• Inspiracje humanistyczne

• 17.11.2019 21:01
      • Od września w klasie 3d odbywają sie zajęcia z cyklu Inspiracje humanistyczne. Zajęcia poświęcone są zagłębianiu się w tematykę polonistycznych zagadnień związanych z różnymi formami wypowiedzi pisemnych.

• I tak we wrześniu ćwiczyliśmy sztukę opisu. Dzieci mogły porównać tekst pozbawiony ozdobników literackich z opisem pełnym porównań i metafor, a następnie samodzielnie dopisywały swoje porównania do podanych określeń oraz tworzyły własne opisy poetyckie (wzbogacając tym swoje słownictwo).

W październiku natomiast pracowaliśmy z dialogiem. Wskazywaliśmy cel i zalety  rozmowy w tekście, wyjaśnialiśmy i omówiliśmy formę właściwego zapisu dialogu, zwróciliśmy uwagę na to jak różnicować komentarz narratora, by uwydatnić cel wypowiedzi bohaterów literackich. Dzieci mogły skonfrontować swoje spostrzeżenia z filmem krótkometrażowym pozbawionym dialogów i określić role gestów, mimiki i sposób wyrażania emocji w formie dialogowej. Ostatecznie dzieci pracując w parach dopisywały do obrazowych scenek z filmu wymyślone przez siebie dialogi. Zapisane przez nich dialogi z uwydatnieniem komentarza narratora były na najwyższym poziomie:)

W następnych miesiącach będziemy również pracować tak twórczo i literacko.

Joanna Włodarska-Garczarek i Joanna Petri