieci miały nietypowe zadanie, musiały wykonać nakładki na ozoboty.  Były to piękne, kolorowe Elfy. Niektóre miały słuchawki , a inne świąteczną oprawę. Najciekawsze było prezentowanie swoich prac. Dzieci ułożyły puzzle i wytyczyły piękną drogę dla ozobotów. Wszystko się błyszczało i świeciło. Dzieci były zachwycone.

     https://photos.google.com/album/AF1QipNG7g1hXONdNNrk6VOK1RUai3isZXKWVdGF4UEL/photo/AF1QipM-g4TETlMzPYvR_bwIcj2u_NrVZ5XQVgDvxN8v

      

     9.12.2019 - 6 zadanie konkursowe pt. "Świąteczne porządki - pokonanie trasy robotów"

     5.12.2019 - Zad 5 - Zimowo, świątecznie, kolorowo – kreatywne tworzenie tras ozobotów

     Przygotowałam zajęcia z ozobotami w 1a. Uczniowie musieli wykazać się kreatywnością, ponieważ trzeba było narysować jak wygląda kraina Św. Mikołaja w której Mikołaj szykuje prezenty dla dzieci. Uczniowie 1a narysowali Św. Mikołaja, sanie z prezentami, renifera, moc prezentów, świetlny dom Św. Mikołaja. Na koniec zajęć dzieci zaprezentowały swoje piękne prace.

     https://photos.google.com/photo/AF1QipMy3IKfoNvpKCv4KO0zVZivRt3zQiqEQZWtiNGi

     Barbara Woźniak

      

     4.12.2019

     Za nami trzy kolejne zadania konkursowe:

     Zad 2 - Przybądź Św. Mikołaju

     Zad 3 - O czym Mikołaj powinien pamiętać

     Zad 4 - Barbórka

      

      

     https://photos.google.com/album/AF1QipNG7g1hXONdNNrk6VOK1RUai3isZXKWVdGF4UEL

      

     2.12.2019 Konkurs grudniowy z ozobotami

     W grudniu bierzemy udział w konkursie świąteczne kodowanie z ozobotami. Mamy do wykonania 10 zadań:

     1. zad. - Kalendarz adwentowy

     https://www.facebook.com/edusense/photos/a.491946340978340/1286573428182290/?type=3&theater&ifg=1

      

     21.11.2019 Lekcja z ozobotami w klasie 3a

     Kolejna lekcja z ozobotami odbyła się w klasie 3a. Temat zajęć związany był z wodą: "Srebrne kropelki". Lekcja umożliwiła uczniom utrwalenie wiadomości dotyczących krążenia wody w przyrodzie. Celem zajęć było kształtowanie umiejętności kodowania informacji przy pomocy sekwencji barw, umiejętność pracy zespołowej i logicznego myślenia. Dzieci były zainteresowane i chętne do pracy. Z wielkim zaangażownaiem włączyły się w proces lekcyjny.

     http://zsp12wroclaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=822

     Barbara Woźniak

      

     20.11.2019 Lekcja z ozobotami w klasie 3b

     Podczas lekcji z kodowaniem uczniowie z klasy 3b poznali ozoboty. Temat dzisiejszych zajęć to: "Pada, pada, pada, wieje, wieje...". Była to nietypowa lekcja dotycząca zabaw podczas jesiennych dni oraz ubioru na słotę. Uczniowie kolorowali parasole, wybierali sekwencje kolorów dla ozobotów i przede wszystkim świetnie się bawili. Mam nadzieję, że przygotowana przez mnie lekcja wszystkim się podobała.

     http://zsp12wroclaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=821

     Barbara Woźniak

      

     15.11.2018 Zabawy na macie

     Dzisiaj w 1e mieliśmy ciekawą lekcję kodowania. Bawiliśmy się w zabawę pt. "Przesuwanka - kodowanka" na macie z kolorowymi kubkami. Wszyscy uczniowie byli zaangażowani i z chęcią pracowali i wyszukiwali nowe rozwiązania. Oto kilka zdjęć

     http://zsp12wroclaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=817

      

     8.11.2019 Święto Niepodległości Polski

     Przygotowując się do Święta Niepodległości klasy młodsze wykonały różne zadania dotyczące 11 listopada oraz zrobiły biało-czerwone kotyliony na uroczysty apel.

     Uczniowie z 1e rozmawiali o symbolach narodowych,  o regionach Polski, odczuciach związanych z tym, że są Polakami. W ten trudny, ale bardzo ważny temat wplecione zostały również elementy kodowania. Były to zadania z ozobotami a także kodowanie patriotycznych obrazków.

     Barbara Woźniak

     http://zsp12wroclaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=814

      

     27.09.2019 Moja miejscowość - mój dom. Zajęcia z ozobotami

     Dzisiaj na lekcji w 1e gościliśmy uczniów z klasy 1d, którzy poznali ozoboty. Celem lekcji było:

     - zapisanie sekwencji wybranych kodów;

     - planowanie działań;

     - praca w grupie

     Dzieci zostały podzielone na 5 grup. Zadaniem każdej grupy było zakodowanie trasy robota, w taki sposób, aby po drodze przemieścił się on od startu - niebieska kropka, do mety - szkoła, po drodze zbierając kasztany znajdujące się w parku i kupując materiały papiernicze w sklepie.

     Zadanie udało się ukończyć trzem drużynom, którym serdecznie gratuluję :)


     http://zsp12wroclaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=805

      

     16.09.2019 Dzień Kropki

     Dot Day, czyli Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, rozwijania talentów, wytrwałości w pokonywaniu trudności i wiary we własne możliwości. Warto tego dnia przypomnieć historię Vashti, małej bohaterki książki ,,Kropka”. Dziewczynka nie wierzyła w to, że potrafi coś namalować... ale ktoś uwierzył w nią, a w efekcie odkrył jej niezwykły talent. Tego dnia nie może zabraknąć na zajęciach kropek. Również kropki pojawiły się na trasie dla robotów, którą uczniowie zakodowali przy pomocy komend - sekwencji kolorów. Łącząc wszystkie prace dzieci, powstała jedna wspólna praca tzw. „łańcuszek talentów”.

     Barbara Woźniak

     http://zsp12wroclaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=798

      

      

     12.09.2019 Pierwsze koty za płoty

     Uczniowie klas 1e i 3c poznali ozoboty. Zaletą tego małego robota o wielkich możliwościach jest szybkie i łatwe programowanie.  Na kartce papieru przy pomocy flamastrów można narysować drogę dla ozobotów ze skrzyżowaniami, zakrętami i różnymi rozkazami. Jest to interaktywna zabawka, która rozwija kreatywność i logiczne myślenie. Jednocześnie jest to świetna pomoc dydaktyczna, otwierająca najkrótszą i najłatwiejszą drogę do prawdziwego programowania i robotyki.

     Pierwsze zajęcia dotyczyły rysowania drogi dla ozobota po tornistrze narysowanym na kartce. 

     Barbara Woźniak

     http://zsp12wroclaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=797

         

      

  • Kontakt

   • Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 12 we Wrocławiu
   • sekretariat.zsp12@wroclawskaedukacja.pl
   • ul. Suwalska 5 54-104 Wrocław
   • Tel. 71 798 69 18