• Obserwacje astronomiczne w SP26

• 07.04.2017 19:02
      • Wydarzenie przygotowane przez Wrocławski Oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii
      •  6 kwietnia gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, którzy przygotowali dla uczniów i  Rodziców obserwacje nieba oraz prelekcję o astronomii. Dzięki teleskopom szkolnym oraz udostępnionym przez Miłośników Astronomii, uczestnicy mogli oglądać Księżyc i jego kratery, a wieczorem także Jowisza i jego księżyce. Na szkolnym boisku państwo: Agata Gorwa, Rafał Białek i Adam Wiernasz, kalibrowali teleskopy i cierpliwie wyjaśniali co można było przez nie zobaczyć.

W sali 121 mieliśmy okazję wysłuchać pierwszej prelekcji o astronomii, którą przygotował pan Rafał Białek. Zgromadzeni dowiedzieli się dlaczego ludzie zainteresowali się astronomią, poznaliśmy najważniejsze odkrycia i uczestniczyliśmy w krótkim spacerze po Układzie Słonecznym. O ogromnym zainteresowaniu świadczyła duża liczba pytań zadawana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, na które pan Rafał cierpliwie odpowiadał.

Uczestnicy wydarzenia mieli także okazję wziąć udział w programie NASA „Sally Ride EarthKAM” i przesłać polecenia dla kamery znajdującej się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), aby wykonać fotografie Ziemi z kosmosu.

Najbardziej wytrwałych obserwatorów czekała niespodzianka - na szkolnym boisku mogliśmy obejrzeć przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Mimo zachmurzenia dzięki laserowemu wskaźnikowi odnaleźliśmy ją bez problemu.

Bardzo dziękujemy przedstawicielom Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii za niezwykle ciekawe spotkanie, dzielenie się pasją z naszymi uczniami i Rodzicami. Cieszymy się, że na naszym spotkaniu pojawili się także goście z innych szkół:).  Mamy nadzieję, że będziemy mieli okazję uczestniczyć w następnych wydarzeniach astronomicznych.

Iwona Kowalik, Angelika Smal i Arkadiusz Hajduk

Przypominamy, że do 7 kwietnia można wykonywać zdjęcia Ziemi z kosmosu - poniżej zamieszczona jest instrukcja dla dzieci i Rodziców, którzy odebrai kody do kamery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej:

EarthKAM_instrukcja.pdf