• STOP PRZEMOCY!

• 14.10.2024 13:07
      • 2 października obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy. Swoimi działaniami staraliśmy się dotrzeć do naszych uczniów, aby uświadomić im, jak ważne jest przeciwdziałanie agresji i przemocy w codziennym życiu. Szereg działań, które przeprowadziliśmy w ramach zajęć opiekuńczych w świetlicach szkolnych, odbywał się pod hasłemSTOP PRZEMOCY!
      • Podczas zajęć świetlicowych uczniowie obejrzeli film edukacyjny, który w przystępny sposób wyjaśnił, czym jest przemoc oraz przedstawił jej rodzaje i formy. Po seansie nauczyciele przeprowadzili z dziećmi rozmowę, w której omówili przemoc fizyczną i psychiczną. W dyskusji pojawiły się sytuacje, z którymi niektórzy uczniowie mogli się zetknąć. Celem rozmowy było to, aby dzieci samodzielnie wyciągały wnioski dotyczące „nieodpowiednich” zachowań, które mogą prowadzić do przemocy.

Następnie uczniowie zapoznali się z bajką o chłopcu i gwoździach. Po jej odczytaniu, w ramach burzy mózgów, uczniowie odpowiadali na pytania: „Za jakie zachowania chłopiec mógł wbijać gwoździe?” oraz „Jak można spróbować naprawić ‘dziury w płocie’?”. Rozmowa została tak poprowadzona, aby uczniowie doszli do wniosku, że lepiej nie dopuszczać do sytuacji, w których sprawiamy innym przykrość, prowokujemy kłótnie lub sprzeczki, czy też wywołujemy agresywne zachowania. Ważnym przesłaniem było zrozumienie, że zapobieganie przemocy jest kluczowe w budowaniu dobrych relacji.

Każda przemoc jest zła i na żadną nie może być naszej zgody.

S. Piątek, K. Mikuła

STOP PRZEMOCY ! - Obrazek 1