• Ja w świecie emocji

• 29.09.2023 11:15
      • We wrześniu świetlica szkolna miała przyjemność uczestniczyć w projekcie - "Ja w świecie emocji", który był objęty patronatem Uniwersytetu Dzieci. Projekt ten skupiał się na dwóch głównych obszarach tematycznych: „Jak rozpoznawać emocje?” oraz „Dlaczego złość jest nam potrzebna?”
      • W trakcie zajęć uczniowie zdobywali umiejętność rozpoznawania i nazywania swoich emocji, jak również interpretowania emocji innych osób na podstawie ich reakcji. Istotnym elementem było zrozumienie, że złość jest jedną z fundamentalnych emocji, nie będącą ani dobrą, ani złą, lecz naturalną częścią naszego życia.

Dzieci zostały podzielone na "drużyny emocji", gdzie uczestniczyły w różnych ćwiczeniach, takich jak "Puzzle" i "Lustro". Poprzez udział w zabawach ruchowych nauczyły się także, jak radzić sobie z uczuciem złości, zrozumiały, jak wygląda emocja wstrętu oraz jak dostarczać radość innym ludziom.

Zarówno dorośli, jak i dzieci codziennie doświadczają różnych emocji, które mogą być trudne do zrozumienia i zaakceptowania. Czasami również radzenie sobie z reakcjami, jakie te emocje wywołują w naszym ciele, może stanowić wyzwanie. Jednak osoba, która potrafi zidentyfikować swoje emocje i zrozumieć, jak wpływają one na jej ciało, ma większą szansę na właściwe reagowanie w różnych sytuacjach. Ponadto jest bardziej empatyczna wobec innych ludzi, którzy również przeżywają emocje.

Rozwijanie inteligencji emocjonalnej stanowi kluczowy element zdrowego rozwoju zarówno dzieci, jak i młodzieży. Ważne jest, aby już od najmłodszych lat dzieci miały możliwość nauki rozpoznawania i kontrolowania swoich emocji. Daje to solidne fundamenty do rozumienia siebie i innych oraz efektywnego radzenia sobie w życiu.

Zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji.

Beata Tomaszewska

Monika Cichoń