• Podróże kształcą, czyli rzecz o samodoskonaleniu
      • Podróże kształcą, czyli rzecz o samodoskonaleniu

      • 16.03.2018 17:29
      • „Podróżuje się nie po to, aby uciec od życia, ale aby gonić życie”
         
      • Na jednych z ostatnich zajęć na etyce (gr. III, kl. I – III) rozmawialiśmy o tym, z jakich źródeł możemy czerpać wiedzę. Zgodnie stwierdziliśmy, że uczymy się przez całe życie i to nie tylko z wiedzy podręcznikowej ze szkoły, ale i także, np. poprzez obserwację siebie, otoczenia, innych ludzi, podpatrywanie świata przyrody (rośli i zwierząt), z wyciągniętych wniosków i osobistych doświadczeń.

        Istotnym elementem samokształcenia mogą być również podróże. Zarówno te małe, jak i te duże, te bliskie, jak i te dalekie. Wojaże regionalne, krajowe czy zagraniczne mogą ułatwić nam przyswajanie wiedzy, np. z geografii, historii czy języków obcych. Pozwalają one też na wymianę doświadczeń międzynarodowych, uczą tolerancji i otwartości na inne kultury. Pomagają nam posmakować regionalnych czy orientalnych smaków, potraw, przełamać stereotypy i uprzedzenia.

        Olga Raczkowska, jedna z uczennic kl. III podzieliła się swoimi wrażeniami z podróży z Iranu i z Hiszpanii, dlatego przyniosła nam na zajęcia z etyki kilka pamiątek z podróży (np. hiszpańskie wachlarze do flamenco, kastaniety czy ciekawe książki podróżnicze oraz pamiątkowe zdjęcia z wojaży po świecie). Interesujące materiały do czytania i oglądania udostępnił nam na lekcji też Kamil Pępkowski, uczeń kl. III c (np. serię książek o Neli podróżniczce czy książki przyrodnicze o ptakach zamieszkałych różne części naszego globu).

        Zajęcia z mapami świata i atlasami geograficznymi odbyły się też w świetlicy w kl. II b, II d, III d i III h (przy okazji omawiania tematycznego cyklu zajęć o zwierzętach). Uczniowie mogli przyjrzeć się jakie regiony geograficzne zamieszkują dane gatunki zwierząt.

        Prowadząca zajęcia z etyki (gr. III, kl. I – III) jest zwolennikiem łączenia różnych dziedzin nauki, dlatego też, aby rozbudzić w uczniach ciekawość świata i głód wiedzy, to przyniosła na zajęcia mapy i atlasy geograficzne. Podopieczni przy okazji dowiedzieli się, że mamy 7 kontynentów i 3 oceany. Wychowankowie chętnie wyszukiwali swoje ulubione kraje czy kontynenty na mapach. Zajęcia propagowały m.in. chęć uczenia się przez całe życie (nie tylko z podręczników szkolnych) i interdyscyplinarność nauk. 

        Anna Skiba

        Galeria

      • Wróć do listy artykułów