• Aktualności

        • 05.11.2023

          5 listopada obchodzone jest jedno z najsympatyczniejszych świąt – Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek. Ten dzień był okazją, aby przypomnieć ulubionych bajkowych bohaterów. Uczniowie  klasy 2g uczestniczyli w zajęciach czytelniczych o tej tematyce. Dzieci wysłuchały fragmentów bajek z książki pt.,, Skarbnica baśni - najpiękniejsze opowieści dla dzieci”. Następnie wykonały prace plastyczne do konkursu ,,Moja ulubiona postać bajkowa”.

          Agnieszka Maciejewska


          03.11.2023

          Projekt "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem".   

          Miesiąc październik w naszej szkole pełen był wyjątkowych wydarzeń, które miały na celu rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia, samopoznania oraz zachęcanie uczniów do refleksji nad swoją tożsamością. Wszystko to działo się w ramach realizacji projektu "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem", skierowanego do uczniów klas 1-8.

          Projekt rozpoczęliśmy od spotkania z bibliotekarzem szkoły – panią Agnieszką Maciejewską. Została wówczas przedstawiona uczniom sentencja filozofa René Descartesa: "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem". Omówiliśmy jej znaczenie, jako jednego z najważniejszych stwierdzeń w historii filozofii. Uczniowie poznali również podstawowe pojęcia filozoficzne, takie jak myślenie, świadomość i tożsamość. To był początek naszej fascynującej podróży w świat myśli i filozofii. Kolejnym etapem projektu były „Sesje twórczego rysowania”, podczas których uczniowie mieli okazję wyrazić swoje myśli i emocje poprzez sztukę. Tworzyli obrazy oddające ich wnętrze, korzystając z różnych technik, kolorów i form. Mieli  możliwość  wyrażenia swojej indywidualności w sposób wizualny. Równie ważnym elementem projektu były zajęcia taneczne, podczas których dzieci  mogły wyrazić swoje uczucia  poprzez ruch i taniec. Tworzyli proste choreografie lub improwizacje taneczne, co pozwoliło im przedstawić swoje emocje w sposób  inny niż poprzez słowa czy obrazy.  Podczas warsztatów muzycznych  powstawały  proste  melodie, wyrażające  myśli i emocje uczniów. To był kolejny kreatywny sposób na wyrażenie siebie. Podczas  „Sesji artystycznego eksperymentowania” dzieci miały również szansę eksperymentować z różnymi materiałami artystycznymi, takimi jak farby, kredki czy kolaże. Powstały prace techniczno-plastyczne, które były wyrazem ich myśli i uczuć. To było prawdziwe odkrywanie siebie przez tworzenie sztuki. Po każdej sesji twórczej, zachęcaliśmy uczniów do krótkiej refleksji nad tym, co chcieli przekazać swoimi pracami, jakie emocje towarzyszyły im podczas tworzenia, oraz co odkryli o sobie. Ta część projektu pomagała uczniom zrozumieć siebie i swoje myśli.

          Projekt "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem" był nie tylko szansą na rozwijanie umiejętności kreatywnego myślenia i samopoznania, ale również wprowadzeniem dzieci w fascynujący świat filozofii , refleksji  i sentencji  łacińskich.

          Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do realizacji tego projektu i pomogli uczniom odkryć, że myśląc, istnieją. To dopiero początek naszej filozoficznej przygody!

          Alicja Śledzińska

          Agnieszka Maciejewska

           

          Projekt   "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem"      - Obrazek 3Projekt   "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem"      - Obrazek 1

          Projekt   "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem"      - Obrazek 6Projekt   "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem"      - Obrazek 2Projekt   "Cogito, ergo sum - Myślę, więc jestem"      - Obrazek 4


          25.10.2023

          Dnia 25 października, podczas pobytu w świetlicy, klasa 2e odwiedziła Miejską Bibliotekę Publiczną, mieszczącą się przy ul. Suwalskiej 11. Dzieci uczestniczyły w lekcji bibliotecznej, której głównym celem było zaznajomienie ich ze środowiskiem bibliotecznym, zasadami zachowania w tym miejscu, właściwego obchodzenia się z książkami oraz dostępnym księgozbiorem. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem sięgali po dostępną literaturę, wymieniali się spostrzeżeniami i żywo dyskutowali o oglądanych książkach.

          Podczas wizyty mieli również okazję posłuchać najciekawszych fragmentów książki "Nela na wyspie Kangura", autorstwa młodej podróżniczki i znanej reporterki, która odwiedziła wszystkie kontynenty świata. Jest ona autorką serii książek podróżniczych dla dzieci, w których opisuje najodleglejsze zakątki świata. Tym razem Nela stała się przewodniczką dzieci w poznaniu Australii. Uczniowie dowiedzieli się wielu zaskakujących ciekawostek związanych z tym kontynentem, takich jak czas trwania podróży samolotem z Polski do Australii, rozmiary kangurów czy ilość godzin snu koali (nie do wiary, ale to aż 20 godzin w ciągu doby!).

          Miejska Biblioteka Publiczna jest miejscem niezwykle przyjaznym dzieciom. Na młodych czytelników czeka tam wiele ciekawych książek, kącik czytelniczy, uwielbiane przez dzieci pluszaki oraz przyjazna atmosfera.

          Chcielibyśmy serdecznie podziękować pracownikom biblioteki za możliwość udziału w lekcji bibliotecznej, za poświęcony czas, zaangażowanie i ciepłe przyjęcie.

           

          Iwona Opalińska 

          wychowawca świetlicy klasy 2e

           

          Klasa 2e z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Obrazek 1Klasa 2e z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Obrazek 2

          Klasa 2e z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Obrazek 3Klasa 2e z wizytą w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Obrazek 4


          17.10.2023

          Spotkanie z autorem ulubionej książki i zdobycie jego autografu to prawdziwa frajda dla każdego dziecka, które rozpoczyna swoją przygodę z książką. Dnia 12 października w Bibliotece osiedlowej gościł Łukasz Wierzbicki – pisarz, autor zbioru dowcipów i książek dla dzieci i młodzieży. Do tej pory napisał 9 książek. Podczas spotkania z nami pisarz wyjaśnił dzieciom z klasy 3e i 3 f, skąd czerpał pomysły do pisania utworów. Omówił proces powstawania książki -  od pomysłu do jej wydania. Następnie przeczytał: ”Ocean to pikuś” .Dzieci słuchały z zaciekawieniem oraz żywo reagowały na jego słowa. Zadawały pisarzowi dużo różnych pytań, na które autor chętnie odpowiadał. Młodzi czytelnicy byli zachwyceni osobą twórcy oraz niezwykle barwną i ciekawą formą prezentacji bohaterów swoich książek. Spotkanie upłynęło w miłej, radosnej atmosferze, a dzieci nagrodziły pisarza gromkimi brawami. Pełne emocji spotkanie zakończyło się wpisywaniem dedykacji do zakupionych przez dzieci książek autora. Mamy nadzieję, że takie spotkania z pisarzami będą aktywną zachętą do czytania, bo każdy chętniej sięga po książkę, której autora poznał osobiście.

          Wioletta Maćków

          Spotkanie z pisarzem - Obrazek 2Spotkanie z pisarzem - Obrazek 3Spotkanie z pisarzem - Obrazek 1


          24.04.2023

          24 kwietnia w bibliotece przy Lubelskiej odbył się Dzień Książki...z Harrym Potterem. W bibliotece panował niezwykły klimat, a na wystawie zostały zaprezentowane grafiki, zdjęcia i magiczne księgi prosto ze świata czarodziejów.  Uczniowie sprawdzali swoją wiedzę na temat książek z serii o Harrym Potterze, a na holu zostały zaprezentowane najważniejsze cytaty z książek (dostępne tutaj:)

          Zapraszam też do obejrzenia zdjęć w galerii.

          Aldona Małek-Zdobylak

          Dzień Książki z...Harrym Potterem - Obrazek 2Dzień Książki z...Harrym Potterem - Obrazek 3

          Dzień Książki z...Harrym Potterem - Obrazek 5Dzień Książki z...Harrym Potterem - Obrazek 1