• Spotkanie z Panią Astronom

• 08.12.2016 16:52
      • Wykład o egzoplanetach
      • 7 grudnia uczniowie klas szóstych uczestniczyli w ramach projektu SKY IS THE LIMIT w wykładzie, który przygotowała dla nich Pani Doktor Milena Ratajczak z Uniwersytetu Wrocławskiego. Tematem spotkania były planety spoza Układu Słonecznego. Uczniowie dowiedzieli się kim jest i na czym polega praca współczesnego astronoma. Wspólnie z Panią Doktor określili warunki konieczne do obserwacji nieba. Nasze dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat Układu Słonecznego, bez problemu potrafiły wskazać części naszego układu, rozpoznawały planety, znały ich kolejność i warunki, jakie panują na ich powierzchni. Dzięki Pani Astronom dowiedziały się czym są egzoplanety. Pani Milena Ratajczak opowiedziała naszym uczniom w jaki sposób astronomowie szukają planet poza Układem Słonecznym i ile ich już odkryto. Dzieci poznały 4 sposoby szukania tych planet i dowiedziały dlaczego zależy nam na ich odkrywaniu. Pani Astronom przedstawiła naszym uczniom przykłady planet, na których przypuszczalnie mogłoby rozwinąć się życie. Szóstoklasiści mieli okazję dowiedzieć się, gdzie znajdują się największe na świecie teleskopy i poznać plany najbliższych misji kosmicznych, których zadaniem będzie poszukiwanie egzoplanet.

Pani Doktor w bardzo obrazowy sposób, angażując także naszych uczniów, wyjaśniała zjawiska astronomiczne. Dzieci miały okazję porównać zdobytą podczas wykładu wiedzę z informacjami, które pojawiały się w filmach fabularnych np. w „Star Wars” czy „Avatarze”. Było to niezwykle ciekawe spotkanie!

Bardzo dziękujemy Pani Doktor Milenie Ratajczak za spotkanie. Mamy nadzieję, że kolejni uczniowie z naszej szkoły będą mieli okazję posłuchać Jej naukowych opowieści o  Wszechświecie.

Iwona Kowalik