Młodzi w akcji - wiosna
Znajomość zwyczajów związanych z powitaniem wiosny - świetlicowe badania etnograficzne
- 29.05.2024 10:41
W maju podczas zajęć świetlicowych uczniowie klasy 2e i 2b przeprowadzili w ramach projektu Młodzi w akcji. Wiosna badania etnograficzne, dotyczące znajomości i praktykowania zwyczajów związanych z powitaniem wiosny wśród lokalnej społeczności. Uczniowie wykorzystali prostą metodę badawczą tzw. “rozpytki”. Były to krótkie mini wywiady, przeprowadzone z osobami spotkanymi w sklepie, piekarni, na ulicy w okolicach szkoły.
W badaniu brało udział 60 dorosłych respondentów, którzy odpowiedzieli na sformułowane przez uczniów pytania:
1. Jakie zna Pani/Pan polskie zwyczaje związane z powitaniem wiosny?
2a. Czy praktykuje Pan/Pani jakieś zwyczaje związane z powitaniem wiosny?
2b. Jakie zwyczaje związane z powitaniem wiosny Pan/Pani praktykuje?
WYNIKI BADAŃ
Okazało się, że najbardziej znane zwyczaje to:
- Topienie lub palenie Marzanny: 57 respondentów (95%).
- Wagary: 9 respondentów (15%).
- Gaik: 4 respondentów (6.67%).
Na drugie pytanie dotyczące praktykowania zwyczajów, odpowiedzi były bardziej zróżnicowane. Połowa respondentów odpowiedziała, że nie praktykuje żadnych zwyczajów. Druga połowa badanych wymieniła różnorodne aktywności: spacery: 7 osób, topienie Marzanny: 4 osoby, sadzenie kwiatków: 4 osoby, zbieranie ziół: 3 osoby, wiosenne porządki: 3 osoby, grill na działce: 2 osoby, sprzątanie świata: 2 osoby, kupowanie kwiatów: 2 osoby.
WNIOSKI Z BADAŃ
Badania etnograficzne przeprowadzone przez uczniów klas 2e i 2b na Maślicach ukazały, że najbardziej znanym i najczęściej wymienianym zwyczajem związanym z powitaniem wiosny jest topienie lub palenie Marzanny. Aż 95% respondentów zna ten zwyczaj, co świadczy o jego silnym zakorzenieniu w lokalnej tradycji. Inne znane zwyczaje, takie jak wagary i gaik, są znacznie mniej popularne.
Pomimo wysokiego poziomu znajomości tradycyjnych zwyczajów, praktykowanie ich jest znacznie mniej powszechne. Tylko połowa respondentów przyznała się do kontynuowania jakichkolwiek tradycji wiosennych, a najczęściej wymienianą aktywnością było spacerowanie, które jest bardziej ogólną formą spędzania czasu na świeżym powietrzu niż konkretnym zwyczajem. Inne praktyki, takie jak topienie Marzanny, sadzenie kwiatków czy zbieranie ziół, były wspomniane przez mniejsze grupy osób.
Wyniki badań sugerują, że chociaż tradycje związane z powitaniem wiosny są dobrze znane, to ich praktykowanie staje się coraz bardziej zróżnicowane i indywidualne, odchodząc od tradycyjnych form na rzecz bardziej osobistych i współczesnych sposobów celebrowania nadejścia wiosny.
Udział w badaniach był dla uczniów cennym doświadczeniem, okazją do doskonalenia samodzielności i umiejętności współpracy w grupie oraz zdobycia informacji na temat kultury społeczności lokalnej.
Wyniki badań zostały przedstawione na poniższych wykresach.
Iwona Opalińska Beata Tomaszewska
- Wróć do listy artykułów
Ostatnie artykuły