• Wielkości astronomiczne na lekcji matematyki

• 21.06.2017 16:30
      • Ostania aktywnośc w roku szkolnym 2016/2017
      • Tuż przed wakacjami uczniowie klas 4e, 5b i 5c SP26 rozwijali swoją astronomiczną  wiedzę doskonaląc jednocześnie matematyczne umiejętności. Dzieci miały okazję przypomnieć sobie informacje o Układzie Słonecznym i poznać nowe ciekawostki o planetach. Pracując w grupach uczniowie wypełniali karty pracy kolorując rysunki planety i rozwiązując zagadki o nich. Podczas zajęć wykorzystano materiały z zajęć edukacyjnych „Know your planets” projektu Space Awareness oraz kursu Our Wonderful Universe organizowanego przez European Schoolnet Academy.

Uczniowie mogli porównać wielkości poszczególnych planet oraz wielkości planet z rozmiarami Słońca. Atrakcją było porównanie wielkości planet naszego układu na przykładzie owoców: arbuza, grapefruita, jabłka, cytryny, pomidorków koktajlowych, jagody i ziarna pieprzu. Dzieci obliczały długość średnic poszczególnych planet. Miały okazję poznać prawdziwe odległości planet od Słońca korzystając z jednostki astronomicznej (AU).  Uświadomiły sobie kosmiczne odległości i wielkość planet oglądając materiał o tworzeniu modelu Układu Słonecznego w skali  na pustyni w Nevadzie w USA. Była to także świetna okazja, aby zareklamować polski Izerski Park Ciemnego Nieba oraz planetarną ścieżkę, która rozpoczyna się przy schronisku w Orlu w Górach Izerskich.

Kosmicznych wakacji😊

Iwona Kowalik